Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Базар на меда и пчелните продукти в Плевен

Румен Балински: Консумацията на пчелен мед е ниска, а качествата на нашия са превъзходни!

12 хиляди тона годишно мед се произвежда у нас, а консумираме 2 - 3 хиляди тона

Кметът на Плевен д-р Валентин Христов откри Базара на меда

В Плевен с голям интерес премина Базара на меда и пчелните продукти. За първи път се организирана и европейска „Медена закуска“.

Организатори на Базара на меда и пчелните продукти са Областен пчеларски съюз – Плевен, новосъздадената кооперация „Плевен Мед 2023“ и „Партнерс Експо“ ООД. Продукцията на производителите - пчелари от Плевенския регион, е изложена на площад „Възраждане“, Форумът се проведе под патронажа на кмета на общината д-р Валентин Христов:
Базар на меда- Плевен

"Искаме да напомним на плевенчани колко необходими и полезни за здравето са пчелните продукти. За съжаление, в България продължава да намалява консумацията на пчелни продукти, интересът към тях е нисък".

Дегустация на различни видове мед, медовина и как се използват пчелните продукти бях представени на базара.

Един от акцентите в програмата на Базара на меда и пчелните продукти беше лекция на тема: „Пчелните продукти като храна и лекарство“ на председателя на Асоциацията на апитерапевтите в България – д-р Евгени Петков, възпитаник на Медицински университет – Плевен.


Румен Балински отглежда над 700 пчелни семейств:

"Ако всеки българин изяжда по един килограм мед годишно, няма да ни се налага на нас пчеларите да си изнасяме меда. Консумацията на пчелен мед е ниска, а качествата на нашия са превъзходни!

12 хиляди тона годишно мед се произвежда у нас, а консумираме едва 2-3 хиляди тона, останалото го изнасяме за Европа.


Българинът трябва да се научи да яде по 1 кг. годишно поне, тоест по 25 грама сутрин и вечер, което е по две лъжици на ден и е здравословната закуска, поясни още Балински.

Медената закуска е създадена преди 15 години в Словения, разказа Димитър Костадинов, зам.-председател на Сдружението на био пчеларите у нас, той отглежда над 100 пчелни семейства.

Базар на меда

Във фоайето на читалище „Съгласие 1869“ беше организирана и работилница за деца, в която се представиха технологията за изработване на свещи от восъчни основи.


Гостите на празника разглеждаха и изложба с творби от традиционния международен детски конкурс на тема „ Пчеларство".


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Преди началото на климатичната седмица имаше младежки климатичен протест на моста

Климатична седмица започна в Ню Йорк

В Ню Йорк започнаха серия срещи и събития, които са посветени на климата и ще съберат световни и корпоративни лидери, както и знаменитости. Климатичната седмица се организира за 15-а поредна година от неправителствената организация "Климатична група" и целта ѝ е да търси решения за глобалните проблеми, свързани с измененията на климата.  Всяка година..

публикувано на 23.09.24 в 05:21

Сметище край язовир "Искър" ще бъде разчистено от доброволци и ветроходци

Ветроходци и любители на природата се обединяват днес от 10 часа за почистване на нерегламентирано сметище край язовир "Искър". Ветроходни клубове са потърсили помощ от швейцарската организация "Биодизайн" , която предоставя ръкавици, чували и други необходими консумативи за разчистването на района край язовир "Искър". Партньори на..

публикувано на 21.09.24 в 07:21

Над 172 млн. кг отпадъци са събрани благодарение на инициатива за почистване на крайбрежните райони

Над 172 милиона килограма боклук са изчистени от плажове и морски зони благодарение на Световния ден за почистване на крайбрежните райони , който отбелязваме днес.  Боклуците са събрани от над 18 милиона доброволци, включили се в акциите, които се провеждат всяка година от 1986-а насам, обявиха организаторите на екологичната инициатива. Тя е създадена..

публикувано на 21.09.24 в 05:26
Изображение на НАСА, което показва разпространението на метан, който е вторият по важност газ за глобалното затопляне.

Ултра потребители излагат на риск бъдещето на планетата, сочи изследване

Бъдещето на човечеството е изложено на риск заради натиск от богато малцинство от т.нар. ултра потребители, показва изследване, публикувано в изданието "Лансет - планетарно здраве" .  Нарастващата деградация на околната среда и климатичната нестабилност са тласнали Земята отвъд редица граници на безопасно съществуване, посочват авторите от "Комисия за..

публикувано на 16.09.24 в 04:49
Изложба на живи гигантски африкански охлюви - село Черни Осъм

Изложба на живи гигантски африкански охлюви в с. Черни Осъм

В Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм днес се откри изложба на живи гигантски африкански охлюви.  Те са лична колекция на биолога Ростислав Траянов. Той разказа за  екзотичните екземпляри, за отглеждането им и затова как са се озовали в България: "Показваме около 20 вида от тези гигантски охлюви, основно с африкански видове, като..

публикувано на 10.09.24 в 10:40

"Грийнпийс"-България набира доброволци заради предизвикателствата на климата

"Грийнпийс"-България и Националната асоциация на доброволците в България организират отворена среща на тема: "Какво е да си доброволец по време на климатична криза".  Всеки може да се запише и да стане доброволец на страницата на организацията . Докато институциите постепенно се приспособяват към новата ситуация, ще има нужда от много..

публикувано на 09.09.24 в 18:57

От "Деня на Земята" искат повече регулации за пластмасата, на която са изложени домашните любимци

Проблемът със замърсяването с пластмаса не е свързан само с околната среда, а и със здравето на хората и животните, сочат все повече изследвания. Микропластмаса е открита в различни човешки органи, включително в мозъка . Рисковете за здравето на хората заради микропластмасата, т.е. частици по-малки от 5 милиметра в диаметър, все още не са..

публикувано на 04.09.24 в 20:19