Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българин прогнозира "неизбежния съюз Берлин-Рим-Москва" преди историческите събития

Книгата на Александър Ликов излиза през 1938 г. Написана е на френски, вече е на българския пазар

| Интервю

На български език излезе книгата "Неизбежният съюз - Берлин-Рим-Москва". Тя е писана през 1937 г. на френски език от българин - Александър Ликов, под френски псевдоним. В книгата си Ликов предвижда побратимяването между Хитлер и Сталин още преди двете държави да сключат пакта "Молотов – Рибентроп" за подялба на Европа.

Откривател на автора е Лъчезар Тошев, известен български политик от началото на прехода след 1989 г. Това се случило благодарение на познанството му с бивш наш дипломат в Париж, който през 1995 г. му споменал за тази книга, авторът му я бил подарил в посолството в Берн.

"Каза името на книгата – "Неизбежният съюз". Започнах да търся. Тогава още нямаше Интернет, широко разпространен, не можеше лесно да се намери. (…) Започнах да издирвам тази книга. Беше ми интересно как един човек, идващ от левицата, е написал, че фашизмът, нацизмът и болшевизмът, комунизмът, са братя близнаци и рано или късно ще се прегърнат. Издават книгата в началото на 1938 г. Намерих я през 2009 г., доста след смъртта на г-н Силянов, който ми беше казал за нея", каза пред БНР Лъчезар Тошев. 

Тошев открил кой стои зад псевдонима, а след това я издирил и в Парижката национална библиотека. Оказало се, че книгата се намира и у нас – в Народната библиотека, но в отдел за публикации, които не са достъпни за читатели, "в един-единствен екземпляр".

Лъчезар Тошев изтъкна, че в началото Александър Ликов бил социалдемократ, а впоследствие отива още по-наляво и става комунист.

"Този човек е успял да предвиди част от тези събития в своето политическо писание, където прави сравнителен анализ между трите диктатури", каза в предаването "Хоризонт до обед" арх. Йордан Ликов, внук на автора.

Арх. Ликов не знаел, че дядо му е Габриел Лесли.

"Дядо ми е починал 4 години преди аз да се родя. Преди това се е разделил със семейството. За него знаех много малко от моя баща, разкази", сподели той.

Ликов е бил участник в Септемврийското въстание и е осъден на смърт, но успява да избяга, след което в продължение на 18 години се прехранва като журналист в Европа.

"Бил е в Женева, Париж, Стокхолм, Мюнхен, на много места. В семейството знаехме много малко за него. (…) Когато е бил в Западна Европа, получава нареждане да емигрира в Съветския съюз, което той  отказва. Постепенно очевидно еволюира в своите възгледи, за да се стигне до написването на подобна книга."

Ликов е бил вторият съпруг на поетесата Елисавета Багряна.

"Той се среща с Елисавета Багряна и по-късно сключват брак. До смъртта си живеят заедно, 1954 г. Доскоро, в Интернет, когато човек влезе, беше известен с тази история. Сега, с написването на тази книга той стана известен", разказа още арх. Йордан Ликов.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30