Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"В елитни сортове ще бъдат пренесени характеристики, които вече съществуват"

Проф. Иван Атанасов: Новите геномни техники позволяват в полученото растение вече да няма чужда ДНК

"Въпросът не би трябвало да има политическа окраска. Става въпрос доколко нашето земеделие ще бъде конкурентно"

| Интервю
проф. Иван Атанасов
Снимка: Спас Крайнин
Предстои Комисията по околна среда в Европейския парламент да приеме позиция по законодателно предложение за получаване на по-добри растителни култури чрез въвеждане на т.нар. "нови геномни техники“. Ако то бъде прието, някои от техниките вече няма да попадат в обхвата на регламента за генетично модифицирани организми и няма да е необходимо да се подлагат на специална процедура за одобрение.

Дебатът се разгорещи, но той е доста по-слаб, отколкото преди 20 години, посочи пред БНР проф. Иван Атанасов, директор на Агробиоинститут.

Той припомни в предаването "Преди всички", че първите генно модифицирани организми се появяват през 1983 година

"Следва бурно развитие. Има създадени много сортове при основни култури  – царевица, памук, ориз и домати. Те са устойчиви към неприятели и хербициди". 

От 2001 г. има регламент на ЕС, който практически забранява отглеждането на ГМО култури в Европа, отбеляза той. 

"В България не се отглеждат ГМО култури. Глобата е огромна. Стига до 1 милион лева".

Но над 75% от соята в света е ГМО, такъв е 90% от памука и огромен процент от царевицата.

"Европа внася соеви продукти от САЩ. Оказваме се в цинична ситуация – не произвеждаме ГМО, но си храним животните с тази соя".

След 2000 г. се появиха нови геномни техники, които са по-прецизни и позволяват да се направи малка промяна и в полученото растение вече няма чужда ДНК, обясни проф. Атанасов.  

"Новите геномни техники масово се използват в света. Реално присъстват в земеделието. По тази причина ЕК поръча разглеждането на риска при тях".

Продуктите на новите геномни техники се разделят на две категории, разказа той.

"Едната включва чужда ДНК и не може да бъде получена по естествен път. Тя ще бъде считана за ГМО и си остава под рестриктивния регламент.

Другата са продукти, които имат редактирана съвсем малка част от определен ген и може да бъде получена с методите на класическата селекция. Направената промяна вече съществува в друг сорт. 

В елитни сортове ще бъдат пренесени характеристики, които вече съществуват". 

Приложението на новите геномни техники в медицината поражда морални проблеми, но потенциалът е огромен, обясни проф. Атанасов.

Живеем в изключително динамично време и постоянно ще имаме сблъсък с нови технологии. Към всяка обществото би трябвало да вземе отношение, напомни той. 

"Новият регламент е разписан доста детайлно. Евентуалното му въвеждане ще доведе до промени в редица съществуващи регламенти на ЕС". 

"Борбата на анти-ГМО организациите доведе до това, че малки и средни фирми никога не успяха да регистрират сортове, които са генно модифицирани. Няколко мултинационални компании произвеждат семена от ГМО растения. Новите техники и регулаторна база дават възможност на малки и средни фирми да произведат растения и да ги комерсиализират", обясни още експертът. 

Въпросът не би трябвало да има политическа окраска. Става въпрос доколко нашето земеделие ще бъде конкурентно, подчерта той.

"Приложението на такива техники изисква време. Това, което се прави, ще даде резултат след 5-6 години".

Цялото интервю на Веселина Миланова с проф. Иван Атанасов може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Училищата в Ямболско на дистанционен режим заради грипната епидемия

От днес всички училища в Ямболска област преминават към обучение в електронна среда.  От вчера в областта е обявена грипна епидемия, тъй като са достигнати критичните за района стойности на заболяемост от 349 на 10 000 души население. Мерките ще продължат да действат до 27 януари включително. След решението на областния съвет по здравеопазване, заповед..

публикувано на 22.01.25 в 05:01
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Нови факти в процеса срещу обвинените в шпионаж българи във Великобритания

Един от българите в руската шионска клетка във Великобритания, е казал на полицията, че вече е говорил с британската служба за вътрешно разузнаване МИ-5, когато е бил арестуван, стана ясно в рамките на процеса в Централния наказателен съд – Олд Бейли, съобщи Би Би Си.  В съда беше пуснато интервю с Тихомир Иванчев от февруари 2024 година, в което той..

публикувано на 22.01.25 в 04:42
Риши Сунак

Бившият британски премиер Риши Сунак с професионални ангажименти в САЩ, но остава депутат

Бившият британски премиер Риши Сунак смята да приеме нова работа в Калифорния, но няма намерение да напуска депутатското си място в Камарата на общините, казват негови приближени, цитирани от „Индипендънт“. „Индипендънт“ припомня, че бившият министър-председател на торите е срещнал своята съпруга именно в Калифорния и е притежавал Зелена карта, преди..

публикувано на 22.01.25 в 04:07

Ден на траур в Турция след пожар с десетки жертви в ски курорт

Днес в Турция е ден на национален траур заради трагедията в ски курорта Карталкая, съобщи снощи президентът Реджеп Тайип Ердоган. 76 души загинаха при пожар в хотел в курорта.   Тежкият инцидент станал в курорта Карталкая в планината Болу, Северозападна Турция.   Смъртоносният пожар се разразил в 12-етажния четиризвезден хотел „Гранд Картал“. Потушен е с..

публикувано на 22.01.25 в 03:48

76 станаха жертвите на пожара в турския ски курорт Карталкая

Броят на жертвите на пожара в турския ски курорт Карталкая нарасна на 76, съобщи министърът на вътрешните работи на Турция Али Йерликая, цитиран от агенция Ройтерс. Десетки пострадали при инцидента остават в болница. Причината за пожара остава неясна. Смята се, че е възникнал в ресторанта на хотела и бързо се разпространил по дървената конструкция...

публикувано на 21.01.25 в 21:59

Над 200 семейства в община Плевен са получили еднократна помощ при раждане

Над 200 семейства в община Плевен са получили еднократна помощ при раждане на дете през изминалата година. Със средства от общинския бюджет са подпомогнати и 55 лица с репродуктивни проблеми. Общинският съвет увеличи размера на предоставените средства.  Еднократните помощи за раждане на дете се отпускат по реда на Наредба № 38 на Общинския..

публикувано на 21.01.25 в 21:35

Австрийският бизнес в България смята икономическата среда за стабилна

Австрийският бизнес в България смята икономическата среда за стабилна и дава прогноза за икономически растеж от 2,5% през тази година.  Оценката се съдържа в годишната анкета сред австрийските инвеститори  у нас. В проучването са участвали 98 компании в края на 2024 година. Въпреки политическите и икономически проблеми в страната,..

публикувано на 21.01.25 в 20:41