Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Емил Паскалев: Колкото по-рано се направи една трансплантация, толкова по-качествена е. Следете бъбречното си здраве!

Как да се повиши броят на бъбречните трансплантации у нас?

Георги Пеев: Българите са готови да помогнат. Основният проблем е, че няма кой да ги пита

| Интервю
3
Проф. Емил Паскалев - началник на Клиниката по нефрология и трансплантации в УМБАЛ Александровска
Снимка: Александровска болница

Защо у нас все още остава нисък броят на бъбречните трансплантации?

През 2023 г. у нас са извършени общо 42 трансплантации, от тях 25 бъбречни. По официални данни, към началото на тази година 837 души чакат за трансплантация на орган, като над 780 от тях имат нужда от бъбрек.

Около 8,5% от активното население в България има някаква форма на бъбречно увреждане или се нуждаят от бъбречна трансплантация.

Ако един пациент се нуждае от бъбречна трансплантация, той трябва да е подготвен не когато стигне до бъбречна недостатъчност, а един етап по-рано, категоричен е проф. Емил Паскалев, завеждащ Клиниката по нефрология и трансплантации в Александровска болница. По думите му, това има значение за своевременното включване на пациента в листата на чакащите и увеличава техния шанс.

Когато един пациент знае, че е започнала бъбречна увреда, която има само прогресивен ход, на него отрано му се разясняват нещата, за да може първо да свикне с тази мисъл, и второ – да е активен в това направление, отбелязва нефрологът.


Според проф. Паскалев има много хора, които търсят възможност в чужбина заради неголемия процент осъществявани трансплантации у нас. Най-често хората отиват в съседна Турция.

Навсякъде има нужда от повече трансплантации. Има страни с по-малки възможности, затова пациентите се насочват сами към други възможни варианти. Това е разумно поведение на пациентите, коментира специалистът в предаването "Хоризонт до обед". По думите му, колкото по-рано се направи една трансплантация, толкова по-качествена е тя.

"Трябва да се говори много за трансплантацията, че е голяма честотата на бъбречната увреда, която в началото е винаги трудно разпознаваема, тъй като има скрити прояви, категоричен е проф. Емил Паскалев.

"Никога да не забравяме, че имаме бъбреци, а те ни служат много добре. Да проверяваме нашето бъбречно здраве!", призовава той.

Снимка: БГНЕС

"Повече от половината донори миналата година са от "Пирогов". Същото се случи в "Св. Анна", Окръжна болница", изтъкна в интервю за БНР Георги Пеев, който е единственият двойно трансплантиран у нас - със сърце и бъбрек, покорил е Килиманджаро, световен шампион е по плуване от състезание за трансплантирани.  Неговото обяснение за повишената активност е в смяната на координатори, които имат отношение към донорството, в съответните лечебни заведения.

"Донорските ситуации се подминават в огромна част от донорските центрове. Трябва да се смени моделът на работа, ако искаме да се случи нещо добро", изрази мнение Пеев.

"Координаторите да работят по начина, по който работят д-р Христов в "Пирогов" и д-р Маринова във Велико Търново."

"Близките като цяло не отказват. В България това не е проблем. Нашето законодателство е добро – да се питат близките. Българинът е склонен да дарява, като му се обясни. Няма толкова много откази. Българите като цяло са добри хора и са готови да помогнат. Основният проблем е другняма кой да ги пита хората."

Има неща, които да се пооправят организационно и технически, обобщи Георги Пеев. Според него чакащите у нас реално са над 1000, "умират си по машините за диализа и въобще не стигат до това да им бъде спасен животът".

Въобще не трябва да има никакво значение кой е здравният министър, за да може държавата да води политика, изтъкна той. "Тази политика спасява човешки живот."

Георги Пеев Снимка: Личеин архив

През настоящата година Пеев ще се опита да събере група от трансплантирани, които заедно да изкачат Мусала.

Двете мнения чуйте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57