Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Годината на бързи обороти: Сглобка, катарзис и много обрати през 2023

Автор:
Снимка: БГНЕС

Трудна политическа година с два избора в нея - парламентарни и местни, с много обрати и катарзиси, обвинения и помирения. Година, белязана от скандали. Подарила ни иновацията "сглобка" и за малко да ни поднесе още една – "разглобка".

Как се появи, разви и накъде отива многоглавата управляваща "некоалиция", чието съществуване разчита на обновения "феномен", ако се доверим на определението на почетния председател на ДПС Ахмед Доган.

Ако има българско допитване за дума на годината, почти без съмнение за 2023-та победител щеше да бъде СГЛОБКА. И за да бъде контекстът напълно ясен, като политическа категория тя се появи в съпровод на "счупване" и така сглобяването и разглобяването белязаха цялата бурна хаотичност на отминаващата година.

Мария Филева разказва:

49-ото Народно събрание се отличава с ниско доверие и работа, протичаща предимно в атмосфера на скандали.

Обобщение на Даниел Инков:

През 2023 г. президентът Румен Радев беше и в управлението, и в опозиция. Той назначи петия си служебен кабинет през февруари. Годината може да завърши с орязани президентски правомощия, ако бъдат приети внесените в парламента промени в Конституцията. 

Сложни бяха отношенията между държавния глава и част от партиите - и в 48-ото, и в настоящото 49-о Народно събрание. Румен Радев остава най-сериозният критик на новата власт. 

Мира Стефанова припомня част от битките на президента през последните 12 месеца:

2023-та е годината, в която за първи път главен прокурор беше освободен предсрочно от поста си.

Висшият съдебен съвет, който през 2019 г. на фона на безпрецедентни протести безапелационно избра Иван Гешев за Обвинител номер едно, прекрати мандата му заради уронване престижа на съдебната власт. Преди това до колата на Гешев избухна взрив, а политическите сили, преговарящи за ново правителство, заговориха за радикална съдебна и конституционна реформа, свързана и с правомощията на главния прокурор.

Звуковата картина на бурната съдебна 2023 година е на Силвия Великова:

Високи цени, ниски доходи и протести белязаха отиващата си 2023 година. Най-социалният бюджет -този за 2024-та, според оценката на анализаторите, не успява да обхване всички искания за увеличение на некомпенсираните доходи от последните кризисни години. Инфлацията започна да се свива, но потребителската кошница продължи да натежава. Овладяването на високите цени ангажира две правителства. Енергетици и зърнопроизводители причиниха сътресения в управлението и провокираха острия тон на властта с тежки реплики, които ще се помнят. 

Наталия Ганчовска обобщава:

Два пъти през 2023 година Държавният бюджет стана заложник на сложните отношения между партиите, които подкрепят кабинета "Денков - Габриел". И докато през лятото той беше пренаписан именно от депутатите, сега още преди внасянето на най-важния финансов закон в парламента - от рекордната капиталова програма отпаднаха 1 млрд. лева. Причината - некоалиционните партньори бяха решили да пренебрегнат мерките за събираемостта и да оставят по-ниски ДДС ставки за някои "богопомазани" браншове, заради което тази сума беше изтрита от приходната част на бюджета. 

Марта Младенова разказва каква беше годината за държавната хазна:

Скандалите и успехите в българското изкуство през отиващата си 2023 година минаха пред погледите на трима министри на културата - двамата служебни и настоящият - от редовното правителство с премиер Николай Денков. Драмите в Народния театър, международната награда "Букър" на Георги Господинов в навечерието на 24 май за романа му "Времеубежище" и протестите за пари в последните месеци на годината - това са част от акцентите, които намират място в обзора на репортера Светослава Кузманова: 

Обобщенията на репортерите на БНР можете да чуете от звуковите файлове.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Директорът на Сикрет Сървис Кимбърли Чийтъл.

Изслушват директора на Сикрет Сървис пред Надзорната комисия на Конгреса на 22 юли

Надзорната комисия, която е главният разследващ орган на Камарата на представителите в американския Конгрес, извика директора на Сикрет Сървис Кимбърли Чийтъл, за да даде обяснение за действията на агентите при опита за убийство на кандидата за президент Доналд Тръмп по време на предизборен митинг в Бътлър, Пенсилвания.  ФБР: Стрелбата срещу Тръмп е..

публикувано на 14.07.24 в 20:59
Снимката е илюстративна, архив.

Кувейт съобщи за "гигантско петролно откритие" - находище, чиито запаси се оценяват на 3,2 млрд. барела

От петролната компания на Кувейт съобщиха, че са направили "гигантско петролно откритие" източно от Остров Файлака. Петролните му запаси се оценяват на 3,2 милиарда барела. Според главния изпълнителен директор на компанията, цитиран от АФП, залежите в това находище се равняват на производството на страната за три години.  Агенция "Блумбърг"..

публикувано на 14.07.24 в 20:31

Мотористи от Италия загинаха на пътя Монтана - Берковица

Двама мотористи загинаха на пътя Монтана - Берковица. Полицаите изясняват причините за тежката катастрофа, която стана в късния следобед.  50-годишен мъж и 48-годишна жена, жители на Италия, са загинали на място, след като моторът им се е ударил с лека кола, пътуваща от Берковица за Монтана.  Катастрофата е станала малко след железопътния прелез,..

публикувано на 14.07.24 в 20:22
Снимката е илюстративна, архив.

Иракските власти откриха масов гроб, за който се смята, че е на жертви на ИД

Иракските власти откриха масов гроб с тленни останки, за които се смята, че са на жертви на  групировката "Ислямска държава" (RO). Предполага се в него  има поне 140 тела. Те са открити на около 70 километра западно от Мосул в Северен Ирак - град, който де факто беше столица на самопровъзгласилия се халифат на "Ислямска държава". В пика на своята мощ..

публикувано на 14.07.24 в 19:58
Джейн Гудол

Загуба на местообитания, лов и трафик на бебета са сред основните заплахи за шимпанзетата

Днес отбелязваме деня на нашия най-близък генетичен роднина в животинското царство - шимпанзетата. Споделяме над 98 процента от нашето ДНК с шимпанзетата, които всъщност са човекоподобни маймуни и за разлика от същинските маймуни нямат опашка. Те имат обаче сложна система за комуникация, социална структури и точно като хората са способни както..

публикувано на 14.07.24 в 19:35
Пораженията от израелски въздушен удар в района на Ал-Маваси в Хан Юнис, южната част на Ивицата Газа, 13 юли 2024 г.

Училище, администрирано от ООН, е взривено при израелски въздушен удар в Нусейрат, Ивицата Газа

Училище, администрирано от ООН, бе взривено при израелски въздушен удар в Нусейрат, в централната част на Ивицата Газа. Има убити и ранени. Според медии, контролирани от "Хамас", става дума за най-малко 15 убити. Говорител на израелската армия каза, че училището е било използвано от бойци на групировката за атаки срещу израелски войници...

публикувано на 14.07.24 в 19:32
Кирил Петков (вляво) и Николай Денков (на втори план в центъра) от ПП-ДБ при президента Радев (вдясно), архив.

От ПП-ДБ искат среща с президента, за да обсъдят политическата криза

От "Продължаваме промяната - Демократична България" поискаха среща с президента Румен Радев, за да обсъдят политическата криза и възможностите за решаването ѝ. След изключването на повечето от депутатите от парламентарната група на ДПС, групата на ПП-ДБ стана втора по сила в Народното събрание. Президентът Румен Радев заяви, че ще връчи втория..

публикувано на 14.07.24 в 19:06