Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Господинов с ИКАР в категория "Водеща мъжка роля"

Проф. Пенко Господинов: Справихме се отлично с Ловешкия театър, а Иполит Воробянинов е герой от мой любим роман

2
Пенко Господинов с наградата ИКАР в категорията "Водеща мъжка роля" - 2024 г.
Снимка: Георги Бангиев

"Нашата интерпретация на образа на Иполит Воробянинов, която работехме заедно с целия екип, в основата на който стои режисьорът Дамян Тенев и моите прекрасни млади колеги от трупата на Ловешкия театър, се оказа голямо предизвикателство, защото трябва да превърнеш един роман, който стои в основата на световната литература във сценично произведение, но по всичко личи, че сме се справили, сподели в "Нощен Хоризонт" проф. Пенко Господинов, актьор в киното и театъра.

Проф. Пенко Господинов получи снощи наградата ИКАР в категорията "Водеща мъжка роля" за образа му на Иполит Матвеевич Воробянинов в спектакъла "Седемте стола" на Ловешкия театър с режисьор Дамян Тенев.

Артистичното семейство Анастасия Лютова и проф. Пенко Господинов са гости в поредицата "Магията на театъра". А проф. Господинов дойде в в студиото на БНР с наградата ИКАР.

Народният театър "Иван Вазов" с 4 награди ИКАР

Наградите ИКАР бяха връчени за 50-ти юбилеен път на 27 март, когато отбелязваме Световния ден на театъра, а Съюзът на артистите раздава статуетките от 1974-та година насам.

Режисьорът Дамян Тенев е подходил талантливо към известния сатиричен роман "Дванадесетте стола" на Иля Илф и Евгений Петров, за да представи на зрителите своята версия.

Пенко Господинов
"Приех поканата от Ловешкия театър с голяма радост и никакво колебание, преместих всичко на втори план временно, защото това е един от моите любими автори, аз обичам да чета, този роман съм го чел няколко пъти, гледал съм всички екранизации...

Като някаква магия в живота се случват някои неща, появяват се знаци от миналото, които ти подсказват, че това ще се случи..., каза още проф. Пенко Господинов пред "Хоризонт". 

Проф. Пенко Господинов в ролята на Иполит Матвеевич Воробянинов в спектакъла
Анастасия Лютова и Пенко Господинов  са актьори в Малък градски театър зад канала. Играят и в театър "199", и театър "Сфумато" Можете да ги видите в различни телевизионни сериали, както и в роли на големия екран. Освен това са обичани преподаватели в НАТФИЗ. И двамата са носители на редица престижни театрални и кино награди.

Анастасия и Пенко завършват по различно време Театралната академия. Срещат се във Варненския театър и оттогава са заедно на сцената и в живота. Всеки има свой творчески път, но често са заедно на театралната сцена, а понякога и в телевизионните сериали. 
Анастасия Лютова
"Тази нощ за нас е много вълнуваща и съм много щастлива за Пенко, каза за БНР Анастасия Лютова.
Анастасия Лютова също има много награди и номинации.

"Моите награди са четири, а имам поне 9 номинации в театъра и киното. За мен театърът дойде доста късно като решение да посветя живота си на него...но когато ме приеха, трепетът ми и до днес пред театъра е жив, защото намерих своето място. 

За мен добър режисьор какво означава - това е когато театърът излиза извън рамките от това да бъде просто концепция между режисьора и изпълнителите, а възможността да се получи онази синергия и вървенето по един път, за мен това е визията за добрия режисьор, поясни още Лютова. 

ИКАР
В интервюто ще чуете и децата на двамата актьори, режисьорът Явор Гърдев, студентите на проф. Пенко Господинов и Анастасия Лютова Силвия Болярска и Рая Крумова. 

Още по темата в поредицата "Магията на театъра". 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Людмила Баждарова - неонатолог

Д-р Людмила Баждарова: Помни се преживеният ужас и после невероятната благодарност, която съм изпитвала и щастие от спасеното дете

Д-р Людмила Баждарова е гост в рубриката "Горещи сърца". Тя е педиатър, неонатолог и детски кардиолог. Завършва Медицинския университет в София през 1990 г. През 2001 г. придобива своята първа специалност Детски болести. През 2006 г. придобива специалност - Детска кардиология, а през 2021 г. - и третата си специалност - Неонатология...

публикувано на 29.12.24 в 06:05
Калин Симеонов

Калин Симеонов: Държавата върви в добра посока в IT сферата

Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...

публикувано на 26.12.24 в 08:01
Драгомир Попов

Драгомир Попов: Рано е ИИ да се изучава масово в училищата

Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..

публикувано на 25.12.24 в 08:10
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..

публикувано на 23.12.24 в 07:55
Проф. д-р Славчо Томов

Проф. д-р Славчо Томов: Дългосрочната ни цел е биопринтиране на матка

През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..

публикувано на 22.12.24 в 08:15
Деян Донков

Деян Донков: Ако намразиш живота, тогава и той ще те намрази

" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..

публикувано на 20.12.24 в 19:09