Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

10 хиляди крачки на ден, редуциране на теглото, спорт е профилактиката на артрозните болести

Акад. проф. д-р Тройчо Троев: Ставните болести зачестяват и при 45-годишните

При прекарано онкологично заболяване 5 години не се провежда физикална терапия, може само кинезитерапия, уточнява специалистът

Снимка: curearthritis.org

Движението е едни от основните фактори, които гарантират по-добра подвижност на ставите. Самите стави нямат собствено кръвообращение и изискват двигателна активност.

Обездвижването лишава тялото от гъвкавост и затруднява движенията при по-възрастните хора. Тъй като времето е хубаво и подходящо за разходка и спорт, разказваме за ставните заболявания, тяхното лечение и превенция.

"Заради начина ни на живот в последно време ставните заболявания зачестиха, значение има и начинът на хранене и натоварването на опорно-двигателния апарат", обясни за предаването "Закуска на тревата" акад. проф. д-р Тройчо Троев, началник на Отделение по физикална медицина и рехабилитация в болница "Света София":

"Повишеният травматизъм също води до повече ставни заболявания сред хората. Най-често се засягат големите стави - коленна, тазобедрена, раменна, лакътна става, и разбира се - гръбначният стълб. Болките са както шийно, така и торакално, в лумбалния отдел на гръбначния стълб.

Наднорменото тегло води до допълнително натоварване на самите стави и по-ранната поява на кокс и гонартроза, но това е допълнение към причините. Не е основна причина. Но където има наднормено тегло, обикновено има и обездвижване, поясни акад. Троев.

По думите му най-честите оплаквания при ставните заболявания са болката и отокът. Болката не е постоянна обикновено, сутрин преди раздвижване, влияе се от климатичните фактори, болката се засилва се при влага, застояване, неприятни са, някога се и доста остри, може и вечер да се появят, пречат на съня.

Акад. проф. д-р Тройчо Троев, началник на Отделение по физикална медицина и рехабилитация в болница Света София

"Вторият основен симптом е отокът. И на трето място е нарушената функция на ставата, което води до промяна на походката. Навремето тези оплаквания се появяваха след 60 - 70 годишна възраст, а сега след 45 години вече, заради неправилното хранене, на което бяхме подложени последните 20 години", каза акад. Тройчо Троев.

При остеортритът, ошипяването, когато вече се появят, не могат да се излекуват, но физикалната медицина има осново значение за тяхото облекчаване.

Правилото е, ако няма оток, може да се прилага цялата гама от физикална терапия. Може да се приложи магнит, ниско, средно и високо честотен ток, балнеолечение, калолечение в Поморие, съветва специалистът.

"Появата на оток ограничава възможностите ни. При оток в коляното в никакъв случай топлина, парафин, калолечение, ток, ултразвук също не се използва, заради топлината. Ние проследяваме цялостното състояние на човек - няма една догма в лечението при засягане на дадената става, следят си и придружаващите заболявания.

Представете си, че този пациент е имал и онкологично заболяване преди 2-3 години. Той е абсолютно противопоказан за физикална медицина. При онкологично заболяване и проведени химиотерапии или имунотерапии, пет години не се провежда физикална терапия, може само кинезитерия.

При пациенти с поставен кардиостимулатор на сърцето, при тежки ритъмни и проводни нарушения, пациентите не са подходящи за магнитна терапия. Освен това място при лечението на ставните болести имат и нестероидните противовъзпалителни средства. Но те не се вземат всеки ден, а една седмица в острия период, по една таблетка дневно след храна, провежда се физиотерапия.

При тези пациенти с артрозни болести препоръчваме освен това и веднъж годишно санаториално лечение и веднъж годишно по КП да бъдат приети за два курса на лечение в болнично заведение за овладяване на възпалителния процес, намаляване на болките и възстановяване на функциите на засегната област. Обикновено те знаят кое най-добре им се повлиява и те ни подсказват", поясни още акад. Троев.

Той изтъкна, че профилактиката е най-вече движението. Това важи и за остеопорозата, активната кинезитерапия и онези 10 000 крачки, които в толкова мои публикации съм посъветвал хората. 

Не без значение са правилното хранене, спорт, плуване, редуциране на телесното тегло.

Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57