Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ирина Манушева: И 15 дни с бележка от родител са малко, но е добра стъпка

Училищните отсъствия: МОН предлага 15 дни по семейни причини, за родителите - компромисно, но добро решение

Проблемът за детските градини също не е решен, а абсурдът там не е по-малък, каза тя

| Интервю
Снимка: Юлияна Корнажева
Чуй новината! Чуй новината:

МОН предлага учениците да могат да отсъстват от училище до 15 дни в една учебна година с мотивирано писмено заявление от родител до класния ръководител. Промените в Наредбата за приобщаващото образование в петък бяха публикувани за обществено обсъждане на сайта на министерството и до 5 март всеки може да даде предложение по тях. Целта е да се облекчат семействата и да се намали административната тежест за директора на училището. 

И тези 15 дни са малко, но това е добра стъпка, каза пред БНР Ирина Манушева - автор на петицията, с която хиляди родители, учители и лекари поискаха медицинската бележка да не е единствената възможност за извиняване на отсъствията на учениците. До момента петицията е събрала 8150 подписа. 
Според Манушева предложението на МОН е добро и отговаря на поставения проблем.

Децата и младежите имат кратки временни неразположения, които не позволяват участие в учебния процес, но и не изискват лекарска намеса, обясни тя проблема. И уточни, че никой не възразява срещу дигитализацията и електронните бележки. Но само заради този документ децата трябва да посещават лекар в много от случаите, добави Манушева.

В предаването "Преди всички" тя отбеляза, че единствената държава в Европа, която изисква медицински бележки, е Германия. При това и там тя е след третия ден на отсъствието, за първите дни е необходимо само обаждане от родител, коментира тя. По думите й никъде другаде няма медицински бележки, освен ако не става въпрос за някакво инфекциозно заболяване и това се прави с цел да се спре разпространението. 

Отново трябва да изградим доверието между училището и семейството, категорична бе Ирина Манушева.

Тя алармира, че проблемът за детските градини също не е решен, а абсурдът там, по думите ѝ, не е по-малък

"Той изисква нормативни промени. Имаме проект за разрешение за учениците, но за детските градини тепърва трябва това също да бъде уредено и много се надявам да няма голямо забавяне. Образователната институция не може да бъде един вид казарма за деца, където те просто трябва да стоят физически", обясни тя.

Интервюто на Веселина Миланова с Ирина Манушева в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Еленков: Има контрол върху пожара край Свиленград

Има контрол върху пожара. Локализирани са отделните огнища и се наблюдават постоянно от пожарната. Екипите са на място.  Това заяви пред БНР Георги Еленков - председател на Общинския съвет в Свиленград.  Той увери, че няма риск за хората и населените места . " Горят само и единствено малка част гори, останалото са храсти, треви и..

публикувано на 16.07.24 в 10:10

Общините не са готови да въведат новия модел на таксата за битови отпадъци

Няма как общините да направят тази грандиозна реформа сами, подчертава Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините (НСОРБ). "До момента общините са изцяло сами в този процес . Държавата е заета само със себе си. Няма никакво отношение към тази огромна трансформация в българската икономика . Цялата..

публикувано на 16.07.24 в 10:06

Цивилни специалности дават шанс за работа и в армията

Цивилни специалности дават шанс за работа и в армията . Това обаче става при определени условия и след преминаването на първоначална военна подготовка , защото засега военната професия е една от трите регулирани.  Таня, Димитър, Георги, Стоян са част от многото студенти на Висшето училище по телекомуникации и пощи. Със специалността, която учат..

публикувано на 16.07.24 в 09:41

Огън и вода - къде са слабите ни места в борбата с пожарите?

Водата в България е неправилно управлявана , заяви пред БНР Георги Стоянов, председател на Българския фермерски съюз. Основният проблем е напояването , изтъкна той за недостига на вода за земеделие. Изваляването в Румъния се прави с български специалисти . Водещи държави го правят и има резултати. Стоянов призова МЗХ да прояви..

публикувано на 16.07.24 в 08:00

Д-р Камен Николов, БАБХ: Конопените семена, маслото и брашното от тях са разрешени за влагане в храни

На витрината на магазин в центъра на София са изложени кексчета и бисквити с череп и знака на канабис на опаковката. За това сигнализираха слушатели на БНР.  Това става на фона на случката от миналата седмица, когато в болницата в Плевен попаднаха малки деца, яли бисквити с опасни, забранени съставки. Досъдебно производство по случая с децата в..

публикувано на 15.07.24 в 09:47
Радиотелевизионната станция на връх Ботев

Радиотелевизионната станция на връх Ботев работи 24/7

" Радиотелевизионната станция на връх Ботев е изцяло проектирана за радиорелейно телевизионно разпръскване в национално значение. От тук се излъчват програмите на БНР - "Хоризонт" и "Христо Ботев" и на националните телевизии , каза за "Пътувай с "Хоризонт" началникът на станцията Рангел Добрев . Второто издание на новото предаване на програма..

публикувано на 15.07.24 в 08:58

Екстремни жеги до четвъртък. След кратко захлаждане през уикенда - нова порция горещини

Екстремно високите температури ще продължат до четвъртък. Това предупреждение отправи климатологът Симеон Матев, главен асистент в Геолого-географския факултет на СУ. Очакванията са най-високите стойности да достигнат 42-43 градуса , посочи той. През уикенда има условия за валежи с гръмотевични бури . Може да се наблюдават и т.нар...

публикувано на 15.07.24 в 08:45