Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

20 спектакъла от всички жанрове ще бъдат представени на Фестивала за свободен театър

Критична Маса
Снимка: Фестивал за свободен театър

13-тото издание на Фестивала за свободен театър започва на 20 октомври. Програмата предвижда над 20 спектакъла от всички жанрове и форми на съвременния театър. В рамките на седем дни публиката ще избира между събития, които представят съвременната българска драматургия, преосмислена класика, съвременен танц, цирк, пърформанс, мултижанрови експерименти и импровизационен театър. "Кой-кого“ е мотото на фестивала тази година.  

Стефан Прохоров, председател и координатор комуникации, разказа пред БНР, че живеем в ситуация, в която неговото поколение – 30-годишните, не познава постоянната конфронтация и полярност. 

"Това за мен допреди няколко години беше част от историята и литературата. Виждаме как само за няколко дни или за няколко месеца светът може да се превърне в място, което се дели на едните и другите". 

37 клечки кибрит

Той отбеляза, че постоянната политическа и гражданска турболенция в България от последните години изправи сектора на културата пред една непозната като екстремност ситуация – на пълна непредвидимост и непредсказуемост

"Независимо от проблемите на обществото, изкуството и културата ще оцелеят – по един или друг начин. Ние, независимите артисти продължаваме да вярваме, че можем да живеем и заедно". 

Стефан Прохоров посочи, че тази година организаторите на фестивала са решили да откроят пространствата. 

"От една страна имаме голям недостиг на такива, но има и немалко организации и инициативи, които поддържат пространства с големи усилия".

Морфин

Програмата на фестивала съдържа над 20 спектакъла, сред които се открояват продукции като "37 клечки кибрит“ и "Оратория“, но по-бутикови спектакли, като "Всичко излишно“ и "Бърнаут“

"Ще бъде представена и съвременна българска драматургия - спектакъл по пиесата „Виктория“ на режисьора Йордан Славейков". 

Международната ни програма тази година се фокусира върху темата за миграцията, отбеляза Прохоров. 

"Поканили сме три международни и в някакъв смисъл емигрантски колектива. Ще открием фестивала със спектакъла "Паметника на неизвестната съпруга“. Унгарско-немският спектакъл "Кога за последно си правил секс на върха на планината?“ също ще бъде представен. "Можем и стенейки“ ще е прдевиден за финала на фестивала. Той разглежда мястото на жената в обществото". 

OneMoreStep

Стефан Прохоров е театрален режисьор и мениджър в областта на културата. Стои зад различни театрални проекти, като фалшивата предизборна кампания “Аз за вас” и експерименталния пърформанс LOW COST. Автор е на няколко пиеси. От края на 2018 - а е програмен директор на Дома на киното в София, както и част от Управителния съвет на Асоциация за свободен театър и от екипа зад проекта “Конгломерат". Учи и преподава в НАТФИЗ. 

Още информация:  

Между 20 и 26 октомври ще се проведе 13-тото издание на ACT Фестивал за свободен театър. Под мотото "Кой-кого“ ще бъде представена програма с над 20 спектакъла от всички жанрове и форми на съвременния театър. В рамките на 7 дни публиката ще избира между събития, които представят съвременната българска драматургия, преосмислена класика, съвременен танц, цирк, пърформанс, мултижанрови експерименти, импровизационен театър, реализирани от дебютиращи артисти и ветерани. 

Леонос и Лена

Програмата ще бъде открита с „Паметника на неизвестната съпруга“ на режисьорите Кристиан-Божидар Мюлер и Оливър Токташ. Немският артист с български корени Мюлер кани на пътуване към корените на личността в контекста на постоянната миграция в Европа на 20 октомври от 20 ч. на сцена „Дерида“. 

Международната програма е фокусирана върху изгряващи артисти от цял свят. Това са хора, търсещи нови художествени средства и поставящи под въпрос съществуващото статукво. Тази година в програмата са включени още два проекта, чиято пресечна точка е Берлин. Освен откриващото събитие, ще може да се види също „Кога за последен път си правил секс на върха на планина?“ на немската компания „Русалки“ ООД и представлението „Можем и стенейки“ на компанията „Аба Найа“. Трите емигрантски състава ще ни предложат три коренно различни версии на причините човек да бъде другаде. 

В програмата ще има над 20 театрални представления, сред който „Виктория“ на номинирания за Икар режисьор Йордан Славейков; „Inferno - пътуване към Ада на Данте“ от ателие Пластилин; „Зарови ме в небето“ по „Кървави разкази“ на Александър Чакъров и под режисурата на Анастасия Събева; „Тук или там“ – шоу на ХаХаХа ИмПро, в което режисьор е зрителят; представлението „Морфин“ с награда Икар 2023 за дебют на режисьорката Кристина Беломорска; „Леонс и Лена“ на Боян Крачолов; пърформансът – инсталация „waR|Raw Faces“ на Филип Миланов; „Оратория“ – съвременен пърформанс на режисьорката Анна Данкова; „Всичко излишно отмахнато“, пърформанс-четене на Явор Костов-Йондин; българо-немската копродукция „37 клечки кибрит“ от Здрава Каменова и Гергана Димитрова; „BURNOUT“, авторски моноспектакъл, режисиран от Ахмет Исмаил; "Желка", моноспектакъл на Георги Налджиев „Критична маса“ – пърформанс на хореографката Силвия Чернева; „Кученцето се засмя“ – премиера на детско представление на режисьорката Анна Батева; „Дебютни хореографски миниатюри“ – официално представяне на пет представления, създадени в рамките на Професионална обучителна програма за хореографи и Резидентската програма на „Дерида Денс Център“. 

Паралелната програма предлага дискусии, презентации, прожекции и специални турове с обиколка на свободните сцени в София, както и панел с представяне на дигителен архив на свободната сцена.  

В рамките на изданието ще бъдат показани 4 международни танцови филма. Това са „Нора“ – филм за танцьорка от Зимбабве на режисьорите Ала Ковган и Дейвид Хинтън; израелският „Дъщерята на хдуожника“ на Маргарита Линтон и Янив Линтон; танцово късометражно кино на компания RUBBERBAND и „Движение (р)Еволюция Африка“ на режисьорите Джон Фрош и Ала Ковган. 

13-то издание на „ACT Фестивал за свободен театър“ се случва на Сцена „Дерида“, РЦСИ „Топлоцентрала“, Yalta art room, ателие „Пластилин“, I AM STUDIO, Хахаха импро.  

Паметника на неизвестната съпруга

За Фестивала за Свободен Театър:  

АСТ Фестивалът за Свободен Театър е годишно събитие, посветено на свободния и експериментален театър. Той събира театрални артисти и зрители, които споделят страстта към изкуството и свободното изразяване. Фестивалът предоставя възможност за изследване на нови идеи, творчески подходи и културни перспективи в света на театъра. През последните 12 години АСТ Фестивал за свободен театър се установи като очаквана арт инициатива за столичани, като за поредна година е част от Календара на културните събития на Столична община. 

Асоциация за свободен театър (АСТ) е сдружение на свободно практикуващи професионалисти, работещи в сферата на изпълнителските изкуства. Тя включва български неправителствени организации, творчески колективи, индивидуални артисти и други професионалисти в полето на сценичните изкуства. Асоциацията е учредена през 2009 г. от български режисьори, артисти, теоретици и автори. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53
Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и..

публикувано на 10.07.24 в 16:26