Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"За Украйна има само една опция – да се борим за нашата свобода и срещу поредния руски геноцид"

Анна Тертична: В Русия има фиксация върху историята. Опитват се да я използват като оръжие

"Руските хибридни сценарии за превземане на чужди територии не са много креативни и работят по едни и същи методики от десетилетия"

| Интервю
Анна Тертична
Снимка: Ирина Недева

Руските хибридни сценарии за превземане на чужди територии не са много креативни  и работят по едни и същи методики от десетилетия. Това заяви пред БНР Анна Тертична, доктор по история. Под нейно съставителство излиза фототипния сборник от броевете на списанието на украинското посолство в София от периода 1919 - 1920г. Тя е съавтор на монография за украинско-българските отношения между двете световни войни, а в момента е и част от дипломатическата мисия на Украйна у нас. 
Лонгн Цеголски, Русия не освободителка , а потисница на народите
Тя коментира фиксацията върху дати от историята от страна на Русия. 
На 20 февруари 2014 година започва т.нар. "временна окупация“ на Крим от Русия. Това, което Руската федерация нарича "присъединяване“, официално става на 18 март същата година. Осем години по-късно - на 24 февруари 2022 година, Русия нанася въздушни удари и започва пълномащабна война срещу Украйна.

Тертична напомни, че за пръв път опит за превземане на Крим от страна на Русия е направен през 1994 година

"Много малко хора си спомнят това. Тогава украинските специални служби реагираха много бързо и ефективно. Стигна се до споразумение за разделяне на Черноморския флот. Това споразумение обаче се оказа нищожно –  както и другите международни споразумения, подписани с Русия.

Не веднъж видяхме опити Кремъл да ескалира своята експанзия към някаква измислена дата. Отново и отново се опитва да постигне своите имперски цели.  

Определено в Русия има фиксация върху историята. Опитват се да я използват като оръжие. Крайно време е да се разбере, че руската история е била фалшифицирана не веднъж. Тя се базира на митология, обслужваща идеологията на руската власт.

Фалшифицирането й започва още от самото създаване на Московското княжество.

По времето на Съветския съюз целта  е създаване на единна нация и заличаване на другите нации и народи. В сегашната методика виждаме реинкарнация на най-лошите практики от съветското време". 

протест голодомор 1933

Интерпретациите на историята от страна на Владимир Путин в интервюто му за Тъкър Карлсън Тертична определи като "измислени алтернативни приказки, нямащи нищо общо с доказаните факти".

Несъстоятелна теза е, че Украйна я е измислил Сталин, посочи тя.

"Целта на тези изяви е да се оспори правото на украинския народ на независимост".

Анна Тертична се върна към 1945 г.  и архивите за създаването на ООН. 

"Тогава Съветският съюз апелира Украинската република  да стане отделен самостоятелен член на организацията. В тези документи пише, че украинският народ има многовековна история, свързана с развитие и борба за съхраняване на своята държава и национална независимост.

Защо тогава аргументът на международната арена е бил един, а днес режимът опитва да пробутва приказки за измислени варианти?". 

грамота Шишманов

Царство България признава независимата Украинска народна република на 9 февруари 1918 година, припомни Тертична.

"Веднага установява дипломатически отношения с Киев. Там е изпратен за посланик Иван Шишманов.

УНР установява дипломатически отношения с повече от 30 държави".

Голяма част от българския елит е вдъхновен от идеите, разпространявани от Съюза за освобождение на Украйна, действащ по време на Първата световна война. А между големите приятели на Украйна е и Иван Вазов, посочи историкът.

През 1921-1922 г. се създава т.нар. Съветска Украйна. 

"След болшевишката окупация на Украйна  правителството на УНР емигрира, но не спира своята дейност до 1991 година, когато Украйна възстанови своята независимост.

До 1934 г. столица е Харков. Съветска Украйна е била създадена като хибриден болшевишки проект. Това много прилича на днешните опити за обявяване на квази държави".  

Паращук

Архиви за случилото се тогава има и в България. 

"Благодарение на тях може да научим за украинската емиграция в периода между двете световни войни, за дейността на представителите на задграничното украинско правителство". 

Анна Тертична се върна и към болезнения спомен за започването на руската война срещу Украйна в нощта на 24 февруари 2022 г. 

"Наложи се спешно да се евакуирам с детето си. Най-трудното беше да му кажа: "Ставай, започнала е война“. Да погледнеш в очите му и да осъзнаеш, че не можеш да го защитиш.  

Международната общност трябва да погледне на заплахите от страна на Русия  и да вземе всички необходими мерки.  

Русия трябва да носи отговорност за всички военни престъпления и за отказа да уважава международния правен ред". 

Тя подчерта, че украинският народ е изключително благодарен за помощта, оказана от международната общност и че без нея жертвите са щели да бъдат много повече.

"За Украйна има само една опция – да се борим за нашата свобода и срещу поредния руски геноцид. Русия трябва да се изтегли от украинските територии. Злото трябва да бъде наказано".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Международното летище "Истанбул" засилва мерките срещу разпространението на маймунска шарка

Международното летище "Истанбул" засилва мерките срещу разпространението на маймунска шарка, предаде БТА. Турски медии съобщават, че пътници, пристигащи от Конго и още 11 африкански държави, където са регистрирани случаи на заболяването, биват подлагани на допълнителни проверки. При наличие на съмнения за зараза при даден пътник, които..

публикувано на 24.08.24 в 14:18

Италианската прокуратура заведе дело срещу неизвестни лица за потъването на суперяхтата Bayesian

Италианската прокуратура е завела дело срещу неизвестни   лица за потъването на ветроходната суперяхта Bayesian край Палермо. Това стана ясно на специална пресконференция на прокуратурата. Загиналите са 7 души, а 15 са оцелелите от 22-мата на борда. Откриха тялото и на дъщерята на Майк Линч - последната изчезнала от потъналата суперяхта..

публикувано на 24.08.24 в 14:15

Полицай беше ранен при взрив край синагога в Южна Франция

Полицай беше ранен в Южна Франция при взрив край синагога. Експлозията в популярното курортно градче Ла Мот е предизвикана, след като две коли са били подпалени. "Очевидно престъпен акт" - така вътрешният министър Жералд Дарманин нарече инцидента край синагогата в Ла Мот близо до Монпелие на южното френско крайбрежие. Той подчерта, че..

публикувано на 24.08.24 в 13:45
Илияна Йотова

Йотова: Вътрешният министър показа, че се стреми към политическа кариера и няма как да проведе честни избори

Вицепрезидентът Илияна Йотова изрази увереност, че в понеделник ще има одобрено ново сужебно правителство, за да може предсрочните парламентарни избори да бъдат насрочени за 27 октомври.  Тя коментира, че номинираният отново за служебен премиер Димитър Главчев има втора възможност да представи кабинет, който да организира честни и прозрачни избори...

публикувано на 24.08.24 в 13:36

Радев: Много места пазят спомен за борбите за освобождение, но славата на Шипченската епопея е ненадмината

По повод годишнината президентът Румен Радев написа, че са многобройни местата по българските земи, които пазят спомен за борбите за национално освобождение, но славата на Шипченската епопея остава ненадмината.  В пост в официалната си страница във Фейсбук държавният глава отбелязва, че вече 147 години подвигът на българските опълченци е стожер..

публикувано на 24.08.24 в 13:28

Още един час по БЕЛ в над 40 училища в Молдова, в които учат етнически българи

Още един час за изучаване на български език и литература ще има в над 40 училища в Молдова, в които учат етнически българи. Предвижда се това да се случи от тази учебна година според програма на молдовското образователно министерство. Целта е сънародниците ни в Молдова да научат по-добре литературен български език. "Молдовската държавна..

публикувано на 24.08.24 в 13:20

Пожарът под Черни връх в Рила се вижда от километри

Продължава гасенето на пожара, който възникна в четвъртък на около 2 300 м. в Рила под рилския Черни връх. Димът по хребета се вижда от километри, от АМ "Струма" - също. Без изпращане на хеликоптери заради непристъпния за хора терен пожарът няма как да се овладее, каза за БНР тази сутрин кметът на с. Самораново Райко Цветков, който трети ден е на..

публикувано на 24.08.24 в 12:42