Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Базар на меда и пчелните продукти в Плевен

Румен Балински: Консумацията на пчелен мед е ниска, а качествата на нашия са превъзходни!

12 хиляди тона годишно мед се произвежда у нас, а консумираме 2 - 3 хиляди тона

Кметът на Плевен д-р Валентин Христов откри Базара на меда

В Плевен с голям интерес премина Базара на меда и пчелните продукти. За първи път се организирана и европейска „Медена закуска“.

Организатори на Базара на меда и пчелните продукти са Областен пчеларски съюз – Плевен, новосъздадената кооперация „Плевен Мед 2023“ и „Партнерс Експо“ ООД. Продукцията на производителите - пчелари от Плевенския регион, е изложена на площад „Възраждане“, Форумът се проведе под патронажа на кмета на общината д-р Валентин Христов:
Базар на меда- Плевен

"Искаме да напомним на плевенчани колко необходими и полезни за здравето са пчелните продукти. За съжаление, в България продължава да намалява консумацията на пчелни продукти, интересът към тях е нисък".

Дегустация на различни видове мед, медовина и как се използват пчелните продукти бях представени на базара.

Един от акцентите в програмата на Базара на меда и пчелните продукти беше лекция на тема: „Пчелните продукти като храна и лекарство“ на председателя на Асоциацията на апитерапевтите в България – д-р Евгени Петков, възпитаник на Медицински университет – Плевен.


Румен Балински отглежда над 700 пчелни семейств:

"Ако всеки българин изяжда по един килограм мед годишно, няма да ни се налага на нас пчеларите да си изнасяме меда. Консумацията на пчелен мед е ниска, а качествата на нашия са превъзходни!

12 хиляди тона годишно мед се произвежда у нас, а консумираме едва 2-3 хиляди тона, останалото го изнасяме за Европа.


Българинът трябва да се научи да яде по 1 кг. годишно поне, тоест по 25 грама сутрин и вечер, което е по две лъжици на ден и е здравословната закуска, поясни още Балински.

Медената закуска е създадена преди 15 години в Словения, разказа Димитър Костадинов, зам.-председател на Сдружението на био пчеларите у нас, той отглежда над 100 пчелни семейства.

Базар на меда

Във фоайето на читалище „Съгласие 1869“ беше организирана и работилница за деца, в която се представиха технологията за изработване на свещи от восъчни основи.


Гостите на празника разглеждаха и изложба с творби от традиционния международен детски конкурс на тема „ Пчеларство".


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51
Евгения Ташева

Евгения Ташева: Сякаш има паралелни реалности при управлението на отпадъците

" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..

публикувано на 21.11.24 в 18:16
Натали Петрова-директор на фестивала

В Банско започва най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения

Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..

публикувано на 17.11.24 в 05:30

Финансите ще са ключовата тема на 29-ата климатична конференция

29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..

публикувано на 11.11.24 в 00:05