Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Силвия Георгиева: Не очаквам големи промени в местните данъци за 2024 г.

"Очакваме и изискваме централните администрации да работят с интензитета на местните администрации", каза изпълнителният директор на НСОРБ

| Интервю
Силвия Георгиева
Снимка: БГНЕС

"Шарените политически групи в общинските съвети не са новост за местната власт. Работим с доста разнообразни политически групи в общинските съвети и въпреки това няма нито една община без приет бюджет или без взети важни решения за нейното развитие". Това коментира пред БНР Силвия Георгиева - изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България. 

"На местно ниво много по-лесно се намира консенсус в работата на общинските съвети. Хората ги познават и там много по-трудно може да се привеждат национални аргументи защо няма да се гласува едно или друго решение. Няма да е лесно, но това не е задача, с която вече не сме се справяли. В настоящия мандат, който започва, ще има 255 различни политически групи в общинските съвети. Това не ни обезкуражава. Напротив - мотивира ни, мотивира и общините да работят интензивно", обясни тя. 

По думите й първите задачи пред новите общински ръководства са структурирането на общинските съвети, установяване на взаимодействие с кметските екипи, започване на работа по общинските бюджети за 2024 г. и реална работа по проектите с европейско финансиране. 

Местните данъци се променят до края на настоящата година, уточни Георгиева и добави, че в година на местни избори не остава време да бъдат проведени обществените обсъждания. В този смисъл тя не очаква да има големи промени в местните данъци за 2024 г. 

На първи тур на изборите са избрани 174 кметове, като от тях има 15 нови, посочи Силвия Георгиева. Тя добави, че всичките ще започнат работа веднага: 

"Проблемите на хората са ежедневни и чакат кмета на вратата. Общините не са спрели да работя и в предизборната кампания". 

По-голямата част от общините успяват да се справят и финансират ежедневните задачи с наличните си бюджети, отчете още директорът на НСОРБ. По думите й обаче не достигат средства за започване на нови големи проекти: 

"През изминалия мандат на местната власт не се започнаха почти никакви проекти с европейско финансиране"

Според нея сега общините ще работят много интензивно по реалните инвестиции както от Плана за възстановяване, така и от другите програми с европейско финансиране. 

"Проектите са подготвени, подадени и голяма част вече са одобрени. Предстои след Нова година да бъдат сключени договорите по тези проекти и да започне интензивна работа по реализацията им. Това е огромен проблем от работа, който трябва да бъде свършен от администрациите, те са достатъчно опитни. Но имаме нужда от по-интензивна и засилена работа от централните администрации, които управляват тези проекти. От страна на общините работата е свършена, проектите са подготвени. Очакваме по-интензивно, отговорно и ежедневно да получаваме указания, подписване на договори и съгласуване на документациите за обществени поръчки".

Очакваме и изискваме централните администрации да работят с интензитета на местните администрации, подчерта Силвия Георгиева. Тя призова да се съхранява и поддържа експертния капацитет и да не се подменя толкова често. 

Другата ни важна задача е да преминем към изчисляване на такса "Битови отпадъци" на количество, отбеляза изпълнителният директор на НСОРБ. По думите й общините вече се готвят за това. Новият метод ще влезе в сила от 1 януари 2025 г. Това означава не само, че гражданите ще плащат толкова, колкото изхвърлят, но и че през 2024 г. общинските ръководства много интензивно ще работят за масовото навлизане на разделното събиране на отпадъци на територията на всяка община, обясни тя. Според нея ключовата задача в този процес е разделното събиране при източника. "Не чакаме крайната дата, доста общини вече работят по това", каза Георгиева. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Татяна Дончева

Татяна Дончева: Отровените отношения в лявото трябва да бъдат преодолени

Събиранията на Бузлуджа са знакови. Бузлуджа този път беше вид лакмус дали процесите, тръгнали между различните леви формации, срещат подкрепа сред левите хора. Това каза пред БНР Татяна Дончева, лидер на "Движение 21", след срещата за ляво обединение в Стара Загора. Призиви от Бузлуджа: Да се обединим Левите хора одобряват тези..

публикувано на 29.07.24 в 08:25

Хеликоптер на ВВС облита района на инцидента в Елин Пелин

Малко преди 9 ч. хеликоптер на Военновъздушните сили започна облитане на района на инцидента в Елин Пелин. Така наречените бронирани военни машини "котки" също влизат в периметъра, вероятно за да направят пореден опит да огледат ситуацията.  По-рано през деня стана ясно, че това не се е случило 2 пъти в изминалите часове след старта на инцидента...

публикувано на 26.07.24 в 09:07

Росен Белишки: Мит е, че през летните месеци има бум на домови кражби

1679 са извършените домови кражби на територията на цялата страна за първите 6 месеца на тази година . Това обяви пред БНР Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция".  За сравнение той посочи, че за същия период на миналата година те са били 2018. " Имаме намаление на регистрираните престъпления с 16% , което е около 340 случая..

публикувано на 25.07.24 в 15:28

ГИТ: Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава

Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава , заяви пред БНР Димитър Маджаров от Дирекция "Трудова мобилност" в Главната инспекция по труда. "В случай, че българите сключат договор директно с работодател в чуждата държава, правомощията на Инспекцията по труда са ограничени единствено до подаване на сигнали до..

публикувано на 25.07.24 в 14:57
Илия Проданов, председател на НАЗ

Илия Проданов: Години наред държавата насочва към Гърция и Турция повече вода от договореното

Въпреки сериозните проблеми, които българското земеделие има с липсата на напояване, години наред държавата насочва към южните ни съседки Гърция и Турция повече вода, отколкото е договорено в междудържавните спогодби, защото страната ни не може да използва наличната вода в реките и язовирите. Това каза пред БНР председателят на Асоциацията..

публикувано на 24.07.24 в 10:46

Иван-Александър Кютев: Село Воден е шедьовър на абсолютното безхаберие на много институции

Пожарът беше овладян благодарение на младите воденци, на земеделските производители, на доброволците . Това заяви пред БНР фотографът Иван-Александър Кютев - жител на село Воден и създател на групата "Остави се да бъдеш Воден", която набира средства за пострадалите. Той започна разказа си преди 3 дни във Фейсбук така: "През 2020 г. бях..

публикувано на 24.07.24 в 10:16

Атанас Кръстанов: Без държавна агенция няма да можем да се справим с нито едно природно бедствие

Пресилено е да се каже, че е провал начинът, по който държавата се справи с пожарите на някои места, но действително не можаха да се справят както трябва .  Това е мнението на Атанас Кръстанов - специалист по природни и индустриални бедствия. Всяка година се повтарят абсолютно едни и същи неща , подчерта той пред БНР и заяви категорично, че..

публикувано на 23.07.24 в 14:18