"Той не може да направи нищо повече от това, което е в момента – да промени данъчната политика. Но може да предложи някои дребни промени, за да увеличи събираемостта на данъците", смята той.
Според него засега никой не предлага сериозни промени и преход към европейски тип фискална и данъчна политика. По думите му за да се напълни бюджетът и нещата в България да вървят по-добре, първо трябва да преминем към европейски тип на преразпределение на брутния продукт. Освен това той отбеляза и данъчното облагане – прогресивно данъчно облагане в повечето страни на ЕС и ниският плосък данък върху физическите лица и корпорациите в България.
"Не е разрешено на сегашния финансов министър да проведе някакви реформи, а нямам и увереност, че самото ПП-ДБ като управляваща сила са склонни да приемат такива реформи, тъй като в България олигархията ни е скъпа и богаташите си пазят имането", обясни икономистът. И продължи:
"Лъхат вече едни ледени ветрове от ЕС, където сме на прага на рецесията. Тъй като българската икономика е свързана пряко с европейската, нищо чудно това да повлияе доста сериозно върху това, което ще се случва на практика в българската икономика".
В предаването "Хоризонт за вас" проф. Дуранкев отбеляза, че инфлацията в България пада по-бавно от тази в еврозоната. Според него "мечтата за влизане в еврозоната на 1 януари 2025 г." няма да се случи вероятно заради високото ниво на инфлацията.
"Ледените ветрове и по тази линия са много силни", каза той.
Икономистът изказа мнение обаче, че това не е толкова фатално. По думите му проблемите са другаде – да се намали дефицитът в следващите години, да се увеличават доходите по-бързо, както и да се увеличава икономическият растеж.
"Периферна третокласна икономика – така се води българската икономика. Чакат ни десетилетия, докато достигнем средното ниво на качество, стандарт на живот, и трудови възнаграждения".
По думите му няма шанс през следващите 20 години да влезнем в гръцкия сценарий - дългът да бъде над 60% от БВП.
Проф. Дуранкев изрази надежда: "Като се освободят от тези пранги, които са им сложили, да започнат първо да говорят".
Макроикономистът посочи и положителните страни на бюджета за следващата година:
"Бюджетът е направен така, че гарантира и предполага известно увеличение на икономическия растеж, т.е. България да излезе от групата на страните с най-нисък икономически растеж, под 3%, и да влезе в групата страни със среден икономически растеж – над 3%. За да стане това обаче, явно трябва да се направят някои реформи. Едно от добрите неща е, че прекалено много се атакува сивия сектор, т.е. иска се изсветляване на икономиката. Сивият сектор в България се води, според данни на Евростат, 33% от цялата икономика. ЕС иска изсветляване и в България. Третото положително нещо е, че най-накрая и в България ще се приложи директивата на Съвета на ЕС за гарантиране на минимално глобално равнище на данъчно облагане на многонационалните групи от предприятия и големите национални групи. Четвърто - ако се изпълни, инфлацията ще бъде на ниво близко до изискванията на ЕС за влизане в еврозоната".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Премиерът Димитър Главчев изрази надежда споразумението за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна да влезе в парламента днес. Той говори пред журналисти преди началото на Европейския съвет в Брюксел. Министър-председателят определи като "небивалици" думите, че със споразумението се е опитал да спре създаването на редовно..
Няма да внеса проекта на Споразумение с Украйна за сътрудничество в областта на сигурността за гласуване в пленарната зала, обяви решението си председателят на парламента Наталия Киселова след подновяването на пленарната заседание. То бе прекъснато, след като от "ДПС-Ново начало" поискаха като допълнителна точка в дневния ред Киселова да включи техния..
Шест депутатски имунитета поиска изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов - на Лена Бориславова от ПП-ДБ, Радостин Василев от МЕЧ, Веселин Вешев и Ангел Георгиев от "Възраждане", Гюнай Далоолу от "ДПС - Ново начало" и Марио Рангелов от фракцията в ДПС около Ахмед Доган "Демокрация, права и свободи" - ДПС. Съобщение за искането е..
Президентът Румен Радев удостои български военнослужещи с висши офицерски звания. Очаквам в тази предизвикателна среда за сигурност да имате подкрепата на парламента и правителството, за да не се слага спирачка пред започналите интензивни процеси на модернизация на въоръжените сили и мотивация на личния състав, посочи в словото си на церемонията..
От парламентарната група "ДПС - Ново начало" внесоха проект на решение в деловодството на парламента за подписване на споразумение в областта на сигурността между България и Украйна. С него се дава мандат на служебния министър-председател Димитър Главчев да подпише споразумението за сътрудничеството по време на Европейския съвет, който се провежда..
В момента този въпрос за споразумението с Украйна изкуствено се въвежда в едни преговори за следващо правителство, допълнително усложнявайки тези преговори, коментира бившият външен министър Гергана Паси в интервю пред БНР. Тя призна, че от вчера сутринта до днес самата тя се е объркала в ситуацията с подписването на Споразумението за..
Корупцията в китайската армия е довела до отстраняването на висши ръководители и може да затрудни усилията на страната да модернизира въоръжените си сили, обяви Пентагонът, предаде АФП. През 2023 г. силите на Пекин "са преживели нова вълна от свързани с корупция разследвания и отстранявания на високопоставени ръководители, което може да..
На коледен концерт в Стара Загора в събота, 21 декември, предстои да бъде официално обявено началото на кампанията "Крачка след крачка за Силвия"...
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Вървим в процес на нормализация, системен консенсус. Идеята е системата да заработи . Това мнение изрази пред БНР политологът Атанас Радев, който..