В Израел войните не са рядкост и въпреки, че се увеличават иновациите свързани с отбраната, не престава да се работи и по тези за мирния живот. Два стартъпа за улесняване използването на пресни плодове и преработката им, получиха награда на млади таланти на Института по стандартизация на Израел.
"Казвам се Михаел Гордон. Моят стартъп намалява естествените подсладители в плодовите сокове, бира и мляко, без да се чувства, че напитките са по-малко сладки. В плодовете има по няколко вида захари: фруктоза, захароза и др. Разработили сме абсолютно безвредна и екологически чиста технология. Не е на базата на химикали и бактерии. Извличаме излишъците от природната захар от плодовете и в зеленчуците, запазвайки сладкия им вкус, но чувствително намаляваме приемането на калории.
Затова получихме наградата за висококачествена иновация. Извличаме излишни подсладители само от течности. Надяваме се в бъдеще да можем да третираме плодовете за прясна консумация. Когато майката казва на детето си "пий прясно изстискан портокалов или ябълков сок, или поне си изпий чашата с мляко, защото са много полезни', тя не е напълно права. Стават полезни, чак след използването на нашата технология.
В близките месеци се готвим да направим представяне на портокаловите сокове на най-голямата фирма за преработка на плодове в Израел, в която бяха част от опитите ни. От технологията ни вече се интересуват в Европа, Северна и Южна Америка. В света годишно се приготвят 40 милиарда литри плодови сокове, така че потенциалът на нашия патент е голям, каза за "Рано в неделя" Гордон.
"На етап изпитания сме за отнемане на излишната захарност на млякото. Това ще се отрази на детски кремове, сладоледи, меки сирена. Технологията ни не оскъпява продуктите, защото консервните комбинати използват извлечена захар за други нужди. Така, че голяма част от площите за отглеждане на захарно цвекло и тръстика ще могат да се използват за други цели".
Когато Белал Абу Салха, чието семейство има плантация на Голанските възвишения, заявява, че ще учи химия, родителите му са много разочаровани. Според тях, синът им трябва да стане или агроном, или инженер по селскостопанска техника. Той вече е докторат в катедрата по химия в университета Бар-Илан, а дисертацията му е по създаден от него способ за покриване на плодове и зеленчуци с наночастици, използвайки сонохимия.
"Започнах в семейния разсадник за ягоди в Голанските възвишения, в Северен Израел. Проблем е да се удължи свежестта на плодовете от момента на набиране до продажбата им в магазините.
Обработваме с ултразвук течност, за да създам нано покритие с хитозан.
Хитозанът( моето изобретение) е естествено вещество, получено от полимери като хитин, полизахариди и протеини. Сонохимията позволява частиците хитозан да останат на повърхността на плода и да го покрият бързо и ефикасно, за да се намали увреждането на плода, причинено от гъбички и бактерии.
Значително се намаляват щетите и се удължават срокът на годност при запазване свежия вкус. Хитозанът е екологичен и биоразградим.
Проф. Аарон Геданкен, моят научен ръководител от катедрата по химия в университета Бар-Илан, разработи метода на ултразвуковото покриване. С високочестотни звукови вълни се „бомбардира“ течен разтвор. Завихрят се бързо и се образуват маси от микроскопични мехурчета, които се свиват в себе си и, ако са близо до твърда повърхност, като ягода, изхвърлят частиците от разтвора с огромни скорости.
Вграждат се в твърдото вещество и не могат да бъдат отстранени при измиването му. Повърхността на плода става резистентен на бактерии, например. Нашето изобретение може да се използва и за други хранителни продукти. Удължава сроковете на свежест и пречи на гъбичките и бактериите да снижат качеството им, разказа за БНР Белал Абу Салха.
Още по темата в звуковия файл.
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..