Млади българи милеят за родината и чрез своята дейност информират за историческите събития у нас и стимулират патриотичното настроение сред връстниците си.
"Интересувам се от това как живеят българите в чужбина, за репресиите, които се упражняват върху тях, и когато преди две години се запознах с Владо, влязох в клуба.
Смятам също, че младите хора живо се интересуват от процесите и много искат да бъдат нужни на обществото. Да се чувстват от една по-голяма общност и именно такива инициативи като Клуба им дават тази възможност. Две момичета от Първа немска езикова гимназия сме членове в него, каза в "Нощен Хоризонт" Елина Атанасова.
"През 2018 г. отворихме нов клон на Клуба в друга гимназия, а в началните училища водим лекции и се срещаме с учениците всяка седмица, имахме клубове в Дупница и в Елин Пелин, но най-успешният ни беше в Западните покрайнини, в Босилеград. Там с един випуск за една година имахме много активна дейност. Там условията са доста тежки, имаше съпротива, както и тук, имали сме случаи да ни цензурират и да затварят заради донос наши клубове, без никаква причина, разказа за "Хоризонт" основателят на Клуб "Родолюбие и отечествознание" Владимир Чешмеджиев.
Според Елина на младите хора, особено извън столицата, им се предлагат твърде малко възможности за гражданско присъствие и участие, което води до тяхната апатия и отблъскване, което води до тяхното нежелание в бъдеще да работят или да учат в България.
"Думата патриотизъм се е превърнала последните години в мръсна дума. Ние искаме да и придадем едно ново значение, защото няма нищо срамно от това да осъзнаваш своята история, да помниш историята на своята държава, на своя род и да се гордееш с тях.
В последните месеци, заради спортните успехи на наши спортисти много хора изказват в социалните мрежи, че едва ли не не трябва да се гордеем с успехи, които не са наши лични...
Напротив, според мен и много други млади хора, които обичат своята родина, ние можем да се радваме на успехите на наши сънародници и именно това чувство за принадлежност към общност ни прави по-добри, изтъкна още Елина Атанасова за "Хоризонт".
"От тази гледна точка патриотизмът не трябва да бъде гледан с лошо око и за съжаление в Европа, заради историческото си минало, заради историята на държави като Германия, Италия и други държави с авторитарни режими, европейците се срамуват от това да се нарекат европейци, патриоти, да кажат, че те имат християнски, европейски ценности и именно това се надяваме да променим, поне в нашата държава, заяви още Елина Атанасова.
"Много малко внимание се обръща на проблемите на българите, които живеят в съседни Балкански страни. Участвали сме в инициативи на Народното събрание, за да покажем проблемите на българите в Босилеград, в региона изобщо, но резултатът е никакъв, сподели Владимир Чешмеджиев.
„Ние, членовете на клуб „Родолюбие и отечествознание“, работим, за да разпространим обичта и отдадеността към отечеството, да изучим и предадем историята, традициите и културата му. Обявяваме верността си към нашата родина, интересите ѝ и интересите на нашите съграждани. Изявяваме своята решимост да продължим развитието на тази благотворителна младежка организация, като запазваме нейните основни принципи и се задължаваме на подпомагаме всячески българската общност.“ Това пише в Устава на Клуба.
Клуб „Родолюбие и отечествознание“ е независима младежка организация, стремяща се към разпространението на българската история, култура и традиции. Целим поддържането на патриотичния дух сред обществото и в учебните заведения в България и извън нея. Освен с академична дейност, Клубът насърчава спортните и благотворителните инициативи. Организират се и пътувания из различните краища на страната с цел прякото опознаване на родината ни.
"Историята ни показва какви грешки не трябва да повтаряме, както и какво в някакъв етап от развитието е проработило. Всяка една нация, всяка една държава се възражда именно, когато е започвала да разработва историята си. Пример за това е следосвобожденската епоха.
Смятам, че българското Възраждане днес може да се случи, защото имаме достатъчно герои, към които можем да се обърнем и да кажем - "Имаме дълг към тях", обобщи ученичката в 12 клас Елина Атанасова.
"Историята ни показва кои сме ние. Когато погледнем историята, виждаме, че нашите предци са свързани и така са изградили нашата нация и държава. Ние сме тук от много, много векове и имаме един дълг към бъдещите поколения - да бъдем обединени и да се подкрепяме. Да премахнем тази историческа и национална черта да величаем другите, а не себе си!
Да не се борим първо за чуждите каузи, а за своите, това е най-важното, изтъкна в заключение Владимир Чешмеджиев.
Владимир Чешмеджиев започва гимназиалното си образование в Европейското училище в Брюксел, като по време на престоя си задълбочава своите интереси в областта на българската история и осъзнава значението на националната общност. Завършва Първа английска езикова гимназия в София. Основател и ръководител на благотворителната организация Клуб „Родолюбие и отечествознание“. Студент по право в Софийски университет „Св. Климент Охридски“ от 2019 година.
Елина Атанасова е ученичка в 12-ти клас на Първа немска езикова гимназия. Интересите ѝ са в областта на хуманитаристиката, правото и международните отношения. През 2022 печели първа награда за проект в област ,,Хуманитарни и обществени науки” на Деветата научна ученическа сесия на БАН. Присъединява се към дейността на КРО поради осъзнатия граждански дълг и отговорността към пробуждането на младото поколение.
Още по темата в звуковия файл.
Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..
Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..
Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова. Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..
В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..
"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" , казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..
Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..
Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..
"Без да се пипат данъци, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки "...
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..