Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Близо 10 хиляди лева са събрани до сега от дарения

Мащабна кампания за събиране на средства за "половинка" на мъжката камила Дарко

Двугърбата камила Дарко е самотен, а и законът казва, че животните в зоопарковете трябва да се отглеждат по двойки

Мъжката камила Дарко в зоокътът в Павликени
Снимка: Здравка Маслянкова

Община Павликени и зоокътът в града започнаха мащабна кампания за събиране на средства, с които да бъде купена „булка“ на мъжката двугърба камила Дарко, която от няколко месеца радва деца и възрастни. 

В област Велико Търново единственият зоокът е в Павликени, където се отглеждат стотици птици и животни. Посетителите са от близо и далече. Посещават го безплатно и си имат любимец. 

„Камилата най-много ни хареса. Дарко ми е любим, защото е най-хубав“, споделиха посетители.  

Мъжката камила Дарко е купена от община Павликени преди няколко месеца от Чехия с дарения, събрани от посетителите в общинския зоокът. Двугърбата камила Дарко е самотен, а и законът казва, че животните в зоопарковете трябва да се отглеждат по двойки, и сега се провежда кампания, за да се купи женска камила, обясни кметът на община Павликени Емануил Манолов

Стартирахме кампания за купуване на втора камила, женска камила за нашия зоопарк, отчитайки факта, че камилите наистина е добре да живеят по двойки. Продължаваме практиката, така както закупихме Дарко само със средства от дарения и то само от посетителите на входа на зоопарка. Сега сме стартирали кампанията, водим преговори сме намерили женска камила, едногодишна, двугърба. Запазили сме я в частен зоопарк в България. Женските камили са малко по-скъпи от мъжките. Дарко струваше 12 хиляди лева. Женската, която сме запазили, вече е уговорена на цена 16 хиляди лева“. 


Близо 10 хиляди лева са събрани до сега от даренията, оставени от посетителите в зоокъта в Павликени за „булката“ на Дарко. Мъжката камила е последното животно от десетките видове, които се отглеждат в зоокъта, разказва ветеринарният техник Даринка Михайлова, която от 30 години се грижи за животните. Морковите са любими на нашия Дарко, разказва гледачката му Ангелина Сандева

Дарко е около двегодишен. С нетърпение очакваме да дойде женската, която ще се казва Дарина, защото също ще е от дарения. Камилата се чувства много добре тук. Храни се сутрин и следобед“, разказва Даринка Михайлова. 

„Дарко много обича да яде моркови, червено цвекло, разбира се и жито, царевица, люцерна“, обяснява Ангелина Сандева. 

„На ден трябва по 10-12 кг да яде люцерна или жито, а концентрираният фураж е около 2 кг“, допълва ветеринарният техник. 

„Дарко свикна с посетителите и с нас, разбира се. Най-новият посетител и всички много му се радват“, казват в зоопарка. 

Любимецът Дарко има своя просторна клетка, непрекъснато течаща вода и навес, където се подслонява. Съседи са му семейството белите щрауси Нанду със своите малки и кенгурата албиноси. 


„Клетката е направена по изискванията на Министерството на околната среда за три животни, така че спокойно ще е за женската, а може и после да имаме и поколение. Камилите на три до пет години стават полово зрели и носят бременност от 13 месеца“. 

Общинският зоокът в Павликени е създаден преди 57 години. В него се отглеждат над 200 животни от 40 вида, разказва ветеринарният техник Даринка Михайлова, чийто баща е създателят на зоопарка. Зоокътът е на общинска издръжка, включват се и много дарители: 

Притеснения нямаме с прехраната на животните. Закупуваме, а и имаме много земеделски кооперации тук, които ни правят дарения. Затова ние наблягаме на тревопасните животни“. 

Освен камилата Дарко, в зоокъта в Павликени посетилите могат да видят мечока Васко, коткоподобните маймуни гвенони, муфлони, щрауси, козлета, понита, вълци, много птици, а надеждите са до два-три месеца да дойде и камилата Дарина. 


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Стойка Радева: Слънцето и ултравиолетовите лъчи имат болкоуспокояващ ефект върху ставните заболявания

Морската вода, морските соли и климатът на морето действат лечебно и подсилващо на нашия организъм. "Всяка болка от опорно-двигателният апарат, която няма остро възпалителна компонента към момента на излагането на ултравиолетови лъчи, може да се повлияе благоприятно от слънчевите лъчи и морската вода, защото те предизвикват намаляване на..

публикувано на 06.08.24 в 13:42
В Солун, 12 юни 2024 г.

Климат, икономика, туризъм - интензивните промени на времето затягат възела

От днес София е домакин на пленарна сесия на Междуправителствения панел по изменение на климата на ООН. 500 делегати от 195 страни обсъждат два доклада - за изменението на климата в градовете и за краткотрайните причинители на изменението на климата. Най-високата средна температура на Земята, откакто се води статистика, беше измерена на..

публикувано на 27.07.24 в 11:55

Отбелязваме деня за опазване на мангровите гори

Днес отбелязваме международния ден за опазване на най-ефективната система за улавяне на въглерод, която съществува на планетата - мангровите гори. Те могат да улавят и съхраняват до 10 пъти повече въглерод на хектар в сравнение с обичайните гори на сушата.  ЮНЕСКО обявява 26 юли за ден на мангровите гори през 2015 г., за да подчертае ролята им като..

публикувано на 26.07.24 в 05:25
Натали Петрова-директор на фестивала

Най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско

25, 26 и 27 юли най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско. "Ще представим 11 ленти от 10 държави - България, Великобритания, САЩ, Исландия, Франция, Австрия, Италия, Полша, Канада и Словакия. Един филмов маратон от три вечери. Началото на прожекциите е 21 часа...

публикувано на 21.07.24 в 06:20
Цанко Керанов, Румяна Фичева и Антон Станчев

580 км са туристическите маршрути в Национален парк "Централен Балкан"

"Чрез наши ние контролираме движението , проверяват се МПС дали имат разрешително, ако нямат такова се съставя акт и глобата е около 100 лева, каза БНР Цанко Керанов, началник отдел Контрол и охрана на Национален парк Централен Балкан. Според Керанов по-често се правят еднодневни или три дневни преходи , като днешните туристи наистина обичат..

публикувано на 15.07.24 в 09:42

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии , обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай? Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и апликации, познати като образование във виртуална или добавена реалност . И ако в световен мащаб тези..

публикувано на 13.07.24 в 10:05
Снимката е илюстративна

Мариана Родер и нейната малка хижа в планината

Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш като хижар и то не къде да е, а в Швейцария?   " В Швейцария е много трудно да станеш хижар , това е..

публикувано на 13.07.24 в 09:35