"Ние като човешки род сме генетично детерминирани в една или друга степен да развием това състояние остеопороза. Намаляването на костната плътност е неизбежно, то е част от живота, част от изминалите години, това каза в "Нощен Хоризонт" изтъкнатият наш ревматолог проф. Златимир Коларов.
На 20 октомври отбелязахме Световният ден за борба с остеопорозата.
Масов преглед в Смолян в Деня за борба срещу остеопорозата
"С възрастта плътността на нашите кости постепенно намалява. Но когато това става екстремно, много по-бързо от нормалния ход, когато има рискови фактори от фрактури, от счупвания, когато е заплашено доброто здраве на човек, тогава вече говорим за болестно състояние. И е много тънка границата между това, което е предопределено да се случи, и това кога трябва да се намесим медикаментозно, за да запазим хода на този нормален за човешкия род процес. Това е в компетенциите на специализирания ревматолог и ендокринолог, преди години и гинеколозите работеха по тези теми. При жените остепорозата е доста по-често срещана, отколкото при мъжете. Свързано е с хормоналните фактори, със застоялия начин на живот и генетично. Рисковите фактори са менопаузата, тютюнопушенето, при мъжете - андрогенната функция, защото тестостеронът профилактира загубата на костна плътност и появата на фрактури".
При жените остепорозата може да се появи и на 50 години, при мъжете - по-късно.
"Проф. Анна-Мария Борисова, виден наш ендокринолог, често казваше, че до 22 години трупаме нашата "банка" от костна маса, която е обречена в хода на времето постепенно да намалява. Затова, колкото повече изградим в този период, толкова повече ще са нашият запас и костно богатство, така че, профилактиката на остеопорозата започва още от младите години", поясни още проф. Коларов за "Нощен Хоризонт".
Проф. Златимир Коларов е лекар, професор по ревматология, писател, сценарист. Автор на над 590 научни труда, ръководител на 6 защитени докторантури. Автор е на 30 художествени, драматургични, публицистични и литературно-критични книги, на 2 сценария за игрални, 8 за документални и 10 за научно-популярни филми и над 270 публикации в литературни и електронни издания. Разказите му са публикувани в литературни издания на 12 езици. Филмите му са представени на фестивали и прожекции в 14 страни. Две от книгите са преведени и издадени в Украйна и Германия.
Отличен е с 62 национални и международни номинации и награди като лекар, преподавател, писател и сценарист.
Член на Съюза на българските писатели, Българския П.Е.Н.-център, Съюза на учените в България, Съюза на българските филмови дейци – гилдия "Сценаристи" и Съюза на журналистите в България. Почетен председател на Българското медицинско дружество по остеопороза и остеоартроза, заместник председател на Научното дружество по ревматология, почетен член на Асоциацията за лечение и изучаване на болката, председател на Съюза на писателите лекари в България "Димитър Димов", генерален секретар на Международния съюз на писателите лекари UMEM.
Още по темата в звуковия файл.
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
Централата на ДПС на бул. "Александър Стамболийски" не е предоставена по реда за политическите партии. Тя е предоставена по договор за наем от 1996 г.,..
Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) е в протестна готовност. Поводът: опасения от замразяване на заплатите. "Искаме много ясно..
35 години по-късно демокрацията в България отново е в опасност. Това заяви пред БНР Първан Симеонов, "Галъп интернешънъл Болкан". Толкова са минали..