Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Благотворително парти в помощ на костенурките от Спасителен център

Спасителен Център за костенурки
Снимка: ФБ/Tortoise Rescue Centre / Спасителен Център за костенурки

Благотворително парти в помощ на костенурките от единствения Спасителен център за костенурки у нас в Спасителен център за костенурки в село Баня. 

Спасителният център за костенурки в с. Баня е единственият подобен в България. В него постоянно живеят над 200 пострадали костенурки, които вече не могат да се върнат в природата. Много от тях са жертва на катастрофи, човешка жестокост, неправилно отглеждане.

Някои са спасени или откупени от магазини.

В центъра освен местни видове, живеят още представители на най-големите сухоземни костенурки, които могат достигнат до над метър дължина, както и най-красивите - Лъчисти костенурки. 

"Оставени на съдбата, костенурките ще загинат. Ние ги опазваме вече 16 години. От юли продължава моята битка със съдебната система, но шансовете са малки", разказа за "Закуска на тревата" Ива Лаловска от фондация "Геа Челониа".

Ива и нейната половинка Иво са изцяло отдадени на каузата на костенурките. Заедно създават фондация "Геа Челониа", а след това и Центъра за костенурки. Съдбата обаче отнема Иво от Ива и децата им.

След решение на Окръжния съд в Бургас от 10 август Фондация "Геа Челониа" остава без управление поради скорошната кончина на нейния създател и учредител Иво Иванчев. 

Спасителен Център за костенурки

Фондацията е била създадена в частна полза и едноличен неин управител е бил Иво Иванче. По закон единствените, които имат право да я наследят и управляват съгласно устава, са неговите деца. Те са все още малолетни, а съдът отхвърля молбата на Ива Лаловска да ги представлява във фондацията, въпреки че е тяхна майка, защото според мотивите на съда с Иво нямат сключен брак.

В момента Ива обжалва това решение, но шансовете да си върне фондацията са малки, а стотици животни могат да останат без подслон и грижа.

"Корубата на костенурката е жива и всяко нарушение е много болезнено", разказва Ива. Веднъж пострадала, дори и да заздравее, тези животни няма как да се върнат в природата, защото са лесна плячка за хищниците. Те остават за постоянно в центъра. Въпреки това се размножават успешно и после тяхното поколение се връща на свобода, допълва тя.

Центърът за костенурки в България е уникален. В Европа има само още два подобни. 

Ако искате да подкрепите Ива и Спасителния център за костенурки, можете да видите дарителски сметки на сайта на Фондация "Геа Челонина".

Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отбелязваме деня за опазване на мангровите гори

Днес отбелязваме международния ден за опазване на най-ефективната система за улавяне на въглерод, която съществува на планетата - мангровите гори. Те могат да улавят и съхраняват до 10 пъти повече въглерод на хектар в сравнение с обичайните гори на сушата.  ЮНЕСКО обявява 26 юли за ден на мангровите гори през 2015 г., за да подчертае ролята им като..

публикувано на 26.07.24 в 05:25
Натали Петрова-директор на фестивала

Най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско

25, 26 и 27 юли най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско. "Ще представим 11 ленти от 10 държави - България, Великобритания, САЩ, Исландия, Франция, Австрия, Италия, Полша, Канада и Словакия. Един филмов маратон от три вечери. Началото на прожекциите е 21 часа...

публикувано на 21.07.24 в 06:20
Цанко Керанов, Румяна Фичева и Антон Станчев

580 км са туристическите маршрути в Национален парк "Централен Балкан"

"Чрез наши ние контролираме движението , проверяват се МПС дали имат разрешително, ако нямат такова се съставя акт и глобата е около 100 лева, каза БНР Цанко Керанов, началник отдел Контрол и охрана на Национален парк Централен Балкан. Според Керанов по-често се правят еднодневни или три дневни преходи , като днешните туристи наистина обичат..

публикувано на 15.07.24 в 09:42

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии , обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай? Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и апликации, познати като образование във виртуална или добавена реалност . И ако в световен мащаб тези..

публикувано на 13.07.24 в 10:05
Снимката е илюстративна

Мариана Родер и нейната малка хижа в планината

Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш като хижар и то не къде да е, а в Швейцария?   " В Швейцария е много трудно да станеш хижар , това е..

публикувано на 13.07.24 в 09:35
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49