Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Даниела Бобева: Какъв позитивен ефект от частичния Шенген, нашият износ е по сухоземни пътища

Снимка: БГНЕС

Никакъв позитивен ефект не се очаква от частичното влизане на България в Шенген. Мисля, че политическият език няма нищо общо с икономическите реалности, а те са, че нашият износ, основно към еврозоната, е по сухоземните пътища, а не по въздушните, нито по водните.

Това заяви проф. Даниела Бобева, преподавател по финанси, в предаването "12+3" по БНР. 

Бившият икономически вицепремиер в правителството на Пламен Орешарски направи прогнози за икономиката у нас през 2024 г.

Няма да има никакви позитивни икономически измерения от тази политическа победа, както управляващите я оцениха, предупреди Бобева. 

И допълни, че България не става и по-привлекателна дестинация за чужди инвестиции. Икономистът коментира, че сигналът за частичното влизане в Шенген е лош - нещо не сме направили и довършили. 

"Има и още един лош сигнал за инвеститорите от трети страни, въвежда се режим, при който ще бъдат поставени в скрининг по-големите инвестиции, въвеждане на данък върху мултинационалните компании. Аз не знам на какво се гради този оптимизъм към чуждестранните инвестиции", аргументира се проф. Бобева.

"Това, което правителството се опитва обаче да направи в тази доста неблагоприятна външна среда, е да има един по-таргетиран целеви подход да си говори с потенциални инвеститори. Виждаме някои мерки – намаляване на административната тежест. Надявам се да бъдат по-смели тези стъпки за преодоляване на неблагоприятните външни фактори", допълни тя.

Проф. Бобева бе категорична, че зеленият преход не е регулаторен, а цивилизационен. 

"По нова година преливат контейнерите от отпадъци в София! Защо бе хора, това е зеленият преход!", даде пример икономистът.

Като уникален проф. Бобева определи родния пазар на имоти. 

"Пазарът в България е уникален - традиционната теория не може да обясни тенденциите на съвременния пазар, защото ние имаме една огромна жилищна площ. Ние имаме около 40% неизползваемост на жилищна площ, ние имаме много диверсифициран пазар, тоест различни локации и на стари и нови жилища, бизнес имоти. И като говорим за цени като общо число, това е много подвеждащо. Цените не спадат, растат по-бавно, но расте. Защо? Не мога да кажа кога ще започнат да спадат осезаемо, но мога да кажа при какви условия ще започнат да падат. Когато лихвите по ипотечните жилищни кредити започнат да се увеличават по-бързо и да догонват европейските, тогава можем да очакваме по-ясно динамика на цените надолу. И все пак зависи за кой пазар", прогнозира проф. Бобева.

Интервю на Даниела Големинова с проф. Даниела Бобева в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гръцки медии: Ружа Игнатова се издирва в Атина

Медиите в Гърция публикуват обширни материали по повод обявената от Съединените щати награда от 5 милиона долара за откриването на българката Ружа Игнатова, издирвана за участие в една от най-мащабните схеми за измами в света. "Ружа Игнатова се издирва в Атина". Под това заглавие няколко централни гръцки издания публикуват днес пълна..

публикувано на 01.07.24 в 10:50

ГДБОП откриха база за производство за неистински парични знаци в провадийско село

Служители на ГДБОП откриха база за производство за неистински парични знаци в провадийско село. В хода на предприетите действия по неотложност са открити заготовки, материали, техника, като двама са задържани по случая, съобщават от пресцентъра на МВР. Специализираната операция е проведена от служители на ГДБОП на 30 юни на територията на с...

публикувано на 01.07.24 в 10:49

Искат 1 млн. куб. м вода за общините Рила, Кочериново и Бобошево

1 млн. куб. метра вода искат кметовете на трите съседни общини Рила, Кочериново и Бобошево, където от 10 ч. днес е обявено частично бедствено положение със заповед на областния управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски. 180 л в секунда са необходими за нормалното водоподаване за трите общини. На първо време е необходим спешен ремонт на..

публикувано на 01.07.24 в 10:33
Патриарх Даниил

Патриарх Даниил: Призванието на църквата е да събира тези, които са разделени

"Задачите са много. Главата на Българската православна църква е фигура, личност, която следва да олицетворява единството на Светия Синод и на народа ни, защото призванието на църквата е именно това да събира тези, които са разделени", заяви днес новият български патриарх Даниил преди първата си света литургия. Патриархът отбеляза, че е..

публикувано на 01.07.24 в 10:21

"Възраждане" няма да подкрепят "кабинет на ГЕРБ и ДПС"

След като ГЕРБ-СДС предложи кабинет с първия мандат и премиер Росен Желязков от партия "Възраждане" казаха за БНР, че позицията им остава непроменена и те няма да подкрепят "кабинет на ГЕРБ и ДПС". По-рано и съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков заяви, че "няма да подкрепим правителството на ГЕРБ-ДПС, за което си мечтае..

публикувано на 01.07.24 в 10:06
Росен Желязков

Р. Желязков: Най-важното е стабилизиране на публичните финанси и неотклонност в европейския ни път

Кандидатът за министър-председател на ГЕРБ-СДС Росен Желязков заяви, че най-важните теми пред правителството са стабилизирането на публичните финанси и неотклонност в нашата европейска перспектива. "Неотклонност в нашата европейска перспектива - това трябва да го заявим ясно и категорично", подчерта той. Относно хоризонта на кабинета Росен..

публикувано на 01.07.24 в 09:58

Експерти: Държавата да отдели 12 млн. срещу градушки вместо да плаща по 30 млн. обезщетения

Имаме нужда нашите политици да бъдат визионери и да гледат не за следващата година или по следващата, а да осъзнаят, че живеем в променящ се свят и да имат визия, какво ще се случи след 10 години. Оказа се, че сме богата държава, плащаме по 30 млн. лв. обезщетения за щетите на земеделските производители от градушки, а не отделяме 10 – 12 млн...

публикувано на 01.07.24 в 09:51