Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера на спектакъла "Щастлив съм“ в Родопския драматичен театър „Николай Хайтов“

2
Ненчо Илчев
Снимка: Личен архив

С премиера на спектакъла "Щастлив съм“ в Родопския драматичен театър „Николай Хайтов“ в Смолян, актьорът Ненчо Илчев зарадва и просълзи близки, приятели, смолянчани.

Илчев е родом от родопското село Момчиловци.

На 26 ноември в София ще бъде премиерата на спектакъла „Щастлив съм“ с автор и режисьор - Емил Бонев, сценография на Елена Иванова.

Ненчо Илчев разказва историята на живота си в спектакъла „Щастлив съм“. В него зрителите ще се запознаят с истинския Ненчо, а не фокусника и комика познат от екрана. Ще разберат какво го вдъхновява и мотивира, кои са неговите духовни учители, даващи му криле. Ще научат за победите и загубите на Ненчо, но и за поуките след тях.

"Щастлив съм - затова и направихме това представление. Това е моята равносметка в живота. С колко големи хора съм се срещнал, че всичко, за което съм мечтал - Господ ми го е дал, сподели за "Закуска на тревата" Ненчо Илчев.

За него това е едно мотивиращо представление. Най-милият му спомен е от детството му и близките му хора, които са му дали много любов.

"Развълнувани сме много, той е един прекрасен син, радваме се, че той постигна толкова много, затова мечтаеше от детски години - да стане артист, илюзионист, да направи музей в Момчиловци, ние много се гордеем с него, казаха родителите му - Янка и Васил Илчеви.

Автор на пиесата „Щастлив съм“, по документални разкази на Ненчо Илчев, е Емил Бонев - сценарист на дълго очаквания филм за Гунди, който ще гледаме през 2024 г.

„Винаги съм се чудил кога Ненчо е запалил искрата на Вдъхновението си. И как толкова много години пламъчето в душата му е живо. Какво е това чудо да бъдеш харесван от зрители от всички възрасти и социални категории. 

След няколкото срещи с него разбрах, че ентусиазмът му дава сили, добротата - възможности, чистотата - резултати. Обясних си защо този родопски диамант, шлифован от ръцете на пословично добър учител, блести години наред от телевизионния екран и театралната сцена и топли с неподправеното си очарование милиони зрители. Усетих от присъствието му, че вдъхновението се дава на хората с истинска, чиста човешка добродетел“, споделя за него Емил Бонев.


Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53
Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и..

публикувано на 10.07.24 в 16:26