Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За песента „Бъдник“ от шестте песни на проекта „Вълчев“

Димитър Вълчев: Животът е едно пътуване към себе си и всеки сам трябва да го извърви

3
Димитър Вълчев
Снимка: Личен архив

Песента „Бъдник“ е третата от шестте песни на проекта „Вълчев“ реализиран от композитора и музикант Димитър Вълчев съвместно с продуцента Игор Марковски.

От месец октомври на всяко първо число стартира музикалният проект на известния бард и адвокат Димитър Вълчев. До този момент са представени песните „Грехове“ и „Страх“.

„Бъдник“ е по стихове на Иво Тицин. Аранжиментът е на Красимир Гюлмезов. Вокалите и музиката в песента са на Димитър Вълчев.

"Проектът "Вълчев" е съвместен с Игор Марковски и е много символично, че "Бъдник" излиза точно по Коледа - което е символ на надеждата, вярата, новото раждане и новото начало, всичко хубаво, което ни очаква в живота. 

Димитър Вълчев

А музиката и правото не мога да ги разделя. От момента, в който започнах да свиря на китара, започнах да правя и песни. Това е още от гимназията, после като студент и песните вървяха с мен. 

Да, ние адвокатите и лекарите често изневеряваме на професиите си с някакъв вид изкуство, тоест искаме да лекуваме обществото и по друг начин, но всичко това е в имено в полза на човека, сподели за "Нощен Хоризонт" Димитър Вълчев, адвокат по професия и музикант по душа.

"А иначе всяка песен е отношение към нещо от живота, който ни заобикаля, както и музиката, такава е и тя за мен. Трябва да пеем български песни искрени и чисти, това е моята визия, така както се прави и в "Поети с китара", допълни още адвокатът - музикант Димитър Вълчев. 

"Животът е едно пътуване към себе си и всеки сам трябва да извърви този път, сам да си прави равносметката, така и в песента "Грехове" - всеки има някакви грехове и всеки сам трябва да се справи с тях и да намери пътя към по-доброто, по-светлото, към надеждата, смята още Вълчев.

По думите му омразата, която е около нас, не води до никъде. Ако допускаме омразата да ни ръководи, тя ще ни убие, тя не може да роди нищо хубаво.

Димитър Вълчев

Димитър Радев Вълчев е роден в гр.София. Завършва Юридическия факултет на СУ “Климент Охридски“ и до 1990г. работи като прокурор, след което става адвокат в Софийската адвокатска колегия, където е и до днес. От ученическите си години се занимава с музика, като пише песни и ги изпълнява.

Бил е в дует с известния бургаски бард Пламен Ставрев, който включва в първия си албум неговата песен „Ехото на триумфа“ по стихове на Емили Дикинсън. Участва и в различни групи – един от основателите на групата „Формация - МАЙ“, която поставя първия рок-спектакъл в България - „Среща с Рама“/по едноименната книга на Артър Кларк/ през м.май1981г. Вълчев вече е прокурор в гр.Попово, но участва с няколко песни.

През 1988г. с група „ЖАР“ записва песента си „Дъжд“, която е включена във „Вечните балади на българския рок“ на БГ-радио. С „ЖАР“ записва и авторската си песен „Дъжд в летен ден“, по която през 2020г. Yellow Brick Picktures правят впечатляващ клип-филм

През 2002г. клипът по песента му „Близко“/м. и т./ на Студио “Златен век“ печели 2-ро място в годишната класация на БНТ.

През 2012г. издава албум с 13 песни, повечето от които авторски, а четири от песните са с текстове, написани специално за тях от известния поет и бард Гриша Трифонов. Албумът е озаглавен „ЕДИНАК“ – по едноименната песен, която е записана в два варианта – „свиреп рок“/1/ и балада/13/. Включените песни са записвани в три студиа - „ЖАР“, „РЕТРО“ и „RSD“, като са резултат от сътрудничеството му с такива музиканти като Валери Градинарски, Румен Спасов, Стоян Янкулов, Христо Ламбрев и др.

Димитър Вълчев

През 2018г. е първото му сътрудничество с продуцента Игор Марковски, с който правят клип по рок варианта на „ЕДИНАК“.

През 2019г. поверяват авторската песен на Д.Вълчев „Ти защо си тук“ на дуета Миро и Койна Русева, която заедно с клипа придобиват голяма популярност. През 2019г. по същия начин още по-голяма популярност добива песента му „Липсваш ми..“ /и клипът към нея/ в изпълнение на Любо Киров. Никоя друга песен не е била 9 поредни седмици на 1-во място в класацията на БНР Топ-20, а клипът към нея има към 3млн.гледания. в You Tube.

Д. Вълчев участва с няколко песни/пакт само като автор/ в проекта „Пеещи артисти“ на продуцента Игор Марковски.

В края на 2023г. бяха реализирани 3 от общо 6 авторски песни от т.н. проект „Вълчев“ с продуцент Игор Марковски, където Димитър Вълчев участва като автор и изпълнител. Бяха записани и направени клипове към тях – „Грехове“, „Страх“ и „Бъдник“, които вече намират своята аудитория. Предстои реализирането на останалите три песни и клипове към тях.

Освен този проект, предстоят реализирането на много други – стари и нови песни на Димитър Вълчев – като автор, и като изпълнител.


Още по темата в звуковия файл. 



По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Посветиха представление на Яфа Яркони

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57