Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В памет на патриарх Неофит, за прошката с отец Дончо Александров

Вие сте с рубриката „Духовен поглед“. Аз съм Румяна Иванова. Светла е паметта на Българския патриарх Неофит. Той е изключителна личност, създаден за патриарх. И след като премина от този свят, продължава да проповядва със спомените ни и с делата си. Спомням си първата ни среща. През пролетта на 1992г. светейшият патриарх Неофит беше декан на Богословския факултет. Посетих го в кабинета му. Влязох, а той стана да ме посрещне и върви срещу мен, не чака аз да стигна до него. Висок, снажен, с дълга брада и буйна къдрава коса, в монашеско одеяние. Като древните патриарси. Не бях срещала такъв човек. Поговорихме за телевизионното благовестие. След това, вече митрополит много пъти го канех за участие в телевизионно предаване.Той любезно ми отговаряше: „Нека другите, другите са по-достойни.“ Но понякога приемаше. Личността му излъчваше много топлота, милост и благост. Веднъж, преди 20 години дойде в студиото, в което снимахме, след заседание на Синода. Доведе Сливенския митрополит Йоаникий и Американския Йосиф. Донесоха ни много вкусен кекс. Подари ни свой диск. Имаше прекрасен глас. Да чуем песнопение в негово изпълнение.

Днес е ден за Прошка, Сирни Заговезни. Разговарям с отец Дончо Александров от Варна за Прошката.

Добро утро, отец Дончо! Господ Иисус Христос поставя много високи цели на християнския морал, да се каем и смиряваме, да обичаме враговете си, да ги благославяме, да се молим за тях. За това ще ни помогне и постът на който ще застанем от утре. Защо прошката е преди поста? Толкова ли е лесно да простим? Не се ли изискват духовни усилия и старание?

Всъщност прошката е един отличителен белег на християнската вяра, защото без прошка християнството би било теория, без практика. Прошката извира от любовта. Не можем да кажем, че този път е лек. Думите простено-прости лесно се изричат, но са нужни духовни усилия и голяма твърдост на вярата, за да можем реално да простим на хора, с които имаме неприятности и проблеми. Като християни всеки ден казваме молитвата „Отче наш“. Умоляваме Бога да ни прости прегрешенията, както и ние прощаваме на длъжниците си. Има взаимовръзка. Ако ние не можем да простим на тези, които са около нас, как може да очакваме, че ще бъдем простени от Бога. От друга страна, ние може да направим крачка – да поискаме прошка, но да не я получим. Или да я получим формално. Но за нас е важно, че сме поискали прошка, за да очистим душите си. Това че другия не ни е простил, е негов път, проблем и грях. Да се стремим да прощаваме не само днес, в навечерието на Великия пост, а в останалото време да живеем в непростителност

Случва се да държим в себе си огорчение и непростителност към починал вече човек. Ако човекът е преминал от този свят, можем ли да му простим? Уместно ли е? Пречи ли ни една такава непростителност? 

Естествено, че е необходимо и нужно да простим, защото каквото и да е било, то е в миналото.

Понякога се обвиняваме сами за минали грешки или грехове, за които сме се покаяли? Защо е толкова трудно да си простим? Имат ли участие злите сили в тези мисли и обвинения?

Да се вслушаме в съветите на светите отци. Те ни учат, че ако човек се е покаял сърдечно и искрено в тайнството покаяние или изповед, той е получил прошка от Бога. Не е необходимо да се връщаме към това, което е простено. То може да ни напомня да не грешим по същия начин, да не повтаряме старите грешки. Имаме надеждата в Божията милост, че ни е простено. Нужно е да вървим напред, да насочим силите си към преодоляване предизвикателствата на днешния ден, това което има да решаваме тук и сега. Със сигурност в невидимия свят има въздействие на злите сили, които ни нашепват вина. Но не трябва да се съмняваме, че ни е простено. Да гледаме напред с поуката от миналото.

Най-страшно е, когато човек обвинява Бога за нещо и не може да Му прости? Някои хора казват, защо Бог допуска толкова злини на земята, нали е Всемогъщ?

Мнозина си задават този въпрос и мислят, че има голяма несправедливост. Но Бог ни е сътворил със свободна воля, с разум и ни е поставил в този свят, за да се грижим за него, да го управляваме в синхрон с Божията воля. Ако се случват злини, то е защото сме се отдалечили от Бога и искаме да се изпълни не Божията, а нашата воля. Това води до конфликти и размирици, до зло. Бог очаква от нас нравствено извисяване, което изисква воля и упорит труд в изработване добродетелите на живата вяра. Това не е изкуствен морал, а жива вяра, която въдворяваме в дните си. Един от най-големите грехове, които може да стори човек, това е ропота, обвинението срещу Бога и недоверието към Него. Ние търсим причините за проблемите си извън себе си, виновни са ни хората или Бог. Не си задаваме въпроса, какво допринесох, за да има повече мир, любов, за да има по-малко бедни и страдащи хора. Когато вървим в посока на раздаване на любов, на облекчаване на страданията, на изслушване на тези, които са в беда и мъка, ние лекуваме техните рани и помагаме. Когато живеем егоистично, естествено е злото да се умножава.

Да се помолим: „Отче наш, Който си на небесата! Да се свети Твоето име; да дойде Твоето царство; да бъде Твоята воля, както на небето, тъй и на земята; насъщния ни хляб дай ни днес; и прости нам дълговете ни, както и ние прощаваме на длъжниците си; и не въведи нас в изкушение, но избави ни от лукавия; защото Твое е царството, и силата, и славата вовеки. Амин.“

Желая ви благодатни Сирни заговезни, лек и спасителен Великденски пост!

Простено-прости!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30