Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Антоанета Христова: Съставът на правителството е шамар за ПП-ДБ. Влезлите на консултациите подават ръка за бъдещо управление

Чий е кабинетът "Главчев"?

Доц. Даниел Смилов: Това е правителство срещу ПП-ДБ. В парламента ще има нова конфигурация

| Интервю
Димитър Главчев
Снимка: БТА

Правителството е изключително интересно. То има много ясно послание – и от гледна точка на състав, и на очаквания от него.

Това заяви пред БНР политическият психолог проф. Антоанета Христова след като служебният премиер Димитър Главчев представи състава на кабинета на консултации в президенството. 

Ефектите от гледна точка на състава според нея са следните:

"Имаме отдавна работещи вътре в системата представители на различните министерства и агенции, които имат сериозен опит и не навлизат тепърва в това, което ще управляват за относително кратък период от време. Тези хора са предимно експерти, работят много отдавна и се свързват с периода на управление на ГЕРБ. Няма ярки представители на ГЕРБ. Имаме трима, които са директно министри на ПП-ДБ и с това се изчерпва политическият оттенък. Тези представители на ПП-ДБ са сложени като че ли много нарочно и много целенасочено. Това са хора, готови да се откажат от ПП-ДБ."

Съставът на правителството е шамар, особено насочен срещу ПП-ДБ, смята проф. Христова.

Даниел Смилов  Снимка: БТА

Това е правителство срещу ПП-ДБ. Това е правителство доминирано от ГЕРБ, със силно представителство на ДПС, коментира политологът доц. Даниел Смилов в предаването "Хоризонт до обед".

"Това е правителство, правено срещу ПП и ДБ и в полза на други партии. Очаквам да видя и промяна на парламентарното мнозинство – около ГЕРБ и ДПС ще се сформира ново и може би официализирано мнозинство, с помощта било то на хора от ИТН, "Възраждане" инцидентно, дори БСП може по някои гласувания да се включва. В парламента ще имаме нова конфигурация."

Основният сблъсък ще бъде между ГЕРБ и ДПС от една страна,  и ПП-ДБ от друга. Другите партии ще трябва да се позиционират по тази ос. ИТН и "Възраждане" повече гравитират към ГЕРБ и ДПС в този сблъсък, отчита той.

Относно предложените за служебни министри на вътрешните работи и на електронното управление - Калин Стоянов и Валентин Мундров, политологът уточни, че "ПП и ДБ имат основания да повдигат възражения", защото това са били по думите му "ключови лица от заверата", с която според него е било осуетено машинното гласуване на първия тур на местните избори през есента на 2023 г.

Не се стигна до конституционна криза, каза доц. Даниел Смилов. Той е на мнение, че е бил постигнат основният ефект – служебните правителства да не са под контрола на президента.

Президентът избра решението, при което той има минимална роля. С тази своя политика той иска да минимизира политическата си отговорност, заяви Смилов.

Димитър Главчев и Румен Радев  Снимка: БТА

Необходим е одит на досегашното управление и в това не се съмнява абсолютно никой, подчерта проф. Антоанета Христова.

Още с отказа си да влезе на консултациите БСП се позиционира като твърда опозиция. Останалите бяха в много интересна постановка. Предвид това, че на първо място според социологията е ГЕРБ, в момента всеки прави преоценка и планиране как би могъл да влезе в някаква форма на общо управление след изборитеофициално или неофициално. Всички, които влязоха на консултациите, включително ПП-ДБ, са формации, които се опитват да подадат ръка на следващото управление, гласи прочитът на политическия психолог.

проф. Антоанета Христова  Снимка: БТА

Излизането на ПП и ДБ е пиар ход и израз на слабост, категорична е Христова, която определи това излизане "неадекватно".

"Най-смехотворно е човекът, който говори за ала-бала, да говори за честни избори. Изборите и честността на изборите се приписват като проблем на ПП-ДБ."

Не знаем наказателният вот накъде ще отиде, посочи още проф. Антоанета Христова.

"Тези промени в Конституцията са най-безумните и глупави, които можеха да бъдат измислени. Всеки ще се отрича от това правителство и ще казва – не е моето", настоя тя. Обективната оценка за това правителство е, че то е израз на парламентарната конюнктура, която обаче не е в състояние да управлява – така "слабостта на парламента се изразява в слабостта на правителството" и то "не е разположено в относително по-чиста среда", изтъкна политическият психолог.

"Промените в Конституцията са безобразни. Те са предателство на националния и обществен интерес. Всичко това трябва да се промени спешно при следващ състав на парламента. Това може да се случи с висока избирателна активност и с активиране на наказателен вот. Много е важно дали ще има достатъчно алтернативи, които да поемат този наказателен вот. Тази група, която не гласува и се е оттеглила и от ГЕРБ, и от ПП-ДБ, търси такъв наказателен вот. Има готовност за подобен удар срещу управляващите до този момент, но няма субект, чрез който да се реализира този удар, а това е проблем."

Двете мнения чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж в кома и друг - тежко пострадал след катастрофа край София

Мъж е изпаднал в кома след тежко произшествие край София. Инцидентът е станал на булевард "Европа" при разклона за Банкя. Сигналът е подаден в 22:38 часа в неделя.  Лек автомобил се е ударил в крайпътно дърво. На място са изпратени три линейки, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ. Мъжът е с множество наранявания,..

публикувано на 25.11.24 в 14:10
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00