"Първият спомен за баща ми е неговият глас, някаква светлина, която при появата му той отвори врата или прозорец и стана по-светло и един лек мирис на цигари "Слънце" без мирис, той тогава много пушеше, разказа в "Нощен Хоризонт" Момчил Карамитев, син на големия актьор Апостол Карамитев.
Момчил Карамитев е актьор и режисьор.
Предаването е специално посветено на 100-годишни от рождението на Апостол Карамитев и 50-ет години от раздялата ни с него.
Интересни факти са, че Апостол Карамитев е учил в италианска забавачка, после в италианска прогимназия и в италианска гимназия. Още като юноша е владеел 4 езика, учил е право, участвал е във Втората световна война. Има завършено образование като актьор и режисьор.
"Той ми е разказвал за своето детство, като ми е давал примери какво е добре и какво не е добре да правя, говорили сме си много откровено, защото той много добре знаеше, казваше ми - "Ти какво мислиш, че аз не съм лъгал, че не съм правил опити да си правя каквото съм искал, и аз съм бил същият като тебе, затова знам какво мислиш, но аз ти говоря като на приятел", така ненатрапчиво винаги успяваше да ми каже това, което искаше да разбера, сподели още за "Хоризонт" Момчил Карамитев.
Карамитев - син разказа още, че много бързо и лесно баща му усвоявал италианския език, бил е в такава прогимназия. Ходел е с голямо желание на училище, с много добър успех, с голямо желание е четял книги, а е имал стимул от италианското училище - който покаже добър успех, го изпращат за един месец в Рим, той няколко пъти е ходил така до Италия през ваканцията, сподели още Момчил Карамитев.
По думите му баща му е владеел гръцки, италиански, френски и немски.
Апостол Карамитев е съветвал сина си да се занимава със спорт, но да не е боен спорт, а той самият е тренирал академично гребане, той това искаше и за мен, но аз така и не успях да стигна до Панчарево, каза синът.
"Записах се на баскетбол, волейбол, а по късно със сестра ми се записах и до днес играя тенис, допълни Момчил Карамитев.
След казармата Апостол Карамитев се записва право в София, но в тогава откриват актьорска школа към Народния театър и той веднага се записва за актьор.
Да, баща ми е участвал във Втората световна война - 1943 - 1944 г, той тъкмо се е уволнил от казармата и тогава започва втората фаза от Втората световна война, когато от България тръгват обединени войски и се стига чак до Унгария.
Той е бил в артилерията, бил е много добър в математика и е бил командир на батарея, всъщност той още преди това е бил завършил Школата за запасни офицери и е бил офицер, разказа още за "Нощен Хоризонт" Момичил Карамитев.
Момчил Карамитев е актьор и режисьор. 1982-1986 учи и завършва с отличие ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов". След завършването си е разпределен в драматичния театър в гр. Кърджали. На следващата година печели конкурс за Младежкия театър. През 1989 заминава на специализация в Италия. В Рим завършва кино режисура. После заминава за САЩ и там живее и работи близо 30 години. От 4 години и половина живее в България и работи по игрални новели написани от Сергей Комитски. Същевременно работи по проект и за документален филм и няколко театрални постановки за следващата година.
Апостол Карамитев е роден в Бургас през 1923 г. Отива си от този свят на 50 години по време на снимките на филма "Сватбите на Йоан Асен Втори" с реж. Вили Цанков (1973). Апостол Карамитев е известен със своите емблематични роли в театъра и киното. В Народния театър е играл Ромео в „Ромео и Жулиета”; Шура Ведерников в „Години на странстване”; Глумов в „И най-мъдрият си е малко прост”; Хенри IV в „Хенри IV” и много други. И до днес се помнят ролите му в киното във филмите „Любимец 13”; „Специалист по всичко”; „Рицар без броня”; „Бялата стая” и други. Трябва да отбележим, че става кино-звезда по времето на социализма без да бъде партиен член. Апостол Карамитев е учил в италианска забавачка, после в италианска прогимназия и в италианска гимназия. Още като юноша е владеел 4 езика. Има завършено образование като актьор и режисьор.
В предаването ще чуете откъси от спектакли с участието на Апостол Карамитев, ще чуете какво е споделил той за началото на творческата си кариера и за преподавателската си дейност, както и негови изпълнения на български народни песни и стихове на италиански, а така също и какво са казали други творци за него. Записите са от „Златния фонд” на БНР.
Цялото интервю на Пламена Бачийска с Момчил Карамитев слушайте в звуковия файл.
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..
Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..
Цялата история чуйте в звуковия файл.
Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..