„Със сигурност ми е по-интересно да си мислят, че имат или че ние им даваме част от нашата, когато им придаваме значение и им отреждаме важно място в живота ни. Идеята дойде от това, че един спомен никога не може да изчезне, ако след него за него е оставен материален свидетел - когато ни подарят нещо, започваме да го свързваме с този човек; понякога в дадена ситуация ни изниква някои предмет и ние завинаги го свързваме с този момент от живота си“.
„Всички оставяме след себе си предмети“, каза още Мартина Новакова, която живее и в чужбина, както и обясни как се е вдъхновила да създаде спектакъла:
„От там идва и вдъхновението ми - това представление всъщност беше създадено като дипломна работа в Мадрид. Тогава това бяха предметите, които ме обграждаха и които ме караха да се чувствам вкъщи по някакъв начин. Връзката ми с предметите малко по малко се променя - след толкова пътуване пазя все по-малко от тях, имам нужда от все по-малко от тях и започвам с времето да се привързвам по-скоро към места.
„Това ми се случва напоследък, а мисля, че връзката ми с предметите се променя през възрастта, но любимите ми предмети със сигурност не са тези, които имат някаква определена функция. По-интересни са ми тези, които са се изгубили, които са се счупили, които са свързани с детството ми, тъй като черпят голяма част от вдъхновението си от тях, добави Новакова.
На въпрос на БНР как можем да се спасим от тъжните спомени - като счупим предметите, които са ги съпровождали, тя каза:
„Свободни сме както да ги скрием някога, така че никога да не ги намерим, докато случайно не се появят и не ни изненадат. Така можем и да ги преосмислим“.
„Най-хубавото в този спектакъл е, че всеки от нас има предмети и се всеки може - дори хората, които не обичат предметите и живеят с много малко, могат да се огледат в него според мен“, каза още режисьорът.
„Преценен да се казва "Паноптикум", защото представя множество гледни точки към една и съща история, към един и същи предмет, всеки от зрителите е свободен да заеме мястото, което иска в пространството. Със сигурност няма да е нещо сложно или който да накара човек да се чувства неудобно. Атмосферата е много интимна - това е една къща, която е много истинска и много лична и мисля, че това кара и публиката да се чувства така“, изтъкна тя.
Цялото интервю на Светлана Дичева с Мартина Новакова можете да чуете в звуковия файл.
Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..
Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..
12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства. Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..
Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници. Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..
"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..
Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..