Година след като унищожителното земетресението с магнитуд 7,8 порази южна Турция и отне живота на над 50 хиляди души в страната, Българското национално радио изпрати свой екип, който да проследи как се възстановява най-засегнатият от бедствието район – област Хатай. Редакторът от "Хоризонт" Мария Петрова и журналистът и преводач от Турска редакция на Радио България Севда Дюкянджи прекараха четири дни в градовете Хатай и Адана и се срещнаха както с представители на местната власт и хуманитарни организации, така и с оцелели при земетресението.
Ако нямаш никого, имаш мен – с това отношение журналистката Сакине Алтай помага на хората в родното си място - град Хатай, и избира човечността пред кариерата. Има непоклатима увереност, че Хатай ще бъде изграден наново и в бъдеще градът ще бъде дори по-хубав отпреди земетресението.
Телевизионният журналист, собственик на рекламна агенция и майка на три деца Сакине Алтай се връща в родния си град Хатай през септември 2023-та година, но продължава активно всеки месец да пътува до Истанбул и Бодрум, за да ръководи своя бизнес. Когато се случва унищожителното земетресение през февруари миналата година, тя обаче променя живота си изцяло, за да е в помощ на хората в Хатай.
"Родена съм в Хатай. Както всички хора тук и аз съм влюбена в земите ни. Енергията, чувството, динамиката - много са различни тук. Пътувала съм в много държави по света и когато земетресението ни порази, спрях всички свои бизнес дейности и целия си друг живот за пет месеца. През тях помагах с координация, организация, всичко беше насочено към предоставяне на помощ на възрастните хора, на децата. Да опиташ да си успешен, като си силен, съветваш хората, наистина е много мотивиращо. А щом ти си мотивиран, това мотивира други хора. Като верижна реакция е".
В момента Сакине отново работи като журналист, но акцентът в работата й е възстановяването на Хатай.
"Сега правя телевизионно предаване, което се излъчва по телевизията в града. Името на телевизионната програма е "Животът в Хатай". Всяка седмица имаме различен гост - например лекар, инженер, домакиня, човек, който създава съдържание и има канал в "Ютюб", бизнесмен или бизнес дама. Оценяваме живота си преди земетресението и този след него. Сравняваме, откриваме разликите. Целта е да мотивираме обществото".
Уверена е, че в бъдещето тя и съгражданите й ще успеят да изградят един по-хубав Хатай.
"Разбира се, това беше бедствие, бяхме сринати до нулата. Вместо да живеем в къщите си, ние живеем в палатки или в контейнери от 21 квадратни метра. Но всичко това е още една причина за нас, за да изградим своето бъдеще. Това е, което усещате тук. Ако живеете в Анкара, в Истанбул, в Германия, но сте родени в Хатай и не можете да преместите живота си тук, както аз направих, тогава организирате всичките си познати, за да предоставят помощ за този район. Това наистина е много мотивиращо. Усеща се всеки ден. Хубавото нещо е, че всички майки като мен, обяснихме на децата си какво означава земетресението, какво е значението на случилото се тук. Всички деца тук, разхождайки се, виждаха разрушенията, знаеха колко хора са загинали. Енергията, мотивацията са на най-високо ниво. Можете да го усетите, когато се разхождате наоколо. Разбира се, след като измина една година, ние все още не сме си върнали града, но ще го изградим по-добър в бъдеще. Това е всичко, за което мечтаем и за което съответно работим".
Сакине също подчерта, че децата, преживели бедствието, ще бъдат ключови за хубавото бъдеще в региона.
"Вярваме, че ако в настоящето си силна личност, дължиш го на трудностите, които си имал през детството си. За нас не беше просто травма. Трудно е, реалност е. Знаем обаче как да обясним на децата си и какво да ги научим. Не изкарахме децата от града и не ги оставихме да седят някъде като кукли. Напротив, те са тук, с нас са, наблюдават ни, стават свидетели на това как ние се справяме с всички тези трудности и как сме развълнувани да изградим бъдещето. Тези емоции се стараем да им предадем".
Година по-късно грижите за най-уязвимите също не спират.
"Има хора, чиито деца, съпруга или съпруг починаха, и те останаха сами. Но в Хатай, а и като част от нашата култура в Турция, казваме, че ако нямаш никого, имаш мен, така че ти не си сам. Културата за общност, гледната точка, че сме едно общество, емоциите за това много бързо се появяват. Организираме се, ходим на посещения, отговаряме на нуждите на възрастните хора, на болните и на хората с увреждания. Ние сме много чувствително общество. След земетресението бяхме наясно с това, че сме много добри едни към други. Например, ако сме били приятели, но преди земетресението сме имали някакъв проблем в общуването, след него всичко негативно го изхвърлихме и създадохме положителна енергия".
А на финала освен благодарност Сакине отправи и покана към всички българи:
"На първо място, искам да ви благодаря от името на моето общество тук за приноса и помощта, които получихме от вашата страна. Високо я оценяваме, но тя всъщност е безценна. Надяваме се бъдещето ни е да е свързано с приятелство и отношенията ни с България винаги да бъдат приятелски. Бихме искали да приветстваме всички хора от България тук, за да усетят духа ни, а след пет години отново да дойдат, за да могат да сравнят и да видят напредъка ни".
Интервюто на Мария Петрова със Сакине Алтай в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл.
Извършена е първата безкръвна операция в кюстендилската болница с нова лапароскопска апаратура, доставена в здравното заведение наскоро, каза за БНР директорът Димитър Стоилов. Д-р Иво Живков и д-р Борис Борисов от екипа на хирургичното отделение оперирали херния на 83-годишен пациент. Той се чувства добре. Преди броени дни е направена..
В 15:30 ч. очакваме девет българи да отплават от остров Санторини, 27 са отказали да напуснат и остават на острова, около 30 вече са го напуснали. Това коментира пред журналисти в Народното събрание министърът на външните работи Георг Георгиев във връзка земетресенията в района. Продължават силните земетресения край гръцките острови Санторини и..
Парламентът изслуша представители на службите и вътрешното министерство за предприетите действия по издирване на Петьо Петров, известен като Петьо Еврото, във връзка с повдигнатите срещу него обвинения. ПП-ДБ иска изслушване на службите заради Пепи Еврото, хакери знаели къде се намира Бойко Борисов: Не познавам Пепи Еврото Пред депутатите..
Акциите на бойкот на магазините могат да имат въздействие, но само временно , няма как да очакваме дългосрочно те да повлияят на политиката и стратегиите на големите търговски вериги в областта на ценообразуването. Това каза пред БНР макроикономистът и университетски преподавател проф. Ганчо Ганчев, заместник-министър на икономиката в правителството..
Българският министър на туризма проведе работна среща в Брюксел с еврокомисаря по устойчив транспорт и туризъм Апостолос Дзидзикостас. Това съобщиха от Министерството на туризма. Срещата се състоя по време на форума на високо ниво "Дестинация Европа". Събитието бе открито именно от комисар Дзидзикостас, като това е неговата първа публична изява..
Взети са всички мерки за реакция, каквото и да се случи на Санторини, съобщават от Гражданска защита. Местните жители заминават, но пък туристите не се отказват и пристигат на почивка. Обстановката на Санторини продължава да е динамична, съобщават сеизмолозите, които следят трусовете на острова. Местните жители продължават и днес да напускат..
От "Възраждане" подновяват инициативата си за забрана на изграждането на фотоволтаици и вятърни електроцентрали върху земеделски земи общинска и държавна собственост, обяви в кулоарите на НС депутатът от ПГ на партията Даниел Петров. Той напомни, че преди две години проектът им беше отхвърлен с аргумента, че държавата е поела ангажимент за..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"