Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба ще бъде открита на 16 април в столичната галерия "Стубел"

Феникс Върбанов с "Пулсации" в едно пътешествие към вътрешния свят на човека

Всяка картина е като пулсът на живота, проникнал същността на човешкото битие

3
Феникс Върбанов
Снимка: Личен архив

Среща в "Нощен хоризонт" с истинското изкуство и стремеж за откриване на вдъхновение за всеки по своята душевна и емоционална пътека

Гостува художникът Феникс Върбанов с "Пулсации" в едно пътешествие към вътрешния свят на човека, към магичния Космос, който се разкрива при досега с неговите творби. Покана за откриването на една изключителна изложба с пулсациите на самото творене и сътворяване – на вечното съблазняващо противопоставяне между човешкото и божественото, между земното и небесното. 

Със своята изложба "Пулсации" - на времето в прегръдката живот дочул сърцето си, художникът Феникс Върбанов разказва за една изключителна изложба, където времето се разкрива чрез изкуството, а животът с пулсациите на сърцето с досег до най-дълбоките емоции и вълнения на художника, пресъздадени в неговите творби. 

Те ни водят през времето и пространството на чувствата, а всяка картина е като пулсът на живота, проникнал същността на човешкото битие. Живеещият в Париж художник Феникс Върбанов определя себе си като космополит и признава, че е дар от Бога да бъде посредник между три култури - българска, китайска и френска. 

Неговата изложба ще бъде открита на 16 април в столичната галерия "Стубел". Тя се бъде последвана през месец май от друга изложба под наименованието "Мъртво течение" в столичната галерия "Аросита". 

Феникс Върбанов

За новата си изложба "Пулсации" художникът Феникс Върбанов споделя, че тя е спонтанно решение и тръгва от усещане за вълнение, което на френски звучи като вълнообразно, пулсираща енергия, енергия за живот. Емоциите са моторът на пулсациите като движение. Онези състояния, които излизат извън рамката без да се къса връзката между ум и душа. 

Пулсациите като границата да се преодолее любовта, смъртта и чрез изкуството да се постигне абсолютът. Според художника пулсацията трябва да се контролира иначе настава война, а изкуството е средство да изразяваме пулсациите на своите емоции и да оставяш следа по пътя. Тази пулсация обобщава творчеството му. 

Новата му изложба ще е монохромна в червено и черно. В момента червеният цвят му дава много енергия и го събужда като вулкан, от който изригват емоции. Работи с абстрактни елементи, тъй като те са най-близо до сърцето, духовността на работите, които прави. Пулсацията е процес, който става много бързо, в случая рисуването е уловен миг. 

В новата изложба Върбанов ще покаже накъсани парчета, фрагменти от времето. Колажите му дават възможност за свобода, усещане без граници. Следваща стъпка е да ги освети с ретро осветление. Ще бъдат показани 20 картини рисувани върху китайска хартия с туш, както и малки формати. Вече 30 години той работи с китайската хартия. Харесва му, че тя се поддава на мачкане, прави скулптури с нея, моделира я, поддава се на релеф. Тя е гъвкава и силна, много лека, казва Феникс Върбанов и се опитва в творбите си да съчетава като в скулптура светлосянката и пространството.


Феникс Върбанов е роден 1962 г. в София в семейството на художници. Баща му Марин Върбанов е български художник по съвременен текстил, а майка му Сун Хуай Куей е от китайски произход и е живописец. През юношеските си години Феникс Върбанов заминава за Франция, където преминава по-голямата част от живота му. Париж като епицентър на съвременното изкуство запалва творческата искра в художника. Българската, китайската и френската култура са дълбоко вкоренени във Феникс Върбанов. Учи в Lycèe Pilote de Sèvres (Департамент по рисуване) и Ecole Nationale Supèrieure des Beaux-Arts (ENSBA), Paris. Специализира в Китайската академия по изкуствата, Хан Джоу. Интересът му към традиционните китайски техники на работа с туш върху хартия датират от 1985 г., когато учи в Академията за изящни изкуства, Хан Джоу.  Китайската живопис е основен елемент в неговото творчество. Работи предимно с китайски туш върху хартия, облепвани върху платно, снаждани като колажи. Феникс Върбанов обича кръговата форма, която асоциира с хармонията на Ин и Ян. Негови творби са излагани в галерии в Париж, Пекин, София, Пловдив, Люксембург и др.

Носител е на първа награда на Фондация „Charles Oulmont“ (Fondation de France) 2023 за живопис


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00