Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стара Загора - първата у нас водородна долина?

| Интервю

Ще бъде ли Стара Загора първата у нас водородна долина и какво стои зад тези амбиции? Хората от старозагорско посрещат темата с голям скептицизъм и недоверие. Много от тях не разбират как това ще е по-ефективно от въглищните централи, а други се страхуват, че нуждата от водни ресурси ще затрудни водоснабдяването в региона и няма да доведе до търсения екологичен ефект. Темата за възможностите за трансформация на въглищния регион около комплекса "Марица изток" коментираха в предаването "Хоризонт до обед" проф. Дария Владикова и Петко Ковачев. 

Проф. Дария Владикова - председател на българската асоциация "Водород, горивни клетки и съхранение на енергия" и ръководител на направление "Водородни технологии и енергийни системи" в Институт за устойчив преход и развитие към Тракийския университет, заяви пред БНР, че е обезпокоена от мнението на гражданите, защото то не отговаря на реалностите. Тя смята, че именно хората са тези, които трябва да взимат решенията, но те трябва да са и добре осведомени.

"Водородът представлява един ограничен склад на възобновяема енергия и той е важна суровина за индустрията. България произвежда 5% от водорода, който се използва в ЕС за индустрията". 

По думите й при проекта за водородна долина е имало голяма конкуренция. ЕС отпусна 200 млн. евро за построяването на водородни долини, подчерта проф. Владикова. 

"На първия конкурс се борихме 8 проекта. Това е първият проект в бившата източна част на Европа и у нас сега гледат като на експеримент дали ще се справим". 

"Проектът е в Стара Загора. В града ние ще произвеждаме 200 тона годишно водород, което означава 600 кг. водород на ден. 10 литра вода за 1 кг. водоров, т.е. за един ден ще ни трябват 6 кубика. Едно четиричленно семейство дневно изразходва 1 кубик. Значи ние ще имаме дневен разход, равностоен на разхода на вода на 6 четиричленни семейства", обясни тя във връзка с притесненията на хората и отбеляза, че в момента ТЕЦ-ът използва много повече вода

Проф. Владикова бе категорична, че проектът няма да замени "Мариците". Според нея обаче може да промени енергийната картина в старозагорския регион

"Това не значи, че ТЕЦ-овете ще бъдат затворени до 0, ще има постепенно намаляване. Една такава долина се гради също постепенно".

Тя подчерта, че този проект ще създаде 7000 нови работни места

Според изпълнителния директор на Института за зелена политика Петко Ковачев, проектът за водородна долина е една много добра визия и идея за комплекса, но е много далече от реализацията му сега

"Дали ние не се опитваме в момента да се снабдим с един космически  завод за ракети в пустинята? България, както и всички останали страни, са в много начален етап на такива мащабни проекти".

Според него са необходими серия от действия от държава, инвеститори и общество

Той приветства предвидените хиляди нови работни места, но попита: 

"Имаме ли подготвени инженерни кадри, работници, проектанти, целия необходим персонал, които да се включат към този проект, или тепърва ще трябва такова обучение? Според хората, с които съм говорил не само в България - това е нещо, което предстои". 

Ние нямаме в световен мащаб борсова цена на водорода, в същото време проектът е силно ориентиран към износ, коментира Ковачев и попита също: "Кой би инвестирал в проект, за който не може да се направи финалната инвестиционна оценка?". 

Той призова хората зад този проект да дадат повече публичност. Водородът е част от бъдещия зелен микс и не е добре той да започва с недобра информираност и съпротива, смята експертът. 

По думите му районът е избран заради "Марици"-ите. Той посъветва ТЕЦ-овете да не се включват в проекта. Но препоръча хората, които работят там, отсега да се обучават. Според него технологиите, които трябва да преминат първи на водород, са в тежката индустрия. 

Според него имаме много лоша политика на управление на водите:

"Няколко институции дърпат водите към себе си, което е много лоша практика. Докато тя не се реши, всички проекти за водород ще имат този проблем. Очакваните климатични промени също не допринасят за намаляване на напрежението сред хората. Водата трябва да е първо за нуждите на хората, след това за екологичните нужди, след това за земеделие и изхранване и чак след това за всички останали". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алберто Фухимори, архив от 2018 г.

Починал е Алберто Фухимори, противоречивият бивш президент на Перу

Бившият президент на Перу, прекарал 16 години в затвора за престъпления срещу човечеството, Алберто Фухимори е починал на 86-годишна възраст. От семейството му съобщиха, че той е напуснал този свят след дълга битка с рака. Фухимори е починал в Лима, по-малко от година след като бе освободен предсрочно от затвора. Преди месец дъщеря му Кейко заяви,..

публикувано на 12.09.24 в 04:43

Северна Корея изстреля нов бараж от ракети

Северна Корея изстреля днес серия от балистични ракети с голям обсег от източното си крайбрежие, предаде Ройтерс, като се позова на армията на Южна Корея. В по-ранно свое изявление южнокорейските военни говориха за неопределен тип ракета. След това агенцията се позова на японската брегова охрана. Според нея севернокорейска ракета, за която..

публикувано на 12.09.24 в 03:24

Часове след дебата им, Тръмп и Харис заедно почетоха жертвите на 11 септември

Часове след първия им и засега единствен предизборен телевизионен дебат вицепрезидентът Камала Харис и бившият президент Доналд Тръмп се събраха отново пред мемориала на жертвите от атентатите от 11-септември 2001 година в Ню Йорк. Камала Харис и Доналд Тръмп се ръкуваха и размениха няколко думи въпреки оспорвания им телевизионен дебат..

публикувано на 12.09.24 в 03:10

Шестима служители на ООН са убити при израелски удар в Газа

Шестима служители на агенцията на ООН за палестинските бежанци са били убити при два израелски въздушни удари срещу училище в централната част на ивицата Газа. Сред загиналите е ръководителят на убежище за разселени палестинци в училището, както и петима други, които са помагали на настанените, уточняват от агенцията, според която това е..

публикувано на 12.09.24 в 02:41

Инфлацията в САЩ продължава да намалява

Инфлацията в САЩ е намаляла, а увеличението на цените е най-ниско от 3 години насам. Очакванията са Федералния резерв, който играе ролята на Централна банка на САЩ да намали лихвените проценти следващата седмица. Според доклада на Министерството на труда ,миналият месец потребителските цени са се повишили само с 2,5% спрямо миналата година. Това..

публикувано на 12.09.24 в 02:36

Индипендънт: "Хийтроу" може да загуби 4 милиона пътници заради бюрокрация

Британското летище „Хийтроу“ може да губи по 4 милиона пътници годишно, заради допълнителни бюрократични мерки, които бяха одобрени от правителството. Става дума за изискването от април 2025 година задграничните транзитни пътници да се регистрират и да платят по 10 паунда за така нареченото „електронно разрешение за пътуване“, съобщи вестник..

публикувано на 12.09.24 в 02:19

Русия отново порази многоетажен блок в Украйна

Заради ново руско нападение с дронове е спрял тока в украинския град Конотоп, област Суми, съобщава УНИАН. Според кмета на града Артьом Семинихин, там е поразена гражданска инфраструктура, като има и ранени, а пожари са избухнали в централната част. По-късно Семинихин написа в "Телеграм", че след нападението двама души са в болница, като единият е в..

публикувано на 12.09.24 в 02:15