Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как започна Новата година за трима от най-добрите български математици

Веселин Маркович, Ангел Христов и Мария Дренчева (от ляво на дясно)
Снимка: Виктория Петрова

 „Човек трябва да е много упорит, да не се отказва даже когато е трудно, защото със сигурност по пътя ще бъде трудно много пъти“. Това е съветът за успех на Мария Дренчева, ученичка от 12 клас в Софийската математическа гимназия. Дренчева е най-добрата математичка в Европа за 2023 г., след като печели Европейската олимпиада за момичета в Словения с максимален брой точки.

През изминалата учебна година Мария Дренчева, заедно с единадесетокласниците Веселин Маркович от Математическата гимназия „Доктор Петър Берон“ в град Варна и Ангел Христов от Математическата гимназия ПМГ „Академик Никола Обрешков“ в Бургас, се състезават в националния ни отбор по математика. 

През 2023 г. Мария Дренчева се явява на три международни състезания и от трите се връща с медали. Веселин Маркович и Ангел Христов за първи се класират в националния отбор на България по математиката миналата година. 

Маркович и Христов представят страната ни на Международната олимпиада в Япония, откъдето донасят две бронзови отличия за България.

„Моят интерес започна още в първи клас или в предучилищна възраст. Аз имам по-голям брат и по-голяма сестра, които са се занимавали със същото и те са били състезатели, и в моята семейство математиката винаги е била много ценена. Учили са ни да сме упорити да не се отказваме. И когато започнах видях, че това е наука, която може много да даде и е много интересна, разказа за "Закуска на тревата" Веселин Маркович от Математическата гимназия във Варна.

"Аз започнах да ходя на състезания за малки, когато бях в първи клас. Много ми харесва чувството, когато спечелих първите си награди и се пристрасти към това и така продължих да ходи на състезания. В един момент влязоха в математическата и вече стана нормално, каза за "Хоризонт" Ангел Христов от Математическата гимназия в Бургас.

"При мен също интересът към математика е може би още от първи клас. Дори от преди това, защото като малка се занимавах с някакви пъзели и главоблъсканици, когато още не можехме да смятаме и след това продължих в училище с математиката, стана ми изключително интересно, започнах да се явявам по състезания и установих колко красива наука е, допълни за БНР Мария Дренчева от Софийската математическа гимназия.

Новата година за 40-те най-добрите български ученици по математика от цялата страна от гимназиален етап започва със Седмица на олимпийската математика. Състезанието се организира и провежда от Института по математика и информатика към БАН.

Седмицата на олимписката математика в Института по математика и информатика е „рожба“ на директора на института проф. Петър Бойваленков и няколко негови колеги. Започват да организират състезанието преди 9 година, като концепцията му е „уникална“, смята Бойваленков.

Целта на състезанието по математика е учениците да сравнят нивото си с останалите и да разберат къде се намират. Резултатите се използват и от учените на института на БАН, които също създават задачи за олимпиади и конкурси, подготвят и водят ученици на международни състезания.

Доктор Константин Делчев от Института по математика и информатика е един от учените, които участва в провеждането на Седмицата на олимпийската математика. Самият той от над 10 години подготвя и води „млади таланти“ на международно състезание EUCYS. Тази година участниците се представят по различен начин – някои по-добре, други по-зле.

По-късно този месец в Благоевград и след това в София през февруари, онези ученици, които желаят могат да подготвят и представят доклади по интересни за тях теми в полето на математиката.

Традиционно в България момичетата, които избират да учат по-интензивно математика, са по-малко от момчетата, но въпреки това отличните резултати и високите постижения не са им чужди.

„Човек трябва да е много упорит, да не се отказва даже когато е трудно, защото със сигурност по пътя ще бъде трудно много пъти. Същевременно е много важно да има добро математическо мислене и математическа интуиция, защото това много помага да се усети правилния път за решаване на една задача, категорична е Мария Дренчева.



Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28
Александър Загоров

Александър Загоров: И зеленото бъдеще ще е кафяво!

Ако не беше "Марица Изток", тази зима щяхме да усетим колко сложно е да бъде животът ни без ток . Тази зима щеше да е критична за цялата държава. Това каза пред БНР Александър Загоров, конфедеративен секретар на КТ "Подкрепа", преди международна конференция за предизвикателствата пред енергийната индустрия при социално-екологичния преход...

публикувано на 21.03.25 в 10:29
Никола Николов

Никола Николов за пълните лунни и слънчеви затъмнения

В коридора на затъмненията, за влиянието на тези явления върху процесите в света и в живота на обикновените хора, разказва за "Нощен Хоризонт" астрологът Никола Николов . "През древността пълните лунни затъмнения са се считали за много лоша поличба , защото всяко едно затъмнение означава, че по някакъв начин нашата радост ще бъде затъмнена,..

публикувано на 20.03.25 в 15:46
Генералният директор на БНР Милен Митев

Милен Митев: Обществените медии обединяват по-добре от политиците

Европейският съюз за радио и телевизия (EBU), който обединява 113 обществени медии от 56 страни, отбеляза 75 години от създаването си със специална програма в Брюксел. "75 години по-късно, при тревожна геополитическа ситуация - войната в Украйна и в Близкия Изток, след като Съединените щати късат Трансатлантическия пакт, който оформяше..

публикувано на 20.03.25 в 08:07
Проф. Бойко Рангелов

Проф. Бойко Рангелов: Това лято ще е рай на Санторини, цените паднаха

Пълнолунието и пълното лунно затъмнение са явления, за които езотериката твърди, че дават отговори на много въпроси, намират верните решения на проблемите, водят до промени. На нас хората, това ни влияе подсъзнателно, навежда ни на размили за живота, за това, колко твърдо стоим на земята. Древногръцкият философ Платон пръв споменава..

публикувано на 19.03.25 в 16:06