Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деветокласник прави портрет на предаването "Преди всички"

| Репортаж

През тази седмица Българското национално радио ще отбележи своя празник - 25 януари. През далечната 1907 година тогава започва работа първият български безжичен телеграф. През януари тръгват и някои от най-дълголетните предавания на програма "Хоризонт", сред които е "Преди всички". На 4 януари то навърши 45 години.

Как порасна сутрешният блок изследва три пъти по-младият от предаването Ивайло Симеонов, ученик в 9-и клас в Националната природо-математическа гимназия. Освен от радиото, той се интересува от география и има амбиции за академични успехи.

Ивайло предлага разходка из спомените, гласовете и сигналите на "Преди всички" в репортаж, който е подготвил специално за годишнината.

"Предаването се правеше от много сериозни професионалисти. Тогава имаше едно радио. Не беше трудно да се прави качествена селекция специално в този сутрешен блок. Селекцията я правеше работата", спомня си Светла Петрова, емблематичен глас от звездния екип на предаването, наложил марката в сутрешния часови пояс.

"След промените 89-а година решихме предаването да има име. Беше опит за вид колективно творчество, но точно това име го измисли една от нас – Светла Вълканова. Тя беше автор на името. Много се забавлявахме, докато търсехме."

Още през 90-те изгряват и някои от гласовете, които чуваме и до днес – например Силвия Великова. Преди да започне да работи като водещ тя била репортер. Поканили я да опита през 1998 г.

"Златния период го заварих още като дойдох тук като млада стажантка. Беше чест за всеки, който може да работи за това предаване и голяма школа. Самото предаване е абсолютна школа и модел. Работеше се много свободно, независимо че имаше политически сътресения. Беше златното време на "Преди всички". Тепърва се налагаха сутрешните блокове, които днес са конкуренцията на "Преди всички".

Снимка: Ани Петрова

Таня Величкова е друг добре познат радиоглас. Преди да стане водещ на предаването тя трупа опит в "12+3", после работи като репортер, а впоследствие поема сутрешното предаване, което заема и най-дългата част от професионалната ѝ радиокариера. Според нея се е запазила до голяма степен стилистиката на "Преди всички".

"Преди всички" е марка, която задължава и всеки водещ, който идва, следва или поне се опитва да следва този стандарт. Радиото е много зависимо от личните качества на журналиста."

Веселина Миланова е в екипа от 2007 г.

"Преди 16 години ме поканиха. Бях репортер в програмата. Приеха ме и оттогава така – "Преди всички" е много сериозно предизвикателство, всеки ден, всеки път, когато си на ефир. Непрекъснато си изложен на риск да направиш много глупости, ако се вземаш насериозно. А да не се вземаш насериозно, означава да четеш много, да не загубваш базисното си почтено отношение към  слушателя, на когото си длъжен във всеки един момент да го информираш честно какво се случва, да не забравяш, че априори професията на журналиста е да си опозиция, независимо кой е на власт."

Лора Търколева е сред новите попълнения в екипа на предаването. Тя попада в БНР след конкурс. Преди това е била водеща на сутрешен блок в частно радио.

"За мен представлява, от професионална гледна точка, чудесна територия за работа в радио, защото радиото все още се слуша най-много сутрин и това ти дава голяма трибуна, но и голяма отговорност – с кого разговаряш, за какво и винаги с мисъл защо го правиш. В личен план е голям адреналин."  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със сламното историческо минало на града, но и с настоящето на града, каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разаговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37