Наричат го най-велик измежду родените от жена, Йоан по думите на Спасителя ще бъде по-малък от най-малките в Царството небесно, обещано на повярвалите. Йоан е човешката сянка на Христос, ревнител на изобличението, но не и на опрощението.
В изображенията той е ангел на пустинята, но крилата му са натежали от греховете на света и от съдбата му на съдник. Той има привилегията да кръсти самия Иисус и да извърши на река Йордан първото тайнство, с което Бог Отец показва чрез Духа природата на Сина си.
В деня след Богоявление църквата въздава почит на последния от пророците и пръв от последователите на Христа – св. Йоан Кръстител, наричан още Предтеча. Денят е известен като Ивановден.
Светецът подготвя хората за чудото на Божията милост, неговата личност стои на границата между древния закон и новата благодат и именно той, подобно на Моисей, води народа си към Обетованата земя, но не влиза в нея - Йоан проповядва за Христа и загива, преди да види чудото на Възкресението.
" Йоан Кръстител е живеел скромно, хранел се е с див мед, в обстановка на уединение, на пост и молитва, тоест молитвата е връзката му с Бога, а постът е тази ограничена храна, защото само тогава идват благочестивите мисли.
На 30 години той е озарен Свише и започва да проповядва. Започва духовното очистване чрез покайно потапяне във водите на река Йордан.
Първите думи на св. Йоан Предтеча, записани в трета глава от Евангелието на Матей са: "Покайте се, защото се приближи Царството небесно". А дейността на Исус Христос сред обществото, неговата проповедническа дейност също започва с думите на Йоан Кръстител - покайте се, защото се приближи Царството небесно...
Покайната проповед на св. Йоан отправя към тези, които го слушали – предвид идващото Божие Царство, – е обобщение и същност на закона и пророците. Целта на закона в Стария Завет е разкриването на греха, „понеже чрез закона се познава грехът”, разказа още проф. Иван Желев.
Проф. д-р Иван Желев Димитров e завършил Духовна семинария и Духовна академия в София (1970), а след това и Класическа филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. После специализира Нов Завет в Гърция, защитава докторат на тема „Първосвещеническата молитва на Господ Иисус Христос” в София. Преподава класическите езици, Въведение и Тълкувание на Новия Завет в Духовната семинария и Духовната академия, сега Богословски факултет на Софийския университет. Хабилитира се с труд „Единството на Христовата църква според Ефесяни” и преподава като доцент и професор в Богословския факултет. Бил е декан на БФ и заместник-ректор на СУ. През учебната 1997-1998 г. преподава като гост-професор по Нов Завет в Лудвиг-Максимилиановия университет в Мюнхен. Успоредно с това е работил като началник-кабинет на българския патриарх, главен редактор на периодичните издания на Българската православна църква „Църковен вестник“ и „Духовна култура“, директор на Дирекция на вероизповеданията на Министерския съвет (2002-2008 г.). Бил е член на Висшата атестационна комисия на България (за даване на научни степени и звания). Създава с помощта на Studiorum Novi Testamenti societas и ръководи уникалната за българските условия Bibliotheca biblica към БФ с вече 15000 тома съвременна научна книжнина на немски, английски, френски, гръцки, руски и други езици. Участва в екипа, извършил новия превод на Библията на български език.
Десетилетия наред е работил в междуцърковните и междурелигиозните връзки на Българската православна църква, участвал е в подготовката на Всеправосрлавния събор (на остров Крит в 2016 г.), както и различни комисии на Световния съвет на църквите. След промените от 1989 г. е съучредител и председател на няколко неправителствени организации в областта на религията и културата. Участва в редица международни научни организации. Doctor honoris causa на Атинския университет (2008 г.)
Освен български говори гръцки, руски, немски и английски, писмено владее старобългарски, староеврейски, старогръцки и латински език.
Още по темата в звуковия файл.
" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..
Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт". Той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии. Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..
В звуковия файл ще чуете тоновете на едно горещо сърце, отдадено на изкуството. В рубриката ни "Горещи сърца" днес гостува 29 годишната Денислава Пеевска от Враца. Тя е завършила джаз и поп пеене в музикалното училище във Враца и класическо пеене в Националната музикална академия " проф. Панчо Владигеров". Споделя, че животът й е музика, която..
"Книгата се появи напълно закономерно в моя живот, защото аз съм пишещ човек , разказа в "Нощен Хоризонт" София Стойнева , учител по БЕЛ в Гимназията за преподаване на чужди езици в Перник, която представи дебютната си книга - "Нещо за подарък", сборник с разкази. Сборникът е с разкази, основаващи се на истории от реалния живот...
В свят, който става все по-свързан технологично, но все по-изолиран емоционално, изкуството остава онова необяснимо, но толкова необходимо средство за обогатяване на човешката душа . В тези мътни години, когато вместо да се обединяваме чрез модерните комуникации, често се оказваме по-далечни един на друг , изкуството се издига над..
На 2 декември след дълго отсъствие, на поста си се завърна кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев . През месец юни след рязко влошаване на състоянието му, районният кмет бе приет в спешното отделение на Военно-медицинската академия. След прегледите и необходимите изследвания, бе установено наличието на 4 доброкачествени тумора в..
" Самотата убива човека , а тези хора ни помагат много, мерят кръвно, пулс, помагат ми, чистят ни, нямам думи. Плачат и се радват с нас.. ., разказа баба Весела от град Белене. Тя е над 80 годишна . "Чувствам се добре, че тук в дома си, в селото, получавам тази грижа , защото тук лекар и аптека няма, сподели Кольо от село Шишманци , а той все..
Около 150 шофьори и сервизни работници от гараж "Земляне" на столичния автотранспорт излязоха на протест рано тази сутрин преди началото на работния..
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието . На границата при Рудозем отдавна..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...