Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Една от убедените му каузи беше в училището да бъде възстановено вероучението"

Проф. Атанас Семов: Мисията на патриарх Неофит по опазване на православието трябва да продължи!

Размирното ни време изисква завръщане към изконните християнски ценности, смята той

| Интервю
проф. Атанас Семов
Снимка: Савина Спасова

"Това е много голяма загуба за България. Освен предводител на Светата ни православна църква, патриарх Неофит беше от много малкото останали обединителни фигури. Той беше не просто благ, дълбоко човечен, но и свещеник в най-свещения смисъл на думата, изразител на особено дълбока ценностна система. Той беше, и в личното общуване, както и в служебната си мисия, видимо отдаден, благ и усмихнат човек."

Това каза пред БНР проф. Атанас Семов, университетски преподавател и конституционен съдия, в деня, в който се сбогуваме с предводителя на Българската православна църква Негово светейшество патриарх Неофит.

Той изпълни една мисия, която оттук нататък трябва да бъде продължена – мисия по опазване на православието, което в наши дни е застрашено, коментира проф. Семов.

Трябва да разказваме на децата си, че православието ни е спасявало през вековете, а православната ни църква векове наред е изпълнявала съдбовна мисия, изтъкна той.

"Българският патриарх винаги е бил духовен и нравствен стожер на нацията. Изключително важно е да не допуснем разделение, разколебаване, дори сенчица върху авторитета и чистотата на БПЦ, на Светия синод", подчерта още Атанас Семов.

"Патриарх Неофит остави много ясно разбиране за дълг – какво трябва и какво не трябва да бъде българският патриарх. Той изпълняваше своята мисия с изключителен авторитет. Едно от големите му желания, от убедените му каузи беше в училището да бъде възстановено вероучението."

Проф. Семов е убеден, че размирното време, в което живеем, "изисква да се върнем към устоите, опората и светлината на изконните християнски ценности". Ролята на православната вяра в националната ни съдба е водеща и свята, посочи той.

"Духовният живот на нацията не е само културен живот, не е само религиозен живот. Ценностите, които въплъщаваше Негово светейшество, трябва да присъстват в ежедневната ни словесност. В нашия обществен разговор трябва да се върне темата за ценностите", изрази мнение преподавателят.

"Това се позагуби в нашия обществен живот през последните десетилетия. Да върнем в обществения си разговор ценностите смятам за много първостепенна задача. Една от тези ценности е чистотата на българския език. Друга – чистотата на нравите. Да върнем думи като "свяст", защото да си известен не е гаранция, че си свестен. Трябва повече напред в живота ни да излизат доказано свестни хора. Умеещи да се изчервяват, да разбират грешките си, да се спрат, ако ръката им посегне към нещо нередно, греховно. Една нация, оставена без активното присъствие на нейното духовенство и интелигенция, е обречена на безпътица."

Всеобщата покруса и болка от загубата на Негово светейшество за проф. Семов е много добър знак, че "у голяма част от българския народ онова, които отец Неофит въплъщаваше, е нещо, на което ние като народ все още държим".

"Намирам го за важно, за много добър знак, но знак, който трябва да бъде поливан и отглеждан като посев. Посев, от който да поникне нова гора на национални ценности. Доста обрулена е българската природа откъм ценности, духовната ни природа. Трябва да възстановим гората на ценностите. В България има много умни хора."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34