Но като малка много се впечатлявах от американските филми, където пощенските кутии са отвънка, като къщички за птици. Фермите, за които четях в книгите, имаха винаги големи дворове, децата се катерят и се как се крият там...Смятах, че Америка е някаква мистична страна... , разказа за "Закуска на тревата" Хайрие Салим, начален учител в Чикаго на българските деца.
Учителката Хайрие Салим е гост в рубриката - “Америка - илюзии и реалности”. Наследила професията на баща си, след 40 години учителстване, тя казва, че не се е изморила да учи децата и не е престанала да обича работата си - нейната детска и житейска мечта, която по стечение на обстоятелствата превърнала се в американската й реалност.
Хайрие Салим става детска начална учителка. За приятелите и за децата, които учи в Чикаго - тя е Мис Хари.
27 години Салим учи децата на български в силистренските села Искра, Босна и Суходол, след това прелита океана и вече е учителка на децата на българските емигранти.
През 2007 година дойдох за първи път в Америка, поседях и честно казано не ми хареса. И се върнах. Но като се върнах вече бях останала без работа. Училището беше закрито и така тръгнах да търся работа извън страната. И случайно попаднах, по интернет си намерих една работа в Швейцария, в едно семейство гледах 2 дечица и мислех да се установя там, но нещата така се стекоха ,че трябваше да дойда при дъщеря ми, която беше сама.
"Първата работа, която намерих беше детегледачка в едно българско семейство. Бяха много мили с мене, много добре се отнасяха, много разбрани и съответно аз им отвръщах по същия начин. Там се срещнах с Боянка Иванова, която виждайки как аз работя с тези деца, как се занимавам с тях ме покани да стана учителка в нейното училище.
Първото, което прави впечатление на всеки новодошъл е, че по улиците няма хора. Всички се движат с коли. А в Швейцария няма такова нещо. Толкова добре е организиран градският транспорт, че изобщо няма нужда от кола...
Другото, което на мене ми направи впечатление в Швейцария, тъй като съм учителка и винаги съм се интересувала от образованието във всяка една страна, в Швейцария съвсем различно са устроени училищата.
Примерно в Швейцария още от 5-ти 6-ти клас децата се насочват към определени професии. В България по-рано и в гимназиите и техникумите даваха много добра основа, имаше ред, имаше дисциплина, имаше някакво уважение от родителите към учителите, от учениците към учителите, сподели още за БНР а Хайрие Салим.
На въпрос кое е това, което й харесва в Америка, тя каза:
"Няма ги комшиите от входа. Това най-много ми харесва. Човека в този смисъл е свободен, смята детската учителка.
Още слушайте в интервюто на Елена Цанева с а Хайрие Салим в рубриката "Америка - илюзии и реалности".
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Правителството тръгва с прилично ниво на доверие . Очакваната перспектива е за повече от година управление. Може би президентските избори са..