Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Между заниманията и сирените - как да обясним войната на децата в Израел?

Учителка от детската градина на селището Бейт Шемеш - къщата на слънцето с лична история

Снимка: Феня и Искра Декало

Как войната може да се обясни на децата? Може ли детската психика да приеме сирените, известяващи въздушна тревога и тътена на ракетите след нея? 

Тук не говорим за нещастните няколко стотин деца, които са били в кибуците край границата с Газа в онази зловеща утрин на 7.10.2023 г. Те са били свидетели на мъченията и смъртта на родителите им, преди от Хамас да убият и самите тях ( или обратно- родителите им са били заставени да гледат как се гаврят с децата им , преди да убият и едните и другите.) 30 от отвлечените са дец а- от 9 месеца до 17 години. Не се знае при какви условия ги държат и какво правят с тях.

"Бях детска учителка в малкото квартал Мишмар Давид 23 години. Няколко години бях пенсионерка и имах свой подвижен куклен, с който гостувах в детските градини от района. Той е моно –театър: и сценария, и куклите , и декорацията , и постановката са си мои. Имах голям успех, но преди две години се върнах към учителството ( нищо че съм над 70 годишна). На образованието не достигат кадри, а на мен - децата. Когато прекъснаха обучението в цялата страна, заради войната, заснех някои мои постановки и ги изпратих на колежки из цялата страна. Знам, че много малчугани са ги гледали между сирените.

Това разказа за "Закуска на тревата" дългогодишната педагожка Малка Рацави, която отново, след 10 дневно прекъсване заради обстрелването, е на работа в детската градина на селището Бейт Шемеш ( къщата на слънцето) близо до Йерусалим.

"От сряда работата в детските градини в централните райони се възстанови. Много съм благодарна на родителите, че не са позволявали на децата да гледат и слушат за зверствата на Хамас. Опасявах се, че ще са наплашени, като започнем наново занимания. Нищо подобно, те са си същите деца. Чух, че в Тел Авив не всички деца редовно ходят в детската градина. При нас всичките 27 деца от групата, присъстват. Няма как да загърбим и указанията на гражданската отбрана за бързо скриване в скривалището. Обявих конкурс с награди за експедитивно влизане там. За щастие, не сме имали истинска тревога и дано нещата не се променят, сподели още за "Хоризонт" Рацави.

"Мъчно ми е за децата от южните райони, които са станали свидетели на гледки, които на тяхната възраст не би трябвало да виждат, които са убити, отвлечени в Газа, останали сирачета или без братчета, сестричета, братовчеди, приятелчета или съседчета

Добре, че тръгнах на работа, защото само мисълта за това , което се случи преди три седмици ме състари с няколко години", каза още учителката и добави:

"След половин час отиваме на погребението на това, което е останало от сина на моя колежка. Той е бил на музикалния фестивал около ивицата в този ужасен ден. Изпратил и е съобщение - " Мамо, по нас стрелят. Ела да ме прибереш с колата".

Тя три седмици се терзаеше къде да го търси, защото до вчера се водеше изчезнал. Чрез изследване ( по ДНК, взето от четката му за зъби) откриват, че овъглен труп е негов. Колкото и абсурдно да звучи, тя си отдъхна от чувството за вина, че не е могла да помогне и най-важното, че не е отвлечен. Поне ще има гроб, защото има семейства, знаещи, че труповете на близките им са в ръцете на Хамас.

Надявам се тази война да приключи с колкото си може по-малко жертви!

Погребвала съм син, знам колко е тежко. Утехата ми е във внучките, а преди три месеца станах и прабаба. Дано да им оставим свят, без безсмислени кръвопролития. Амин!, сподели още аз "Закуска на тревата" учителката Малка Рацави.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирена Киркова

Ирена Киркова: Чувството за вина ни пречи да си починем ефективно

"Според определението "почивка" е възстановяване на силите след умора или продължителен труд , или свободно от редовната работа време, разказа за "Нощен Хоризонт" психологът от Варна Ирена Киркова . Тя е от Българската школа за психоанализа. "В контекста на психологията обаче, почивката в най-общ план се разглежда като дейност, която успокоява и..

публикувано на 18.07.24 в 09:15
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45