Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рилският манастир в бюрократична хватка, новоизграден комплекс не може да заработи

| Репортаж
Рилски манастир
Снимка: БГНЕС

11 века след основаването му, Рилският манастир, опазен в тежки времена и оцелял като най-духовното и обичано място от народа ни, е поставен в абсурдната ситуация да доказва пред институциите в държавата, че е законен собственик на земите и сградите, за които монашеското братство се грижи от столетия.  

Конкретен пример за това е започнатата преди 15 и завършената преди три години административна сграда, която и към момента е необитаема. Там вече трябваше да са  здравната и пожарната служби, полицейският участък, пощата, кметското наместничество, детският православен център и манастирската администрация. Защо това не се случва и пречи ли се умишлено?

Изграждането на новия административен блок на манастира започва през 2007 година. По пътя си монашеското братство преодолява не една и две пречки, с търпение приема нови и нови изисквания - национални и европейски. Последната е, че трябва да се изготви подробен устройствен план на територията, без който не може да се изгради пречиствателната станция, а има отдавна готов проект за нея.

"Комплексът вече от няколко години е завършен, но не може да бъде пуснат в действие, защото нямаме пречиствателно съоръжение, а изпълнението на пречиствателното съоръжение не може да започне, защото нямаме все още одобрен ПУП на територията на Рилския манастир. Въпреки всички наши усилия, действия, срещи със съответните институции, постоянно се появяват нови и нови пречки, което е пагубно за цялостния комплекс на Рилския манастир. Новата част е затворена и не може да се пусне в действие", пояснява игуменът на манастира, дядо Евлогий. Той призова да не се задълбава в бюрократични процедури, които усложняват нещата.

На 13 януари 1833 г., когато в Рилската света обител избухва големият пожар, още в края на март след това идва разрешение от Високата порта и султана манастирът да се възстанови, а в края на октомври същото година се получава и официалният ферман, тоест всичко става за 10 месеца, прави исторически паралел игуменът на Рилския манастир.

За да се изготви подробният устройствен план, манастирът трябва да докаже правото си на собственост върху земите от времето на цар Иван Шишман

Собствеността на Рилския манастир е усложнена, защото за разлика от всички други институции, възниква в 10. век, от 14. век е грамотата на цар Иван Шишман, с която той подарява обширни територии на манастира. В техните граници попада и сегашното землище. През 1961 г. земите на манастира са национализирани от държавата с два акта, които не са публикувани. С тях се изземва цялата собственост на манастира.

След 1999 г., когато започва горската реституция, държавата изисква от манастира да докаже всяка педя земя, разказва

адвокатът на манастира Росен Михайлов. По думите му имало и спор с община Рила. Междуведомствена комисия тогава е определила кои земи подлежат на реституция. Преди реституцията обаче като държавна частна собственост са били актувани отделни имоти, допълва Михайлов. Сега тези имоти, макар съставляващи само един декар, се явяват пречка.

През 1922 г. със закон държавата признава някои от големите манастири, сред които и Рилският, за самостоятелни общини, като игуменът е бил кмет, припомня друг исторически факт адвокатът.

От десетки години отношенията между Рилската света обител и Община Рила не са добри. Според Росен Михайлов "Община Рила не разпознава Рилския манастир като духовно място, като духовно средище и място за поклонение, а го разпознава като източник за средства".

Парите за изграждането на пречиствателната станция са предоставени целево и са в специална сметка на Рилския манастир, посочва адвокатът.

"Не могат да бъдат харчени за нищо друго."

Оборудването е закупено и вече има пълна техническа готовност станцията да се изгради.

"Правните пречки се поставят от конкретни хора", коментира адвокат Михайлов. Той уверява, че на високо държавно и политическо ниво има воля да се подпомогне съгласуването на подробния устройствен план, а по дребните детайли се работи.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37
Ясен Пенчев

Ясен Пенчев- един от осемте стипендианти в програмата за талантливи наши кандидат-студенти

В разгара на кандидатстудентската кампания , когато пътя си избират хиляди зрелостници у нас, ще ви срещнем с отличника на випуска от Природо-математическата гимназия в Габрово . Той отдавна е наясно с какво иска да се занимава и решава да продължи образованието си в България.  Ясен Пенчев е един от осемте стипендианти в програмата за..

публикувано на 07.07.24 в 09:05
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57