Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Във Виена почетоха Трети март с класическа музика

| Репортаж
6
Снимка: Cercle Diplomatique/Philipp Hutter

На 28 февруари Посолството на България в Австрия отбеляза с класически  концерт и официален прием националния празник на Република България – 3 март. Тържественото събитие бе осъществено съвместно с Българския културен институт „Дом Витгенщайн“ и постоянното представителство на България към ООН, ОССЕ и други международни организации със седалище във Виена.

Празничният концерт се проведе в красивата зала на Haus der Ingenieure - Palais Eschenbach в центъра на Виена. Ефектната сграда е паметник на културата, проектирана е от известния архитект Ото Тинеман и е открита през 1872 г. лично от австрийския кайзер Франц Йозеф I.

В тази впечатляващо стилна обстановка събитието на 28 февруари беше открито с официално слово на Десислава Найденова-Господинова - извънреден и пълномощен посланик на България в Австрия. Последва приветствено обръщение и от постоянния представител на България към ООН и други международни организации във Виена - посланик Емилия Кралева.

Сред гостите на събитието бяха авторитетни фигури - австрийски политици, представители на Федералното министерство по европейските и международни въпроси на Австрия, ръководители на дипломатически мисии, културни дейци, представители на медиите и на българската общност. Всички те имаха удоволствието да съпреживеят емоционално виртуозните изпълнения на известни български солисти - инструменталисти със забележителна международна кариера.

В началото на концертната програма пианистката Донка Ангъчева и виолончелистката Лиляна Кехайова представиха въздействащо „Севдана“ от Георги Златев-Черкин. Вдъхновяваща бе интерпретацията на Донка Ангъчева на Унгарска рапсодия №8 от Ференц Лист, както и изпълнението на „Невеста“ от Георги Андреев в транскрипция за обой и пиано, чийто солист бе изявеният български обоист Вълчан Вълчанов.

Емоционални аплаузи съпроводиха изявата и на известния български цигулар Марио Хосен. Той се представи с „Песен“ – вариант за соло цигулка из  „Българска сюита“ на Панчо Владигеров. Бляскав завършек на концерта беше участието на основаната от проф. Хосен музикална формация Паганини ансамбъл, която изпълни виртуозни творби от Николо Паганини. 

След края на събитието солистите Донка Ангъчева, Вълчан Вълчанов и Марио Хосен споделиха за предаването „Алегро виваче“ по „Хоризонт“ емоционални думи по повод поканата за участие в тържествения концерт. Артистите подчертаха значимостта на идеята празникът да бъде отбелязан с класическа музика като прекрасна възможност да прославят българската музикална култура и да представят български композитори на международна сцена.

Чуйте в звуковия файл.

   


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48