Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 20 ноември се отбелязва Световният ден на детето

През 1959-та година Съветът за сигурност на ООН приема декларацията за Правата на детето

Снимка: Алами/Ройтерс

На 20 ноември се отбелязва Световният ден на детето. Датата е избрана през 1959-та година, когато Съветът за сигурност на ООН прие декларация за Правата на детето. На същата дата е приета и Конвенцията на ООН за правата на детето. 
Вера Топчев е на 16 години и вече е станала жертва на тормоз от свои съученици.

 „За жалост, ми се е случвало редовно във предишното ми училище от предишния клас да се отправят неприятни коментари по мой адрес, като редовно бяха придружавани и от мои лоши снимки, коментирайки това, че съм странна. Или че, не им харесва каква съм", каза Вера Топчев за "Рано в неделя".

Първоначално Вера е обект на постоянни подигравки от съучениците си докато е на училище. Но след като всички се сдобиват със собствени смартфони, тормозът към нея започва и по интернет, през социалните мрежи и чатове.

„Имахме обща група в една мрежа. Там вече коментарите валяха като дъжд. Беше почти веднага, понеже пък до преди това бях изключително подигравана, а и бях постоянната жертва на тормоз в училище.“

Момичето търси помощ в училище, от учителите, но никой не обърнал внимание на нейните оплаквани. Така решава да сподели на родителите си и на други възрастни в обкръжението ѝ, които застават зад нея.

"Но това, което на мен лично ми помогна да се справя беше, че прекъснах контакт с въпросните хора в интернет и реших да не приемам всички коментари по мой адрес присърце.“

Снимката е илюстративна

Понастоящем Вера учи в 7-о средно училище „Свети седмочисленици“ в София. Откакто е в ново училище, тормозът срещу нея е спрял. Но въпреки това знае, че рискове съществуват и извън училищната среда.

Днес Вера Топчев е един от миротворците по програма „Стъпки заедно“ на Министерството на образованието и Уницеф. Програмата изгражда среда, в която всеки ученик е добре приет и включен в училищната общност. 

Програмата „Стъпки заедно“, в която Вера участва се изпълнява от 2 години. Този период е бил пилотен или тестове период и затова са участвали само 5 училища от страната. Сега вече започва втората фаза, обясни координаторът на програмата Роза Димова:

"И сега продължаваме нататък с подготовка на менторите за програмата, тъй като програмата се основава на общия училищен подход. Това означава включване на всички ученици, родители, учители. Най-напред учителите преминават през обучения по методиката на програмата, след което учителите разработват и адаптират методиката към своите нужди и работят в своите класове в работилници за класа. Към програмата има група ученици, които ние нарекохме миротворци. Това са ученици, които работят по метода, връстници, обучават и подкрепят връстници. Всъщност идеята на миротворците е те да подкрепят ученици, които имат нужда, а идеята на цялата програма е превенция на насилие в училището.

Помощ идва и от най-високо ниво. В началото на изминалата седмица Комисията на Европейския парламент по граждански свободи правосъдие и вътрешни работи (ЛИБЕ) прие позиция относно новите мерки за защита на децата онлайн.

„Беше чувствителен, сложен и противоречив доклад но фактът, че успя да привлече широка подкрепа от всички политически групи, е наистина окуражаващ. Така че наистина отбелязваме важно събитие в борбата срещу сексуалното насилие над деца онлайн, коментира Хавиер Сарсалехос от Кимисията ЛИБЕ - докладчикът, работил по изготвянето на проектопозицията на парламента.

Снимката е илюстративна

Защитата е насочена най-вече към предотвратяването и спирането на сексуалното малтретиране на деца. Парламентарната комисия на Европейския парламент въвежда задължения за интернет доставчиците, ще бъде създаден Център за закрила на детето, има и идея да се създаде Консултативен форум, който ще гарантира, че гласовете на жертвите се чуват и че правата им са защитени

„Инвестирахме много време както на политическо, така и на техническо ниво. И това е нещо, което бих искал да споделя с други политически групи, защото атмосферата, духът на компромис и волята да се създаде добър законодателен акт, правно издържан и ефективен надделя над всички други различия, които може да имаме помежду си, допълни още Хавиер Сарсалехос.

Самата програма не изисква кой знае какво финансиране до голяма степен, а тя се движи от желанието на хората да влязат в методиката и да я използват. Към момента уницеф подкрепя развитието на капацитета на менторската подкрепа и благодарение на корпоративни дарители. Надяваме се, че тази подкрепа ще продължи, за да укрепим менторската роля, така че в бъдеще и повече училища да могат да бъдат включени, поясни координаторът на програмата Роза Димова.

"Това, което най много ни направи впечатление е, че учители и деца споделиха, че някак си са станали по-близки и това е спомогнало от една страна учениците да видят учителите като хора, а не само като учители, както и това, от което учителите винаги се опасяват – по-лошо отношение към тях от страна на учениците. Това също много е намаляло, така че те стават нещо като 1 семейство по-близки 1 до друг, вследствие на което намаляват и лошото отношение и агресията, и сплотяването на класовете се подобряват, така че това е, което за мен е най-ценното от тази програма, обобщи Димова.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22