Това мнение изрази пред БНР Йордан Божилов - основател и председател на Софийския форум за сигурност, бивш заместник-министър на отбраната.
След 2022 г. и нападението на Русия над Украйна се промениха мисленето в Европа и оценката за риска. Поколения европейски политици след края на Студената война считаха, че антагонизмът е изчезнал. Това мислене доведе до съкращаване на армии, спад в бюджетите за отбрана, отбеляза Божилов.
Много европейски лидери заявяваха, че Европа трябва сама да поеме отбраната си, да изгради собствени сили за отбрана, припомни той, но нарече това "остаряло мислене", защото "пред лицето на заплахата, която идва от Русия, Европа не може сама да изгради отбрана".
Има много механизми, които ще задържат САЩ в НАТО и ангажирани с Европа, изтъкна Божилов в отговор на въпрос как ще се развие ситуацията при връщане на Доналд Тръмп в Белия дом.
Промени се и характерът на войната, коментира Йордан Божилов, според когото "вървим към коренно преосмисляне на военните действия, на състава на армиите", като се променят и изискванията към армиите.
Пагубна насока е да мислим за нашата отбрана като за нещо самостоятелно, това е в сферите на популизма, каза Божилов в предаването "Хоризонт до обед". Според него трябва да мислим в рамките на колективната отбрана.
Няма желаещи за армията. Даже онези, които искат да служат, отпадат още при първите селекции. Трябва да се търси как да привлечем повече хора на доброволен принцип, отколкото да задължаваме всички да служат, подчерта Божилов във връзка с идеята за връщане на задължителната казарма. За няколко месеца не могат да се усвоят тънкостите на военната професия, категоричен е той.
"Повечето държави в НАТО нямат наборна служба. Те разчитат на добре подготвени, мотивирани хора."
Министерството на отбраната трябва да има по-широка, по-отворена информационна политика, отправи препоръка основателят на Софийския форум за сигурност. В противен случай по думите му се появяват структури, които трупат "политически багаж върху страховете на хората".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Подкрепата за Атанас Атанасов е свързана с подкрепа за Бойко Борисов като кандидат за премиер, но всичко може да бъде решено с преговори. Това каза пред БНР депутатът от ГЕРБ-СДС Даниел Митов, заместник-председател на партия ГЕРБ, като добави: "Появата на Атанас Атанасов за председател на Народното събрание е някакъв шанс да започнем..
Странно е - без условия за подкрепа за премиер, от ГЕРБ да дават подкрепа за кандидат на БСП, а да не дават такава за кандидат на "Демократична България". Това заяви пред БНР Божидар Божанов от "Да, България" – част от коалицията ПП-ДБ, относно блокирания избор на председател на Народното събрание. И осмият опит - без успех: НС още е без..
Буря засегна цяла Гърция. Свлачища затвориха пътища. Наводнени са приземни етажи. Водата отнесе автомобили. В засегнатите райони е прекратено движението. Тежка е ситуацията на Халкидики, в Солун и по островите в Егейско море. От силните дъждове има срутване на скали по пътищата, наводнени участъци, изкоренени дървета и потънали във вода..
Председателят на Европейския съвет Антониу Коща, върховният представител по външната политика Кая Калас и еврокомисарят по разширяването Марта Кос са на визита в Киев, съобщиха дипломатически източници в Брюксел. Това става в първия ден от встъпването на новата Комисия в длъжност. Предвидени са срещи с президента Володимир Зеленски и други официални..
Една фалшифицирана бюлетина, пъхната в купчинката с другите, няма как да бъде различена и затова да не я броим. Това каза пред БНР проф. Красимир Калинов - един от експертите, които ще извършат повторното преброяване по решение на Конституционния съд, статистик, изборен експерт и бивш член на ЦИК. Юристи, математици и IT специалисти, много от..
Пълен блокаж, колкото повече дърпаш конците, толкова повече възела се затяга. И трите поредни опита - 6-и, 7-и и 8-и - да се избере председателят на 51-ото НС не успяха. Бурни емоции, обвинения в зависимости, разединение, наказани за неподчинение на партийната повеля, но и начало на избора на нов главен прокурор белязаха отминаващата седмица, в която..
"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
"Атанас Атанасов е възможност да преговори за създаване на управленско мнозинство . Бихме го подкрепили само ако започнем преговори за мнозинство...