Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екатерина Тодорова от БАН за светците-лечители през Средновековието

2
Екатерина Тодорова
Снимка: Пламена Бачийска

Чудесата на изцелението през Средновековието – за това разказва гл. ас. д-р Екатерина Тодорова от Института за литература към БАН - гост в "Нощен Хоризонт".

"С тази тема започнах да се занимавам преди 8 години и тя се оказа изключително предизвикателна. Откривам все повече неподозирани неща, защото работя с документи от Средновековието. 

Подготвям своята книга в тази сфера - " Чудесата на изцелението в преводната южнославянска география и фолклора". В книгата правя голямо разделение на светците - те са разделени в 4 групи, като най-голяма е на светците-врачи.

Чудото е всяко свръхестествено действие, извършено от светеца с помощта на Бог или пък с участието на помощници и чудесни предмети. Обхващам и християнството, където при Стария завет е записано, че изцелява само Бог, след молитва.

В Новия завет изцелението се извършва основно от Сина Божи - Исус Христос, който пък на по-късен етап предава тези знания и умения на Светите Апостоли, а те пък предават тези умения на Светците, разказа за "Нощен Хоризонт" л. ас. д-р Екатерина Тодорова от Института за литература към БАН.

В книгата разказвам кои са били болестите и светците-лечители през Средновековието, допълни още Тодорова. 

Тя посочи още, че светците са били и врачи или лекари, които винаги работят по двама, в техните жития се посочва, че те са получили професионално медицинско образование от антични лекари. В книгата си тя разглежда трима такива светци-лекари. Това са Свети Козма и Дамян и Свети Пантелеймон, дълбоко почитани в България, те са безсребърници, защото лекуват без заплащане, допълни още за БНР гл. ас. д-р Екатерина Тодорова.

Екатерина Тодорова

Екатерина Тодорова е завършила специалност руска филология в СУ „Св. Климент Охридски“. Защитава докторска степен по темата „Лечители на светци в агиографията на православния свят“ в Центъра за славяно-византийски изследвания „Проф. Иван Дуйчев“ към СУ „Св. Климент Охридски“. 

Нейните публикации са в областта на староруската и старобългарската литература. Автор е на повече от 10 научни публикации. Интересува се от агиография, история на медицината, както и от невербалната комуникация. Д-р Екатерина Тодорова е член на Европейската асоциация на библейските изследвания (EABS).

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Гръцкият премиер представи програма за завръщане на младите хора по селата

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис представи програма за връщане на младите хора по селата и на специалистите от чужбина. Правителството подготвя нова програма със стимули за връщане на младите гърци по селата в пограничните райони, както и за връщане на млади специалисти от чужбина. Това заяви премиерът Мицотакис в интервю за гръцките медии...

публикувано на 29.12.24 в 13:43
Орна Шаул

Орна Шаул: Силният грим е отново на мода

В навечерието на всеки празник жените отварят гардероба си и се чудят какво да облекат, за да са различни, елегантни и желани. Орна Шаул е собственичка на най-известния в Израел магазин за винтидж. Това не е магазин за дрехи втора употреба, които са омръзнали или отеснели на собствениците, но коитовсе още могат да бъдат намерени в..

публикувано на 29.12.24 в 06:39

Семейна Коледа с фамилия Узунови от силистренското село Калипетрово

Коледа е време за семейството .  Време, в което традициите, отношенията и споделеността играят централна роля.  Време за събиране около празничната трапеза, споделяне на обичаи и връщане към корените на семейството.  Време, в което всички заедно приготвят специалните храни и с годините се учат на компромиси и толерантност. Как това се..

публикувано на 26.12.24 в 17:34

Уникални сцени в стенописите на арбанашката църква "Рождество Христово“

Архитектурният резерват Арбанаси край Велико Търново е сред най-предпочитаните дестинации за туристите, а особено притегателни са средновековните църкви и манастири. Една от седемте арбанашки църкви носи името "Рождество Христово". Арбанашките църкви са музейни обекти, служение в тях има само на патронните им празници. Четири от църквите са..

публикувано на 26.12.24 в 13:48
Йорданка Бекирска

Йорданка Бекирска: Ще има мнозинство да се уреди споделеното родителство

В Деня на бащата ще се проведе протест за споделено родителство. Три законопроекта за изменение на Семейния кодекс в частта споделено родителство очакват разглеждане в Народното събрание. Фондация "За споделено родителство" организира протест на площад "Независимост" в столицата "Протест се нарича още от самото начало. То е започнало..

публикувано на 26.12.24 в 10:50

Ваня Григорова: За да запазят нощните линии в София, режат дневните

В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт.  Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт.  Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..

публикувано на 23.12.24 в 09:18

Напредва изграждането на храма "Свети Патриарх Евтимий Търновски" в "Люлин"

Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..

публикувано на 23.12.24 в 09:03