Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деветокласник прави портрет на предаването "Преди всички"

| Репортаж

През тази седмица Българското национално радио ще отбележи своя празник - 25 януари. През далечната 1907 година тогава започва работа първият български безжичен телеграф. През януари тръгват и някои от най-дълголетните предавания на програма "Хоризонт", сред които е "Преди всички". На 4 януари то навърши 45 години.

Как порасна сутрешният блок изследва три пъти по-младият от предаването Ивайло Симеонов, ученик в 9-и клас в Националната природо-математическа гимназия. Освен от радиото, той се интересува от география и има амбиции за академични успехи.

Ивайло предлага разходка из спомените, гласовете и сигналите на "Преди всички" в репортаж, който е подготвил специално за годишнината.

"Предаването се правеше от много сериозни професионалисти. Тогава имаше едно радио. Не беше трудно да се прави качествена селекция специално в този сутрешен блок. Селекцията я правеше работата", спомня си Светла Петрова, емблематичен глас от звездния екип на предаването, наложил марката в сутрешния часови пояс.

"След промените 89-а година решихме предаването да има име. Беше опит за вид колективно творчество, но точно това име го измисли една от нас – Светла Вълканова. Тя беше автор на името. Много се забавлявахме, докато търсехме."

Още през 90-те изгряват и някои от гласовете, които чуваме и до днес – например Силвия Великова. Преди да започне да работи като водещ тя била репортер. Поканили я да опита през 1998 г.

"Златния период го заварих още като дойдох тук като млада стажантка. Беше чест за всеки, който може да работи за това предаване и голяма школа. Самото предаване е абсолютна школа и модел. Работеше се много свободно, независимо че имаше политически сътресения. Беше златното време на "Преди всички". Тепърва се налагаха сутрешните блокове, които днес са конкуренцията на "Преди всички".

Снимка: Ани Петрова

Таня Величкова е друг добре познат радиоглас. Преди да стане водещ на предаването тя трупа опит в "12+3", после работи като репортер, а впоследствие поема сутрешното предаване, което заема и най-дългата част от професионалната ѝ радиокариера. Според нея се е запазила до голяма степен стилистиката на "Преди всички".

"Преди всички" е марка, която задължава и всеки водещ, който идва, следва или поне се опитва да следва този стандарт. Радиото е много зависимо от личните качества на журналиста."

Веселина Миланова е в екипа от 2007 г.

"Преди 16 години ме поканиха. Бях репортер в програмата. Приеха ме и оттогава така – "Преди всички" е много сериозно предизвикателство, всеки ден, всеки път, когато си на ефир. Непрекъснато си изложен на риск да направиш много глупости, ако се вземаш насериозно. А да не се вземаш насериозно, означава да четеш много, да не загубваш базисното си почтено отношение към  слушателя, на когото си длъжен във всеки един момент да го информираш честно какво се случва, да не забравяш, че априори професията на журналиста е да си опозиция, независимо кой е на власт."

Лора Търколева е сред новите попълнения в екипа на предаването. Тя попада в БНР след конкурс. Преди това е била водеща на сутрешен блок в частно радио.

"За мен представлява, от професионална гледна точка, чудесна територия за работа в радио, защото радиото все още се слуша най-много сутрин и това ти дава голяма трибуна, но и голяма отговорност – с кого разговаряш, за какво и винаги с мисъл защо го правиш. В личен план е голям адреналин."  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васко Кръпката

Васко Кръпката: За мен младите хора са в час

На 8 декември се навършват 44 години от смъртта на английския музикант и активист за мир Джон Ленън. Певецът е убит на 8 декември 1980 г. Смъртта му шокира целия свят, но наследството му продължава да вдъхновява поколения. „Още, когато бях малко дете и когато чух Бийтълс за първи път леля ми Стефка донесе един магнетофон и пусна ¨O,..

публикувано на 14.01.25 в 14:17

„Любов и мир“ са думите, които Радка Рубилина пише на Стената на Джон Ленън в Прага като дете

Международният ден на студентите се отбелязва на 17 ноември заради поредица от кървави събития, случили се в Чехия през 1939 година.   „Събитията са свързани с окупацията на Чехословакия през 1939 година. Престава да съществува Чехословашката република и се обявява протекторатът в Чехословакия. В тези смутни и тъжни времена единствената част..

публикувано на 14.01.25 в 14:04

Силистренският театър може да прекъсне работа. Чакат МК да одобри средства

За първи път театърът в Силистра започва новата година с над 60 000 лева неразплатени задължения. В други години процентът е бил минимален.  Коледно-новогодишните празници са били белязани от липсата на пари за режисьори, сценография, командировъчни .  Отложена е премиера и заради неодобрен от Министерството на културата разход за пулт..

публикувано на 14.01.25 в 09:20

Не лукс, а необходимост: Още 3 солни стаи във врачанските детски градини

През тази година още три детски градини във Враца ще имат солни стаи за здравна профилактика на малчуганите. В града вече работят две такива звена. Идеята за солна терапия на децата е на общинската управа . Така от 15 детски градини, една трета до пролетта вече ще имат работещи солни стаи. Представете си в болнавото, мъгливо и студено зимно..

публикувано на 14.01.25 в 06:55
Димитър Събев (л)

Мечта в инвалидна количка

Желанието да пътува по света и да се докосне до природата и културата на различни държави е все още несбъдната мечта на 33-годишния Димитър Стоев от балчишкото село Оброчище. Мечтаейки, той решава да учи мениджмънт в туризма. По време на студентски стаж във Франция обаче става тежка злополука, след която Митко е прикован в инвалидна количка...

публикувано на 14.01.25 в 06:35
Снимката е илюстративна

Отец Стоян Бербатов: Много българи започват да ходят на църква за първи път в чужбина

Отец Стоян Бербатов е един от българските свещеници в Западноевропейската ни епархия . След 20 - годишна служба в Благоевград, преди близо 5 години, отец Стоян Бербатов променя посоката на своя живот.  С болка в душата оставя енорията, близки, приятели и заминава заедно със семейството си в белгийската столица , защото съпругата му -..

публикувано на 12.01.25 в 13:38
първокласничката Никол Цанкова

Никол Цанкова е най-четящото дете в Русе

Всяка година екипът на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе отличава най-активните читатели и поздравява приятелите и доброволците си. За девета поредна година в най-голямата библиотека в областта вадят картоните и броят кой колко книги е взел и върнал през отминалата година. Разбира се, че не броят така, както преди години,..

публикувано на 12.01.25 в 07:24