Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България след Чернобилската ядрена авария

Лекция на специалиста по атомна енергия Атанас Кръстанов

| Интервю
Снимка: Таня Милушева

Днес в Столичната библиотека ще се проведе публичната лекция "България след Чернобилската ядрена авария". Тя е част от лекторията "Светът на физиката - на живо", организирана от Столичната библиотека, списание "Светът на физиката" и катедра "Физика" при Минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски". По темата ще говори специалистът по атомна енергия и защита от природни и индустриални бедствия Атанас Кръстанов. 

На събитието ще бъдат показани кадри от документалния филм "Хроники за неудобната истина", посветен на българския Чернобил - също проект на лектора Атанас Кръстанов. Сценарият е изграден по спомените на малкото останали живи свидетели на отминалите трагични събития. 

На 26 април предстои поредната черна годишнина от аварията в ядрената централа "Чернобил", която се случи през 1986 г.

Човек трябва да се замисли какво е било, какво е и какво може да стане, каза пред БНР и предаването "Хоризонт до обед" Атанас Кръстанов. 

"Чернобилската авария беше най-големият ядрен инцидент, който се е случил в света, но той не е възможно най-високата степен, която може да се постигне като авария. Затова винаги трябва да имаме едно наум и да мислим, че нещо страшно може да стане и в бъдеще", коментира той. 


Специалистът напомни събитията през 1986 г. и подчерта, че тогава не са били взети никакви мерки за йодна профилактика на населението:

"Изобщо не се говореше, че човек трябва да се пази, да стои на закрито, да затваря прозорците, да се ограничи консумацията на пресни зеленчуци и храни. По този начин България стана една от най-силно засегнатите не като замърсяване, а като дозово натоварване". 

По думите му обаче взимането и пиенето на йодни таблетки профилактично сега е вредно и противопоказно. Според него това е пряко въздействие върху психиката на хората, останала от 86-а година, когато 90% от хората не са знаели за опасността:

"България беше разделена на две групи - едната беше силно замърсена, която консумираше всичко без никакви притеснения, защото не знаеше, а другата част - висшата номенклатура, които се хранеха с абсолютно чисти храни и води. За една част от храните, които се изнасяха, имаше контрол, но никой не каза на хората, които са във високопланинските селища, да спрат консумацията на храна, да не хранят животните с тази люцерна, която беше замърсена. Така че едно дете от Родопите с 200-милилитрова чаша взимаше доживотната си доза, а то е поемало всеки ден".


Според Атанас Кръстанов най-важното е възстановяването на доверието към институциите, което след Чернобил е тотално сринато

Цялото интервю на Таня Милушева с Атанас Кръстанов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Общинските съветници в София решават съдбата на Четвърта градска болница

Общинските съветници в София ще решават днес каква да бъде съдбата на Четвърта градска болница. Местният парламент ще заседава отново, след като в четвъртък съветниците не успяха да разгледат всички точки от дневния ред.  СОС обсъжда сливане на болници и нови мерки за разделно събиране на отпадъци Въпреки че идеята за сливане на..

публикувано на 26.07.24 в 08:48
Държавен фонд

Изтича срокът стопаните, отглеждащи картофи, черупкови плодове и култивирани гъби да подадат заявления за помощ de minimis

Днес изтича срокът, в който земеделските стопани, отглеждащи картофи, черупкови плодове и култивирани гъби могат да подадат заявления за подпомагане по помощ de minimis, напомнят от Фонд “Земеделие”. Бюджетът за тази помощ е 13 млн. лв. Помощта се отпуска за покриване на част от производствените разходи на за тази година. Бюджетът ѝ е до 13..

публикувано на 26.07.24 в 08:36
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Нинова си представяше лявото обединение като Варшавския договор. Трябва да е като ЕС

Ако се прави обединение на лявото, то трябва да е качествено ново. Корнелия Нинова си представяше лявото като Варшавския договор – БСП в ролята на Съветския съюз и малки сателитни партии, които изпълняват, а ако не го правят – им пращат танкове. Ако ще правим нещо ново и различно, то трябва да наподобява Европейския съюз. Това заяви..

публикувано на 26.07.24 в 08:29

Пирогов: Борим се за живота на 20-годишното момиче, което пострада при взривовете

"Единият пациент загина вчера късно вечерта въпреки положените от усилията колеги. Моите съболезнования към близките. Загина мъжът, който е 48-годишен.  В момента се борим за живота на 20-годишното момиче, което за съжаление е с доста обширни изгаряния  и с инхалация на отровни газове, което прави ситуацията изключително тежка. Нещата не опират само..

публикувано на 26.07.24 в 08:27

САЩ правят логистични центрове в черноморските страни, за да ускорят оръжейните доставки за Украйна

Съединените щати възнамеряват да създадат логистични центрове в черноморските страни, за да ускорят доставките на оръжия за Украйна. Унгария и Словакия се провалиха в опитите си да предизвикат консултации с Украйна с посредничеството на Европейската комисия за възстановяване на доставките на петрол от руската компания "ЛукОйл". Според Николай..

публикувано на 26.07.24 в 08:07

КС обявява дали Шестата поправка противоречи на Конституцията

Седем месеца след като беше сезиран, Конституционният съд ще обяви - противоречи ли на Основния закон Шестата поправка на Конституцията. Непосредствено след приемането на промените с гласовете на депутатите от ГЕРБ - СДС, ПП-ДБ и ДПС в миналото Народно събрание жалби срещу тях подадоха президентът Румен Радев и депутати от опозицията, припомня..

публикувано на 26.07.24 в 07:59

Калин Стоянов: Има много силно горене в центъра на складовата база

Късно снощи е починал един от двамата тежко пострадали при избухването на складовете за пиротехника край Елин Пелин. В болница остава дъщеря му, която е с 85% изгаряния. Още двама души са останали в складовете, обяви вътрешният министър Калин Стоянов, който  отново е на мястото на инцидента. Към 7:45 ч. той заяви пред медиите: Продължават..

публикувано на 26.07.24 в 07:54