Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Златимир Коларов: Профилактиката на остеопорозата започва в млада възраст

"До 22 години трупаме нашата "банка" от костна маса"

Проф.Златимир Коларов

"Ние като човешки род сме генетично детерминирани в една или друга степен да развием това състояние остеопороза. Намаляването на костната плътност е неизбежно, то е част от живота, част от изминалите години, това каза в "Нощен Хоризонт" изтъкнатият наш ревматолог проф. Златимир Коларов. 

На 20 октомври отбелязахме Световният ден за борба с остеопорозата.

Масов преглед в Смолян в Деня за борба срещу остеопорозата

"С възрастта плътността на нашите кости постепенно намалява. Но когато това става екстремно, много по-бързо от нормалния ход, когато има рискови фактори от фрактури, от счупвания, когато е заплашено доброто здраве на човек, тогава вече говорим за болестно състояние. И е много тънка границата между това, което е предопределено да се случи, и това кога трябва да се намесим медикаментозно, за да запазим хода на този нормален за човешкия род процес. Това е в компетенциите на специализирания ревматолог и ендокринолог, преди години и гинеколозите работеха по тези теми. При жените остепорозата е доста по-често срещана, отколкото при мъжете. Свързано е с хормоналните фактори, със застоялия начин на живот и генетично. Рисковите фактори са менопаузата, тютюнопушенето, при мъжете - андрогенната функция, защото тестостеронът профилактира загубата на костна плътност и появата на фрактури".

При жените остепорозата може да се появи и на 50 години, при мъжете - по-късно.

"Проф. Анна-Мария Борисова, виден наш ендокринолог, често казваше, че до 22 години трупаме нашата "банка" от костна маса, която е обречена в хода на времето постепенно да намалява. Затова, колкото повече изградим в този период, толкова повече ще са нашият запас и костно богатство, така че, профилактиката на остеопорозата започва още от младите години", поясни още проф. Коларов за "Нощен Хоризонт". 

Проф.Златимир Коларов

Проф. Златимир Коларов е лекар, професор по ревматология, писател, сценарист. Автор на над 590 научни труда, ръководител на 6 защитени докторантури. Автор е на 30 художествени, драматургични, публицистични и литературно-критични книги, на 2 сценария за игрални, 8 за документални и 10 за научно-популярни филми и над 270 публикации в литературни и електронни издания. Разказите му са публикувани в литературни издания на 12 езици. Филмите му са представени на фестивали и прожекции в 14 страни. Две от книгите са преведени и издадени в Украйна и Германия. 

Отличен е с 62 национални и международни номинации и награди като лекар, преподавател, писател и сценарист. 

Член на Съюза на българските писатели, Българския П.Е.Н.-център, Съюза на учените в България, Съюза на българските филмови дейци – гилдия "Сценаристи" и Съюза на журналистите в България. Почетен председател на Българското медицинско дружество по остеопороза и остеоартроза, заместник председател на Научното дружество по ревматология, почетен член на Асоциацията за лечение и изучаване на болката, председател на Съюза на писателите лекари в България "Димитър Димов", генерален секретар на Международния съюз на писателите лекари UMEM. 

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57