Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Петър Чипев: За да имаме добър сън, трябва да спазваме режим на съня

Д-р Петър Чипев - специалист по медицина на съня, европейски сомнолог
Снимка: Пламена Бачийска

"Смяната на часовника оказва влияние върху циркадния ни ритъм, биологичния ни ритъм, пречи на съня ни, като това оказва по-неблагоприятно влияние върху хората с хронични заболявания, разказа в "Нощен Хоризонт" д-р Петър Чипев, специалист по медицина на съня, европейски сомнолог.

"За да имаме добър сън, трябва да спазваме режим на съня. Не есенната, а пролетната смяна на часовниците е проблемна за хората и от медицинска гледна точка не би трябвало да пипаме часовника, защото това ни разстройва и стресира организма.„

Нарколепсията е неврологично рядко заболяване на съня, то е свързано с прекомерна дневна сънливост и с внезапни заспивания през деня, които наричаме сънни атаки.

В България от няколко години се диагностицират малко по-прецизно пациентите с това заболяване, за което има лечение, но нужните лекарства не се внасят у нас, а те са много скъпи.

В момента тези хора се лекуват с режим на съня, с малки планирани подремвания през деня, но пък тези хора не са работоспособни като останалите и за разлика от тях, хората с нарколепсия будуват по-често през нощта.

Прилагат им се поведенчески реакции, за да успеят да се адаптират и да се справят години наред така, а ако имахме медикаментите бихме могли да поддържаме този тонус, без да се налага да се извеждат социално тези хора от обществото, поясни още д-р Чипев.

 По думите му за жалост заболяването не е добре разпознаваемо дори сред невролозите

Диагностицирането на тези пациенти дори в Западна Европа може да се забави с 10 години, поясни още д-р Чипев. 

Д-р Петър Чипев

Д-р Петър Чипев завършва Медицински университет – София през 2012 година. От 2013 до 2017 година специализира пневмология и фтизиатрия в Клиниката по белодробни болести на ВМА-София, под ръководството на проф. Коста Костов.

През 2015 година преминава успешно изпита за сертификат по медицина на съня на European Sleep Research Society в Барселона и е удостоен с титлата „специалист по медицина на съня, европейски сомнолог”.

През 2019 година д-р Чипев полага успешно най-престижния изпит по пулмология в Европа – HERMES – изпитът за диплома по пулмология на European Respiratory Society.

Член е на Управителния съвет на Българското Дружество по Сомнология и Фондация “InSpiro”.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57