Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Да върнем България в българското училище"

Проф. Атанас Семов: България се нуждае от ново освобождение от оковите на фалшивия глобализъм

Днес проф. Семов ще представи документален филм за новоселското въстание - „Девет глътки свобода“

Атанас Семов
Снимка: БГНЕС

В навечерието на 3 март трябва ясно да кажем, че България се нуждае от ново освобождение от оковите на фалшивия глобализъм. Това заяви пред БНР проф. Атанас Семов, член-кореспондент на БАН, д-р на юридическите науки и университетски преподавател.

Нуждаем се от освобождение от оковите на обезродяването“.

Днес от 17 часа, в БАН проф. Семов ще представи документален филм за новоселското въстание - „Девет глътки свобода“. Събитието е с отворени врати и всеки, който иска да се докосне до историческата памет, е добре дошъл, отправи покана проф. Семов. На представянето ще присъства президентът Румен Радев.

Новоселското въстание е величаво, защото обявява Първата българска република, която успява да просъществува 9 дни. Въстанието е величаво и с цялостното народно участие.  Има забележително присъствие на жени. Сред тях се откроява Стояна Драгановска - Нишанджийката. Тя участва в подготовката на въстанието заедно с баща си и чичо си. Стреля с пушка и има лична заслуга за забавянето на потушаването му с няколко часа, което позволява на много хора да се изтеглят високо в Балкана и да се спасят. Много зверства са извършени при потушаването на въстанието. Сред тях е посичането на всички монахини в Новоселския манастир. Ново село е наричано северния Батак“.

Въстанието практически не присъства в учебниците, а не заслужава такава съдба, посочи още проф. Семов в предаването „Преди всички“.

„Това е една от най-величавите и героични страници в нашата история“.

Да върнем България в българското училище, призова той.

Това е един от нелепо многото примери за празноти, за липси, за зловещи кратери в българската национална памет, както тя се отглежда, както се изгражда в българското училище. В нашите учебници не присъстват много от знаковите събития и личности в българската история, а тези, които присъстват, присъстват само колкото да не може да се каже, че ги няма. От учебниците нашите деца не могат да разберат нито какво му е било страшното на онова време, нито за какво са жертвали всичко мило, и живота си дори, нашите герои. Българските учебници са изпрани от един глобалистичен сапун и са превърнати в имитация на образование“.

Когато минат изборите, пред политиците ще се постави въпросът за изтриването на българското в образованието, обясни още проф. Семов.

Цялото интервю на Диана Дончева с проф. Атанас Семов може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Момиче с автоимунно заболяване има нужда от помощ за спешно лечение

Петнайсетгодишната Цветелина Маркова от Генерал Тошево се нуждае от скъпо лечение в клиника в Турция, след като в началото на март се парализира от бюста надолу. Лечението е непосилно за семейството ѝ. За Цвети се грижи единствено майка й, която заради състоянието на детето си в момента не работи. След неуспешен опит за поставяне на диагноза в..

публикувано на 22.05.24 в 11:50
Антон Оруш

Преди 112 години българинът Виктор Витанов конструира автомобил

Знаете ли, че българин е построил автомобил? И това е станало преди 112 години. Създателят на популярния сайт за стара техника Антон Оруш се натъкнал на информация, публикувана в тогавашната българска и международна преса. Годината е 1912-а. Докато България, заедно със Сърбия, Гърция и Черна гора среща на бойното поле Турция, за да защити..

публикувано на 19.05.24 в 21:30
Георги и Ива в село Ханово

Как се развива земеделие без мотика?

Как поляна се превръща в зеленчукова градина, как се развива земеделие без да се ползва мотика , лопата и фреза и може ли едно младо семейство да се издържа от производството на екологично чисти зеленчуци в ямболското село Ханово? На гости на сме на Ива и Георги , тя е на 30, а той на 33, завърнали са се от Дания в началото на миналата година и са..

публикувано на 19.05.24 в 09:00
Цветанка Костадинова

Легендарна българска спринтьорка избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки

Легендарна българска спринтьорка, участничка на три олимпиади , която австралийските власти определят като една от най-успешните емигранти в страната им,  която е осигурявала треньорите по спортна подготовка за полицията и армията на Обединените арабски емирства, избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки и да прави оцет . Днес Цветанка..

публикувано на 19.05.24 в 08:30

Как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна рецепта в селата до Павликени?

Съвременните домакини бързо приготвяме обяд и вечеря от ресторанта или от топлата витрина на близкия супермаркет.   Жените от павликенския край обаче пазят и предават да снахите, дъщерите и внучките си старите рецепти за характерни ястия от този край.  Какво е догалач, светлия, топалак чорба и как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна..

публикувано на 18.05.24 в 09:30

Ренесансова приказка за алпинизма

" Петрарка си отива, ден преди да навърши 70. Намират го на работната маса с глава, отпусната върху жизнеописанието на Цезар. Началото на неговия сонет 32. не е писан за този случай, но звучи твърде подходящо за него: Така е близо сетният ми час — ще сложи край на мойта скръб горчива. Отлита..

публикувано на 17.05.24 в 15:31
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Проф. Петър Делев за делата на Александър Велики, за апогея и разпадането на империята

През последните дни темата Северна Македония отново влезе в новините с претенциите на тази държава. Претенции към съседите си. И ако сега на дневен ред е краденото на нашата средновековна и нова история, допреди десетилетие, когато отново управляваше ВМРО-ДПМНЕ, на мода беше търсене на преки връзки с античното царство Македония на Филип Втори и..

публикувано на 17.05.24 в 13:46