Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Представят книгата "Бившите хора на концлагерна България"

Мартин Иванов: Няма директна линия, която води от 9 септември към ДС

За кървавите погроми и лагерите знаем повече. За ежедневната репресия - много малко, смята авторът на изследването

| Интервю
Мартин Иванов
Снимка: Ирина Недева

Изследването "Бившите хора на концлагерна България" ще бъде представено в сряда от 17.30 ч. в Огледалната зала на Софийския университет.

Много са епитетите, които използват Държавна сигурност и комунистическата държава. За да има по-голяма яснота с какво ще се занимава книгата, се придържам именно към този термин, поясни пред БНР историкът Мартин Иванов, който е автор на книгата.

Цифрите са изключително условни. ДС прави собствени оценки. Очевидно това е яма, в която властта хвърля всеки, за когото има най-малкото подозрение, че може да представлява конкуренция, коментира авторът, като уточнява, че става дума за близо половин милион души.

Като че ли за конкретните репресии, за кървавите погроми знаем малко повече, за лагерите. Но за ежедневната репресия знаем много малко, отбеляза Мартин Иванов в предаването "Хоризонт до обед".

Тази половина от ежедневието на определените за "бивши хора" за него е била по-интересната част. По думите му, битовият, патриархалният елемент е много силен в нашите балкански шарении и това също се отразява върху съдбите на пострадалите.

Има поредица от акции - това "правосъдие" продължава поне до края на 50-те години. Трудно може да се каже, че репресията отшумява и вълната ѝ се прибира преди началото на 60-те години. Тези хора и след това продължават да живеят в много враждебна обстановка, коментира авторът на "Бившите хора на концлагерна България".

За разлика от книгата на Вили Лилков и Христо Христов тази книга се стреми да запази разказите на хората, за да прекрачат в основния ни национален разказ, обясни Иванов. Според него тези разкази описват опитите на засегнатите да се впишат.

"Огромното мнозинство се оттегля в двойствен живот на апатия, привидно съобразяване с догмите на режима. (…) Различните житейски стратегии не са еднотипни. Зависи много от конкретните житейски ситуации, пред които съдбата те изправи. Не съм склонен да соча с пръст тези хора."

Авторът разграничи физическите, икономическите репресии и различните форми на дискриминация.

Биографичните писти не са еднопосочни. Няма директна линия, която води от 9 септември към ДС. Затова книгата е опит да се опитаме да се отърсим от фалшивата гледна точка за агентите като злодеи, защото истинските злодеи са "тези, които ги принудиха", каза още Мартин Иванов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

Снимки: Ирина Недева

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24