Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„По ръба“ с Калина Андролова: Държавата като финансова авантюра

„Асен Василев първо харчи, а после мисли откъде ще се вземат парите“

| Коментар

През изминалата седмица имаше бурни дебати в парламента за стойността на Асен Василев като финансов министър. Поводът беше, че Фондът „Сигурност на електроенергийната система“ е в оперативен дефицит. Загубите са се натрупали от разликата между прогнозните по-високи цени на КЕВР за въглеродните емисии и по-ниските цени на пазара, както и от намаляващата цена на електроенергията. Фондът е разполагал снатрупан излишък да се справи с подобен проблем, но през 2022 г., когато цената на тока скача до небето, средствата в размер на 1 млрд. 309 млн. лева се изразходват извънредно за подкрепа на бизнеса. През 2023 г. ЕК възстановява на Фонда 847 млн. лева, но Асен Василев ги прибира за попълване на дупките в бюджета. Така Фондът е оглозган докрай, няма буфер и не може да се справи с разходите си при възникналия форсмажор в приходната част. Затова НС задължи финансовия министър да върне 1 млрд. лева на Фонда „Сигурност на електроенергийната система“.

За да си стъкми бюджета, Асен Василев прибра дивидентите на енергийните дружества за 2023 г. и неразпределената печалба от минали години. Откакто е във властта Асен е пренасочил от енергетиката към бюджета 5 и половина млрд. лева, посочи в парламента председателят на енергийната комисия Делян Добрев. Това не е незаконно, но е безотговорно и създава последствия. Затова възникна и ликвидната криза във Фонда по енергийна сигурност, защото гъвкавостта му е унищожена чрез източване на наличните пари, които служат за балансиране. ПП декапитализираха енергийния сектор. Имаме източване, лишаване от ликвидност, а оттам и допълнително задлъжняване на дружествата. И забележете парадокса!Асен Василев хем прибира парите на държавните енергийни дружества, изсмуква ги през 2023 г., хем същевременно залага в ПВУ като цел през 2024 г. практическото затваряне на някои от тях, като ТЕЦ Марица-Изток 2. Финансовият министър залага и това „Булгартрансгаз“ и ЕСО да бъдат извадени от БЕХ, тоест от защитения списък за приватизация. С този ход Асен Василев дава възможност при нарастване на задлъжняването във времето да се вдига и темата за раздържавяването на газопреносната и електропреносната система на България. Асен Василев хем източва енергийните дружества и без тях нямаше да може да стъкми своя бюджет, хем същевременно ги слага на дръвника за ликвидиране.

Асен екзекутира равновесието в държавните финанси чрез самонадеяни, авантюристични харчове. ПП изтъкват като аргумент за нарастващите дългове на държавата това, че много западни държави си живеят чудесно с много по-голямо задлъжняване като процент от БВП. Така че България можела да си позволи да задлъжнява. Само че западните държави имат силни индустрии. Използвайки икономиките си, те могат при конкретна програма да намалят рязко дълговете си. А ние тичаме, без да знаем как можем да се върнем. Ако България влезе в дългова спирала, тя няма икономически потенциал, с който може да укроти ръст на дълга, който тръгва мощно нагоре. Срещу дълга, който западните държави си позволяват, стоят реални икономически активи. А срещу нашия дълг, казано образно, стоят пенсиите на пенсионерите. Защото след като ПП взривиха газовия сектор, индустрията в България започна да се задъхва. Индустрията изплаща цената на едно безотговорно управление на „Булгаргаз“, което е обект на разследване от страна на ДАНС. Всички ние плащаме вкарването на посредници в газовите доставки, реализирането на огромни загуби от сделки на борсата, както и заробващата такса по дългосрочния договор с БОТАШ. „Булгаргаз“ губи огромна част от пазарния си дял в момента и произвежда газова олигархия, която спонсорира политически проекти. Най-същностната черта на ПП е, че са брокери. Те прокарват частни корпоративни цели, които маскират като политика на реформите. Но разрушаването не е реформи. Пазарите сами по себе си не са добри в осъществяването на преходи и трасформации. Реформи към по-добро се осъществяват с волята на властта, ако е интелигентна. Когато властта е разрушителна, промяната е катастрофа.

Калина Андролова  Снимка: Ани Петрова

Народният представител от ГЕРБ Радомир Чолаков изведе интересна теза, че има система в действията на Асен Василев. Ето какво каза той от трибуната на парламента, на което има смисъл да се обърне внимание: „Всички юристи знаем какво се случва в момента с правната ни система и какъв разгром настъпва там. Това малко хора го разбират, но сега всички ще разберат разгрома, който се случва в енергетиката.Да проследим цялата система от действия през последните две години. Тези насилствени вкарвания в ПВУ на неизпълними изисквания с аргумента, че ще получим европейски средства. Ние нито можем да изпълним тези изисквания без да фалира държавата, нито можем да получим средствата. Абсолютно популистки, за да се купят избирателите бяха вдигнати рязко социалните разходи. Това повлече след себе си необходимостта от вземане на дългове. Изчезнаха 9 милиарда за 9 дни! Чуваме сега, че има несъбираемост на държавните вземания, правят се фалшиви държавни отчети, отчети за държавния бюджет, манипулират се данни. И аз се питам, колеги, вие виждате ли логика във всичко това? В „Хамлет“ на Шекспир се казва: „Че е лудост, лудост е. Но има система в нея.“ И аз наистина ви питам, вие зад тази лудост не виждате ли системата?! Какво се случва с тази страна? Какво се случва с нейните финанси? Вие виждате ли, че ние вървим към банкрут! И не виждате ли, че този банкрут е абсолютно целенасочено прокарван?! Преди една година попитах ние какво ще трябва да продаваме, за да връщаме дълговете, които трупаме?! Благодарение на гения на финансовия министър Асен Василев. Не виждате ли системните действия?! И тази политическа криза, в която Асен лично ни хвърли, е част от системата, неговата система, включително да не влезем в еврозоната. Вижте общата картина, вижте логиката! Този човек има системно поведение тази държава да я банкрутира! И да я направи парий! Защо? Той знае.“

Асен Василев първо харчи, а после мисли откъде ще се вземат парите. Той е някаква комбинация между недостатъчно познаване на материята „публични финанси“ и лукаво желание това непознаване да се замита под формата на съпротива срещу досегашните правила в този сектор. Асен Василев действа ден за ден. Днес да стъкми бюджета, днес да вдигне социалните разходи, днес да източи енергийните дружества... Но Асен няма дългосрочна визия за развитие на държавата. Това прави дейността му приключенска за него, а за България – съдбоносна и критична. Малкото доказани експерти в областта на публичните финанси казват за министъра, който ще поеме финансовото министерство след Асен Василев, единствено „Господ да му е на помощ!“... 

*Коментарът изразява лична позиция на автора

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03