Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев: Разглобно време - с брадва и магнит

| Коментар

Не знам дали си спомняте, в началото на миналия месец една госпожа експерт с вътрешна информация от магнитските работи каза, че до края на март щяло да има ново попълнение в списъка санкционирани българи по закона “Магнитски”.

Госпожата експерт все пак направи уговорка, че решението за Магнитски и кой да влиза в списъка - това е работа на президента Байдън, а той можело да отложи магнитските работи за следващия си мандат, защото не е спешно.

Ако пък Байдън не спечели следващите избори, може да се пробва на тези след тях. Млад чо век - животът и кариерата са пред него! Ех, че му завиждам, защото пък аз съм вече стар манекен, макар че все още минавам за един млад поет, както е казал недотам младият поет.

Нови магнитчета на хладилника на българската политика за момента няма, но затова пък Сглобката се разглоби.

И то така се разглоби, че си спомних една сцена, която съм наблюдавал в нелекия си живот. Веднъж пътувахме в отдалечена местност и видяхме човек с БМВ, претърпял авария. Нещо беше закъсал и се опитваше да си свали джантата с брадва, защото нямал друг инструмент. Аз и моите спътници искахме да помогнем, но видяхме, че сме безсилни пред майката природа. Изоставихме завинаги интелектуалеца с БМВ-то и неговата брадва в тая отдалечена местност на спомените ми.

Нещо такова беше и разглобяването на джентълменското правителство - разглобка с брадва и непредвидими последствия.

Обаче - тука има Магнитски, тука няма Магнитски, тука има, тука няма Сглобка и Ротация - дали има връзка между тези явления?

В старите театрални текстове казват на отделните сцени - явления.

Явление първо: на стената виси Магнитски.

Явление второ: Магнитски продължава да виси на стената и не гърми.

Явление трето: Сглобката гърми вместо пушката на стената.

В едно от явленията на трагедията “Хамлет” датският принц се тръшка и вайка съвсем като за сегашната ситуация:

Разглобно време, жребий мой проклет,

на мен се падна да го сложа в ред.

Векът е разглобен, ха да видим сега как ще го сглобяваме.

Така възклицава Хамлет, критикувайки епохата, която се деконструира пред очите му.

За процеса на разглобяване трябва обаче да благодарим и на самата Сглобка, която с върховни джентълменски усилия се сглоби преди 9 месеца. За тези 9 месеца Сглобката роди всичко на всичко една нова Конституция, с която в момента си блъска главата цялата политическа класа.

Новата Конституция е като кон в институция или, да речем, хипопотам в часовникарско ателие.

Изглежда конституционните поправки са били много добре обмислени, ала не е имало време за финално осмисляне.

Новата Конституция имаше за цел да върже ръцете на Радев, за да не управлява той със служебните си правителства като в почти-президентска република. Хубаво, ама освен че вързаха ръцете на Радев, така са разписали процедурите и хипотезите, че сега едвам се намери кандидат-премиер. За кандидат-премиера Главчев спешно се прекрояваха закони, за да може изобщо да се задвижат някакви процедури. Всичко е толкова добре предвидено, че ако Главчев успее да състави правителство, след изборите ще се върне в Сметната палата, където ще проверява сам себе си колко отговорен е бил към държавните сметки като премиер.

Ако пък не състави правителство Главчев, даже не е съвсем ясно какво следва - толкова добре е помислено за всичко при така необходимия спешен освежителен ремонт на Конституцията.

Така че, скъпи съучастници, на следващите избори трябва да изберем по-кадърни разбойници, които поне знаят какво да правят с плячката.

Изпекоха си нова Конституция,  

без консултация със дядо си Конфуция.

Разглобно време: с брадва и магнит

изреждат се бандит подир бандит.


*Коментарът е авторски и не отразява позицията на общественото радио

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56

Вино Сокай и жива бира с чубрица в Трявна

Трявна предлага удоволствия и изкушения, които се простират далеч извън клишето на културния туризъм на малкия възрожденски град.  Тук можете да опитате специа лна селекция вино, произведено в Трявна и специална бира, направена в Трявна. Виното има серия Сокай , посветена на уникалния  женски накит, заради който тревненки са ходели с високо и..

публикувано на 12.08.24 в 15:30
Изглед от Петково

В Родопите тръгват "По стария път на керваните за Беломорието"

"По стария път на керваните за Беломорието" е излет, който правят днес жителите на село Петково и околните села в Смолянско. Местни жители и гостите им вървят по пътя на своите предци, който ги е свързвал преди повече от 500 години със земите на Беломорска Тракия. Много занаятчии, овчари и търговци са изкарвали прехраната са своите..

публикувано на 11.08.24 в 18:24