Това мнение изрази пред БНР Димитър Марков от Центъра за изследване на демокрацията. Според него тази припряност донякъде се дължи на натиск от международните партньори, но от друга страна – на "ужасно нестабилната политическа конюнктура в страната".
В резултат на тази прибързаност се приеха текстове, които бяха поправяни. Детайлите могат да се окажат пречка този механизъм да сработи, смята той.
Друг важен фактор е силно демотивираният за съдебна реформа ВСС, който е с изтекъл мандат, отбеляза Марков.
Рискът от съпротива или саботаж на реформата заради това дали ще има или няма да има кабинет, е огромен. Мнозинството трябваше да предвиди, че най-малкият детайл ще бъде използван сега, за да се тупа топката, а в по-дългосрочен план – да се поставят под съмнение решенията на разследващия главния прокурор, коментира Димитър Марков в предаването "Преди всички". По думите му съпротивата е готова да използва и най-дребния пропуск, дори такъв от битов характер.
Конституционният съд е силно политизиран орган, който не е толкова близък до съд, колкото до своеобразна горна камара на парламента, заяви Димитър Марков.
"Не съм далеч от мисълта, че Конституционният съд не бърза, с цел да се ориентира в политическата обстановка в страната", посочи той относно блокирания избор на нов главен прокурор.
Марков изрази скептицизъм, че до средата на декември ще бъдат приети промените в Конституцията.
"За добро или за лошо парламентът се самозамрази за цялата кампания и е добре, че съдебната реформа е отишла за един месец "във фризера", за да не виждаме "политически мотивирани и силно популистки изпълнения".
"Реално не очаквам до пролетта, да не кажа до лятото да имаме кадрова промяна в управлението на съдебната власт."
Според Марков критичната геополитическа обстановка прави немалка част от международните ни партньори "склонни да си затварят едното око за част от политическите нередности в страната, само и само с идеята България да остане стабилен партньор и там се изчаква да се види в каква посока ще поеме страната след местните избори".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
50-годишен мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийството през 1994 г. на 37-годишна жена, пътувала на стоп. Тя е била нападната, пребита, а разчлененото ѝ тяло изхвърлено от скала. Това е третата екзекуция с газ азот в САЩ, отбелязва Асошиейтед прес. Дъщерята на жертвата говори пред репортери, като заяви, че бъдещето..
В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите. Те искат добро здравеопазване и по-високи пенсии. "Искаме достойни старини", скандираха пред парламента стотици гръцки пенсионери, пристигнали за протеста от цялата страна. На част от плакатите бяха написани исканията им – достойни пенсии, безплатни лекарства и ниски цени,..
Правителството прие Постановление за одобряване на допълнителни 125 млн. лв. по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна. От правителствения пресцентър съобщават, че държавната помощ се осигурява в изпълнение на..
През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа все още не е..
Изследването на процесите при тежка Covid инфекция е дала нов тласък на изследванията на раковите заболявания, се казва в ново проучване, публикувано в реномирано американско медицинско списание. При изследвания върху мишки е стигнато до изненадващото откритие, че Covid инфекцията води до намаляване на раковите тумори. Въпреки това учените..
Украйна преговаря със западните си партньори разработи за засилване на противовъздушната отбрана срещу новите заплахи, след като вчера Русия "изпита" новата си хиперзвукова балистична ракета със среден обсег върху украинския град Днипро. Това каза украинският президент Володимир Зеленски, съобщи АФП. Путин: Новата ракета..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът, че ѝ е правил неприлични предложения за ресторант и я питал "обичаш ли баня", сподели самата Хвостенко в интервю пред БНР. Остават разногласията по..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..