Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кипър посрещат Новата година със сувла, меломакарона и зивания

| Коментар
Снимка: Ройтерс

Със слънце и температура от около 20 градуса, палми на фона на безбрежното Средиземно море и отрупани със сочни лимони дървета – Кипър не е типичната туристическа дестинация за посрещане на Нова година, но пък предлага свой колорит, аромат и настроение.

Кипърците обичат да се веселят, включително на многолюдни семейни събирания с характерните местни традиции и обичаи.

Празниците на Средиземноморския остров продължават 12 дни - от 25 декември до 6 януари, т.е. от Коледа до Богоявление, който е официален неработен ден в страната. Много частни фирми прекратяват работата в този период, а живеещите в градовете масово се изнасят във ваканционните си къщи в провинцията или пътуват в чужбина.

По традиция кипърците празнуват Нова година у дома с цялото семейство в разширен състав. Посрещането й в ресторанти и заведения за развлечения не е много популярно, въпреки богатия избор за празнична обстановка и програма, който те предлагат.

Самата Новогодишна нощ в Кипър не е много пищна. Телевизиите излъчват забавни програми и концерти, които не се прекъсват с официалности за обявяването на Новата година. Няма поздравление от държавния глава. Събралите се да празнуват обикновено сами отброяват последните секунди на старата година – от 10 до 0.

Мнозина кипърци дори не изчакват часовникът да удари полунощ и си лягат, за да са в готовност за следващия ден 1 януари, когато е истинското голямо Новогодишно празненство в Кипър.

За кипърската кулинарна традиция тържественият многочислен семеен обяд на 1 януари е "закон". Няма кипърски дом, в който на този ден да не се прави традиционната местна сувла – кипърското барбекю или скара. Това е любимата храна на кипърците най-типичният мирис на празниците на острова.

Парчета агнешко или свинско месо на шишове се пекат на въглища, като специално устройство осигурява равномерното им въртене. Тази иновация дава възможност за приготовление на празничната храна без да нарушава прословутото кипърско спокойствие. Сувлата е ангажимент на мъжете в семейството и с въртящия се механизъм те могат да седят и да наблюдават печенето, без да си дават много труд.

Сарми, печени картофи, макарони на фурна, салати допълват менюто на празничната трапеза. Задължителни са и типичните кипърски сладки – меломакарона и курабии. Кипърците предпочитат да полеят празника с вино и зивания – местната ракия от планината.

Един от най-важните и интересни моменти в кипърската Новогодишна традиция е празничната Василопита. Това е вид кейк, в който е скрита паричката за късмет, щастие и благополучие през новата година.Сладкарското изделие е с аромат на портокал, мастиха, канела, ядки, сушени плодове и други вкусни съставки. Обикновено се покрива с бяла глазура или пудра захар,имитиращи навалял сняг, а отгоре с белени бадеми, зърна от нар или други плодове се изписва числото на новата година.

Василопитата се разрязва на 1 януари от най-възрастния присъстващ, обикновено това е главата на семейството и домакин на празненството, като преди това той я прекръства 3 пъти. Първото парче се оставя за Иисус Христос, а следващите се раздават на всички, започвайки от най-възрастния към най-малките, децата.

На 1 януари в Кипър по традиция се разменят и празничните подаръци. На децата на острова ги носи Агиос ВасилисСвети Василий.

На този ден обикновено кръстниците посещават семействата на своите кръщелници, като затрупват децата с куп подаръци, често дават и пари.

По време на всеки от 12-те дни от Коледа до Богоявление къщите в Кипър се благославят със светена вода като една от защитите срещу нежеланите „гости“ на празниците – каликандзарите. Според фолклорната традиция това са пакостливи, зловредни малки духчета – Коледни тролове, които в този период излизат изпод земята и правят поразии. Те могат да угасят огъня в камината, да развалят храната или да вкиснат млякото.

За да ги прогонят, стопанките правят лукумади - малки пържени топки, понички, напоени с меден или захарен сироп, които хвърлят по покривите на къщите. Смята се, че каликандзарите ще си отидат, след като им се наситят.Последното раздаване на лукумади за прогонване на пакостниците е на Богоявление.

В много села и райони в Кипър хората продължават и други стари новогодишни ритуали. На първия ден от новата година, например, трябва да се извърши "подновяване на водите", като всички кани за вода в къщата се изпразват и пълнят отново с вода от Агиос Василис.

Запазен е и обичаят за гадаене за любов на маслинови клонки. Те се хвърлят в запалената камина и, ако пукат и подскачат в огъня, това означава, че този, който ги е хвърлил, е обичан от любимия си човек.

Подробности може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Зорница Близнашка

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Мариана Тодорова

Доц. Мариана Тодорова: Изкуственият интелект действа като черна кутия, както нашият мозък

Наличието на изкуствен интелект налага да измислим нови дефиниции за това какво е интелект и интелигентност . Това мнение изказа пред БНР Мариана Тодорова, футуролог в Института по философия и социология на БАН. "Open AI направи голяма рекламна кампания 12 дни преди Коледа, в която твърдеше, че се демонстрират способностите на последния..

публикувано на 31.12.24 в 16:55

Успешна година за криптопазарите. Съвет от експерт: Инвестирайте с хоризонт от 4-5 години!

Изпращаме успешна година за криптопазарите , с над двойно покачване на цената на биткойн. Това каза пред БНР Валентин Михов, лектор за криптопазарите във Финансовата академия. След избирането на Доналд Тръмп се очаква обръщане на 180 градуса на политиката на САЩ и регулаторните органи към този актив , в противовес с рестриктивната..

публикувано на 31.12.24 в 16:20

Читалище „Отец Паисий-1927“ в село Извор има нужда от спешен ремонт

235 хиляди лева са нужни, за да започне ремонта на читалище „Отец Паисий“ в село Извор. От края на 2023 г. ръководството на читалището по всевъзможни начини се опитва да събере необходимите средства. Събраната сума до момента е около 40 хиляди лева. Кампанията за набиране на средства продължава, така че който желае може да направи дарение от 2..

публикувано на 31.12.24 в 10:05
Георги Първанов

Все повече българи си идват от чужбина, расте вносът на чуждестранни работници

Изпращаме нелоша година за пазара на труда. Безработицата остава сред най-ниските от началото на промените - 5.16 на сто за ноември. Забавя се ръстът на заплатите, като за догодина се очаква да е от порядъка на 9-10%. Тази картина на трудовия пазар очерта в интервю за БНР Георги Първанов, експерт по човешки ресурси, член на УС на Българската..

публикувано на 30.12.24 в 08:32

Гръцкият премиер представи програма за завръщане на младите хора по селата

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис представи програма за връщане на младите хора по селата и на специалистите от чужбина. Правителството подготвя нова програма със стимули за връщане на младите гърци по селата в пограничните райони, както и за връщане на млади специалисти от чужбина. Това заяви премиерът Мицотакис в интервю за гръцките медии...

публикувано на 29.12.24 в 13:43
Орна Шаул

Орна Шаул: Силният грим е отново на мода

В навечерието на всеки празник жените отварят гардероба си и се чудят какво да облекат, за да са различни, елегантни и желани. Орна Шаул е собственичка на най-известния в Израел магазин за винтидж. Това не е магазин за дрехи втора употреба, които са омръзнали или отеснели на собствениците, но коитовсе още могат да бъдат намерени в..

публикувано на 29.12.24 в 06:39

Семейна Коледа с фамилия Узунови от силистренското село Калипетрово

Коледа е време за семейството .  Време, в което традициите, отношенията и споделеността играят централна роля.  Време за събиране около празничната трапеза, споделяне на обичаи и връщане към корените на семейството.  Време, в което всички заедно приготвят специалните храни и с годините се учат на компромиси и толерантност. Как това се..

публикувано на 26.12.24 в 17:34