Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"След пандемията финансовото състояние на авиокомапниите е стабилно"

Димитрина Горанова: Очаква се да продължи тенденцията за поскъпване на самолетните билети

"Има вероятно в бъдеще да купуваме по-скъпи билети, но обслужването да бъде по-лошо"

| Интервю
Снимката е илюстративна, архив
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейският комитет на асоциациите на туристическите агенции предупреждава, че окропняванията на авиокомпаниите ще намали конкуренцията и ще ощети потребителите. Припомнят, че през последните десетилетия либерализацията доведе до по-евтини, по-безопасни и по-всеобхватни въздушни връзки в целия ЕС. Това до голяма степен се дължи на конкуренцията между авиокомпаниите, посочват те. 

По време на пандемията авиационният сектор беше един от най-засегнатите, припомни пред БНР Димитрина Горанова, председател на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти.

"За първи път в историята си цялата флотилия на всички авиокомпании беше на земята. Предвид продължителността на пандемията, много от авиокомпаниите се принудиха или използваха ситуацията, за да бракуват някои от самолетите си и в последствие да ги обновят.

За съжаление, по време на пандемията изключително много се наруши веригата на доставките

Има забавяния при изработката и доставката на нови самолети. В момента има търсене, но тези забавяния пречат  за възстановяване до предпандемичните нива. 

Това ще рефлектира и върху изпълнението на полетите. Очаква се анулиране".

След пандемията финансовото състояние на авиокомапниите е стабилно, посочи тя. 

Димитрина Горанова -председател на  Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти

"Имаше няколко фалита на чартърни авиокомпании.

Фалитът, който най-сериозно се отрази върху българския пазар, беше преди десет години – на унгарската авиокомпания "Малев“. Едва след десет години туроператорите получиха обратно своите пари". 

При покупка на самолетни билети потребителят в повечето случаи търси най-изгодната цена, обясни Димитрина Горанова.

"Предвид повишаването на цените, което е тенденция след пандемията, се стараят да си закупят билети по-рано, за да са на по-ниска цена". 

Тя отбеляза и важната роля на туристическия агент при закупуването на самолетни билети.

"Може да обърне внимание на потребителя за някои детайли от пътуването, които не са винаги ясни. Когато става въпрос за масови анулации или затворени летища, кол центровете на авиокомпаниите не могат да поемат целия обем от обаждания и в много случаи пътниците остават без реална подкрепа, каквато биха имали ако си бяха купили билета от агенция". 

През последните години тенденцията за поскъпване на самолетните билети е сериозна, отбеляза Димитрина Горанова.

"Очаква се тази тенденция да продължи, най-вече заради въвеждането на различни екологични регулации. Биогоривата са три пъти по-скъпи от обикновения керосин".

Развитието на нискотарифните авиокомпании е доста стабилно, каза Горанова.

"В България най-големите превозвачи са именно нискотарифните авиокомпании. Националният ни превозвач се нарежда след тях. 

До някаква степен те са определящи за развитието на авиационния сектор и налагат тенденции. От тях тръгна идеята за продажба на самолетен билет без багаж или само с ръчен багаж, както и без включена храна. 

Някои от нискотарифните авиокомпании обаче са агресивни както по отношение на цените си – прекалено ниски и нереалистични, така и по отношение на анулиране на полети и информиране на пътници. Поведението им е все едно, че те определят правилата и са единствената страна на пазара. Това рано или късно няма да се отрази добре нито на пазара, нито на тях". 

Окропняването на авиационния бизнес тя си обяснява с факта, че той е изключително скъп за поддръжка, а е и много рисков.

Има голяма вероятно в бъдеще да купуваме по-скъпи билети, но обслужването да бъде по-лошо, каза Горанова. 

"Това е нещо нормално при огромните корпорации. То би намалило гъвкавостта на туристическия бизнес".

Авиацията не е това, което беше и няма да бъде, отбеляза още тя. 

"Развива се много динамично. Аз не вярвам да се получи монополизация на пазара. Този сектор, заедно с туризма, ще продължи да се развива  и да бележи ръст".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пиян и дрогиран шофьор задържаха полицаите от Монтана

Пиян и дрогиран шофьор задържаха полицаите от Монтана. В колата е намерен канабис. Автомобилът е иззет като веществено доказателство Водач на лек автомобил с 1.80 промила алкохол в издишания въздух установиха полицаи от Монтана при проверка тази нощ.  Около 1.20 ч. те спрели лека кола на старото околовръстно на града. Пробата за алкохол на 38-годишния..

публикувано на 13.07.24 в 14:27

Филиз Хюсменова: Съпротивителните сили на ДПС са срещу начина на вземане на решения, управление, сепариране и противопоставяне

Филиз Хюсменова, която първа подаде оставка като народен представител и напусна не само ПГ на Движението, но и НС, заяви, че съпротивителните сили на ДПС не са срещу етносни качества и характеристики, а срещу начина на вземане на решения, управление, сепариране и противопоставяне. В социалните мрежи тя определи като "смешен плач" обвиненията на депутатите..

публикувано на 13.07.24 в 14:06

За денонощие са установени 14 души, шофирали под въздействието на наркотици и 31 - на алкохол

През изминалото денонощие полицаите в страната са спрели 31 водачи, шофиращи след употреба на алкохол, 13 от тези шофьори са били с над 1,2 промила алкохол в кръвта.  Под въздействие на наркотици са били засечени да шофират други 14 водачи.

публикувано на 13.07.24 в 14:03

Гръцката опозиция иска оставката на финансовия министър

Гръцката опозиция иска оставката на финансовия министър поради грешки в изплащането на помощите за тока преди две години.  Министерството на финансите задължава стотици собственици на компании да върнат субсидиите за високата цена на тока, които са получили през 2022 година. Причината е, че финансовото министерство в Атина не е съгласувало и..

публикувано на 13.07.24 в 14:01
Фотоколаж: Силвия Петрова

Когато футболът не е просто футбол

Спортът, и в частност - футболът, имат по-силен политически характер, отколкото се предполага. В най-голяма степен това се дължи на т.нар. „мека власт“, или способността за привличане и убеждаване. Политическата власт използва тази маркетингова стратегия, за да подобри имиджа си пред света. А какъв по-добър начин страната ти да изглежда добре, от това..

публикувано на 13.07.24 в 14:00

Хранителни пакети от БЧК за 1066 жители на Община Добричка

Жители на Община Добричка ще получат хранителни пакети през следващата седмица. Подпомагането са осигурени по Оперативната програма за храни на Българския червен кръст. Хранителните пакети предстои  да бъдат раздадени на 1066 правоимащи жители на Община Добричка през следващата седмица в дните 16, 17, 18 и 19 юли.  Екипите на БЧК ще посетят..

публикувано на 13.07.24 в 13:58
Полина Паунова

Полина Паунова: Разместеният център на властта в ДПС е проблем за Борисов

" Хората около Пеевски нямат особен ход . Доган се позова на неформалната си власт, която за никого не е новина, че притежава. Но дали Пеевски може оттук нататък да има самостоятелна политическа битност? Това ми се струва централният въпрос." Това каза в интервю за БНР журналистът от "Капитал" Полина Паунова. С мистични..

публикувано на 13.07.24 в 13:47