На книжния пазар излезе "От кражби до убийства. Криминалните престъпления - 1944-1989" на Стефан Иванов, историк, автор на изследване за престъпленията в България.
Иванов, зам.-директор на столичното 149-о училище и бивш съветник в СОС, цели да развенчае мита, че в онези години е било по-добре, живяло се е по-спокойно и не е имало престъпност.
"Историкът има мисия да изследва неизследваните пространства. Парадоксално е, че от най-новата ни история е неизследвана и точно по тази тема няма изследване за нито един период, нито за Царство България, нито за социалистическа България, след това и за съвременна – посткомунистическа България. Така отнякъде трябваше да се започне. Това е огромен труд, обхващащ 45-годишен период за изследване", сподели в интервю пред БНР Стефан Иванов.
Информацията за излезе "От кражби до убийства. Криминалните престъпления - 1944-1989" той е събрал по единствения възможен начин за историческо изследване, на базата от активните източници, на спомени на хора от онази епоха и най- вече на запазените статистически данни.
"В книгата над 90% от данните излизат за първи път. Изследвам четирите основни вида криминални престъпления – умишлени убийства, изнасилвания, кражби и грабежи. За първи път публикувам данни за техните стойности по години.
Втората глава е за характеристиките на тези престъпления. Третата е най-интересна за това, как са се борили всички органи и най-вече МВР да няма престъпност и да бъдат разкрити престъпленията", сподели авторът на изследването.
Той обясни, че анализът му показва, че всички хората, живели в тези години "са били лишени от реалната картина за състоянието на криминалната престъпност".
"Много от хората, които слушат сега ще се върнат в своите спомените и ще разказват, колко спокойно е било тогава. Ами, било е спокойно, защото просто не сме знаели истинската картина. А тя е, че не натъкнах на страшно много тежки престъпления, които са били неизвестни – серийни и масови убийства, брутални изнасилвачи, с над 200 изнасилвания, на цели банди, които са върлували, предимно от млади хора, по градинките, които късали синджирчета и обеци от жените", разказва Стефан Иванов.
"Един от най-големите проблеми, които са в първите години след 1944 г. е от ромския етнос, защото тогава има хиляди странстващи роми, неустановени на едно място, вършат престъпления и не ги хващат. Не са имали паспорт и се прави насилствена паспортизация. Някой от тях умира и друг му взима паспортите. После има едно министерско постановление, което задължава ромите да отседнат някъде и местните власти да им намерят работа", разказа авторът на "От кражби до убийства. Криминалните престъпления - 1944-1989".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Много по-високо потребление на ток по време на тези коледни празници в сравнение с миналата година отчитат от Електроенергийния системен оператор. Това съобщи за "Хоризонт" изпълнителният директор на електропреносната ни компания Ангелин Цачев: "На Бъдни вечер имаме над 10% по-високо потребление. На Коледа потреблението е с около 18% по-високо и..
Служебният кабинет ще отпусне 2 милиона лева в подкрепа на над 20 000 домакинства, останали без ток. Това стана ясно след разговор на премиера Димитър Главчев с вицепремиера и министър на финансите Людмила Петкова и министъра на енергетиката Владимир Малинов, информират от правителствената пресслужба. Задълбочава се кризата с липсата на ток в..
Кризата с липсата на електрозахранване в Еленския Балкан се задълбочава. Населени места, където е било възстановен токът, отново са без електричество, без вода и мобилни връзки. Кметът на община Елена Дилян Млъзев търси помощ от институциите, които да въздействат на енергодружеството да увеличи аварийните екипи. Десетки големи населени места и..
Аварийните екипи са успели да възстановят подаването на ток на повече от 100 населени места в Североизточна България. И Габровска област четвърти ден има домакинства без ток . По последна информация от "Енерго про" 80 населени места в областта и 5 квартала в Габрово все още очакват да им бъде възстановено подаването на ток. Екипите на..
Кипър ускорява усилията си за завършване на реформите и инвестициите, предвидени в националния План за възстановяване и устойчивост, тъй като с началото на новата година остават само 20 месеца за изпълнението му, съобщиха от финансовото министерство. В ход са и интензивни консултации за нова ревизия на плана през март догодина. Досега Кипър е..
Комисия от община Вършец обиколи града и квартал "Заножене", за да може да избере най-добре направената украса за Рождество в първия по рода си конкурс "Магията на Коледен Вършец“ , поясни Натали Ангелова от Туристическия информационен център "Критериите, по които се оценяваше, бяха оригиналността, естетиката, красотата, вложената енергия във..
В Плевен 400 потребители на Домашния социален патронаж получиха индивидуален подарък с пожелания за светли празници. С ръчно изработени картички ги поздравиха и децата от социални центрове в града. Латинка Светозарова информира Пакетите бяха подготвени от екипа на патронажа. Капацитетът на Домашния социален патронаж в Плевен е 400 души. Услугата..
Филмът за Гунди е един от най-професионално направените български филми. В кино "Влайкова" имахме 25 прожекции при пълна зала. Според мен на..
На 22-рата година от живота на дъщеря ми аз все повече се страхувам, какво би станало, ако нещо с мен се случи с мен, защото аз вече съм на 55..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..