"Първият спомен за баща ми е неговият глас, някаква светлина, която при появата му той отвори врата или прозорец и стана по-светло и един лек мирис на цигари "Слънце" без мирис, той тогава много пушеше, разказа в "Нощен Хоризонт" Момчил Карамитев, син на големия актьор Апостол Карамитев.
Момчил Карамитев е актьор и режисьор.
Предаването е специално посветено на 100-годишни от рождението на Апостол Карамитев и 50-ет години от раздялата ни с него.
Интересни факти са, че Апостол Карамитев е учил в италианска забавачка, после в италианска прогимназия и в италианска гимназия. Още като юноша е владеел 4 езика, учил е право, участвал е във Втората световна война. Има завършено образование като актьор и режисьор.
"Той ми е разказвал за своето детство, като ми е давал примери какво е добре и какво не е добре да правя, говорили сме си много откровено, защото той много добре знаеше, казваше ми - "Ти какво мислиш, че аз не съм лъгал, че не съм правил опити да си правя каквото съм искал, и аз съм бил същият като тебе, затова знам какво мислиш, но аз ти говоря като на приятел", така ненатрапчиво винаги успяваше да ми каже това, което искаше да разбера, сподели още за "Хоризонт" Момчил Карамитев.
Карамитев - син разказа още, че много бързо и лесно баща му усвоявал италианския език, бил е в такава прогимназия. Ходел е с голямо желание на училище, с много добър успех, с голямо желание е четял книги, а е имал стимул от италианското училище - който покаже добър успех, го изпращат за един месец в Рим, той няколко пъти е ходил така до Италия през ваканцията, сподели още Момчил Карамитев.
По думите му баща му е владеел гръцки, италиански, френски и немски.
Апостол Карамитев е съветвал сина си да се занимава със спорт, но да не е боен спорт, а той самият е тренирал академично гребане, той това искаше и за мен, но аз така и не успях да стигна до Панчарево, каза синът.
"Записах се на баскетбол, волейбол, а по късно със сестра ми се записах и до днес играя тенис, допълни Момчил Карамитев.
След казармата Апостол Карамитев се записва право в София, но в тогава откриват актьорска школа към Народния театър и той веднага се записва за актьор.
Да, баща ми е участвал във Втората световна война - 1943 - 1944 г, той тъкмо се е уволнил от казармата и тогава започва втората фаза от Втората световна война, когато от България тръгват обединени войски и се стига чак до Унгария.
Той е бил в артилерията, бил е много добър в математика и е бил командир на батарея, всъщност той още преди това е бил завършил Школата за запасни офицери и е бил офицер, разказа още за "Нощен Хоризонт" Момичил Карамитев.
Момчил Карамитев е актьор и режисьор. 1982-1986 учи и завършва с отличие ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов". След завършването си е разпределен в драматичния театър в гр. Кърджали. На следващата година печели конкурс за Младежкия театър. През 1989 заминава на специализация в Италия. В Рим завършва кино режисура. После заминава за САЩ и там живее и работи близо 30 години. От 4 години и половина живее в България и работи по игрални новели написани от Сергей Комитски. Същевременно работи по проект и за документален филм и няколко театрални постановки за следващата година.
Апостол Карамитев е роден в Бургас през 1923 г. Отива си от този свят на 50 години по време на снимките на филма "Сватбите на Йоан Асен Втори" с реж. Вили Цанков (1973). Апостол Карамитев е известен със своите емблематични роли в театъра и киното. В Народния театър е играл Ромео в „Ромео и Жулиета”; Шура Ведерников в „Години на странстване”; Глумов в „И най-мъдрият си е малко прост”; Хенри IV в „Хенри IV” и много други. И до днес се помнят ролите му в киното във филмите „Любимец 13”; „Специалист по всичко”; „Рицар без броня”; „Бялата стая” и други. Трябва да отбележим, че става кино-звезда по времето на социализма без да бъде партиен член. Апостол Карамитев е учил в италианска забавачка, после в италианска прогимназия и в италианска гимназия. Още като юноша е владеел 4 езика. Има завършено образование като актьор и режисьор.
В предаването ще чуете откъси от спектакли с участието на Апостол Карамитев, ще чуете какво е споделил той за началото на творческата си кариера и за преподавателската си дейност, както и негови изпълнения на български народни песни и стихове на италиански, а така също и какво са казали други творци за него. Записите са от „Златния фонд” на БНР.
Цялото интервю на Пламена Бачийска с Момчил Карамитев слушайте в звуковия файл.
Д-р Людмила Баждарова е гост в рубриката "Горещи сърца". Тя е педиатър, неонатолог и детски кардиолог. Завършва Медицинския университет в София през 1990 г. През 2001 г. придобива своята първа специалност Детски болести. През 2006 г. придобива специалност - Детска кардиология, а през 2021 г. - и третата си специалност - Неонатология...
Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...
Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..
Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година получи Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското ОУ "Васил Левски". Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..
Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..
През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..
" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..
Филмът за Гунди е един от най-професионално направените български филми. В кино "Влайкова" имахме 25 прожекции при пълна зала. Според мен на..
Мисля, че проблемът е между София и Скопие, не е в Брюксел и Париж. Това заяви в интервю пред БНР Владо Бучковски, бивш премиер на Република..
Образователната система страда от липса на отношение като към човека и към децата от всички страни в образователния процес - родители, учители...