Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дамян Дамянов: Многообразието от думи е богатство на езика ни, да го предаваме през поколенията

В "Под езика" авторът придава образ на думите

| Интервю
Снимка: bulgarian-illustration.com

Поколенията се сменят с голям интензитет и ситуацията с езика ни бих оприличил на Вавилонска кула, говори се на български, но по различен начин, на различни нива и участниците трудно се разбират. 

Това сподели в интервю пред БНР Дамян Дамянов за новата си книга „Под езика“.

Във втората си част на проекта – „Под езика“, стари, архаични думи ги превръща в идеограми и придава образ на думите.

„Скрити са много пластове, някои културни, дори археологически, някои вулканични пластове за целия арсенал от думи и начина, по които работим с тях. Аз превръщам тези думи в идеограми, които илюстрират думите“, разказа илюстраторът.

Проектът му започна на шега през 2016 г. във фейсбук.

„Реших по свой начин да празнувам 24 май. Всеки ден публикувах по една идеограма, която илюстрираше дума. И така от А до Я, която започва със съответната дума. И така 30 дни. Това беше показано на изложби в България, Брюксел и Люксембург. През 2018 г. се появи първата книга 60 идеограми. И от типографски проектът се превърна в социален, защото помолих 60 души да дадат дефиниция за тези думи и те надградиха проекта, и го направиха значим“, коментира авторът на „Под езика“.

Във втората си книга той добавя 30 архаични, позабравени думи.

„Открих ги с доста ровене по речници, интернет, разкази на Йовков. Тези думи изразяват богатството на езика, голяма част са с турски корен. Свикнали сме да бъдат употребявани от възрастни хора. Нашият език е жив организъм, развива се и се обогатява с навлизането на нови думи. Нямам нищо против това, богатство е разнообразието“, споделя Дамян Дамянов.

Категоричен е, че „с тези думи виждаме картината от миналото и как са изглеждали нашите предци“.

„Това е инструмент на паметта. С „Под езика“ се опитах да предам образ на тези думи, да се превърнат в картина“, казва авторът.

Той определя като голям проблем, че учениците не знаят значението и не е сигурен дали по-големият проблем не е англизирането на речта – „А не е добре това и е притеснително“.

„Богатството ни е неоценимо и трябва да говорим за този език и чистотата му изобщо. Тези знания и поглед трябва да бъдат предавани през поколенията“, надява се Дамян Дамянов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от ЕК за въвеждането на еврото

Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас.  "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..

публикувано на 02.02.25 в 09:09

Техническа профилактика на електронните табла на спирките на градския транспорт в София

В София днес са възможни временни прекъсвания на електронните табла на спирките на градския транспорт, както и неточности на сайта на Центъра за градска мобилност към Столичната община. Като причина се посочва 24-часова техническа профилактика в центровете за данни, която е планирана за днес от 9 часа, както и на 16 февруари. От ЦГМ..

публикувано на 02.02.25 в 08:57

ПП-ДБ предлагат пълно премахване на символите на комунистическия режим

"Продължаваме промяната - Демократична България" предлагат пълно премахване на символите на комунистическия режим.  Това става ясно от внесен в деловодството на парламента законопроект. Ако бъде приет, три месеца след обнародването на текстовете, местните власти ще имат срок за премахване на символи като стари лозунги, знаци на режима, снимки и..

публикувано на 02.02.25 в 08:41

Лек ръст в цените на основни хранителни стоки на борсите у нас

Лек ръст в цените на повечето основни хранителни стоки на борсите у нас през изминалата седмица, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), публикувани в седмичния ѝ бюлетин, предаде БТА. Поскъпват повечето плодове и някои от зеленчуците, чиито цени ДКСБТ следи. Индексът на тържищните цени (ИТЦ),..

публикувано на 02.02.25 в 08:35
Доналд Тръмп с ген. Кийт Келог

САЩ искат скорошни президентски и парламентарни избори в Украйна

САЩ искат Украйна да проведе президентски и парламентарни избори, заяви Кийт Келог, спецпратеник на президента Доналд Тръмп за Украйна и Русия, пред агенция Ройтерс. Келог каза, че изборите могат да се проведат до края на годината, особено ако бъде постигнато примирие с Русия.  "Повечето демократични нации провеждат избори по време на война...

публикувано на 02.02.25 в 08:24

Над 53 хиляди са сигналите за домашно насилие през 2024 г.

Над 53 хиляди сигнала за домашно насилие са подадени към Националната система за спешни повиквания - 112 за миналата година. В половината от случаите се е налагало да бъде изпратена и Спешна медицинска помощ. Отбелязва се ръст на издадените заповеди за защита за миналата година спрямо 2023 г. За 2024 г. данните показват 5252 заповеди за..

публикувано на 02.02.25 в 08:17
Света литургия в митрополитския храм „Св. Николай Мирликийски Чудотворец“ във Видин.

Определят кандидатите за Видински митрополит

Определят двама кандидати за Видински митрополит днес. На 9 февруари Светият Синод на Българската православна църква ще избере един от тях за нов митрополит на Видинска епархия. Светият Синод определи листа от 8 епископи, кандидати за Видински митрополит. Това са: Велички епископ Сионий, Мелнишки епископ Герасим, Смоленски епископ Висарион,..

публикувано на 02.02.25 в 08:00