Това мнение изрази в интервю за БНР Симона Велева от Съвета за електронни медии. Тя коментира европейските законодателни промени, касаещи медийната сфера, както и грамотността на децата при използване на медийно съдържание.
Досега Законът за радиото и телевизията е бил съобразен с директива за аудиовизуалните медийни услуги. Европейският законодателен акт за свободата на медиите надгражда директивата, като цяло обаче не влече след себе си чак такива големи промени, съдържа по-сериозни регулации на ниво борд, каза Симона Велева.
Другият европейски законодателен акт - за цифровите услуги, предвижда възможност за премахване на незаконно съдържание онлайн, което ще се извършва от т.нар. координатор на цифрови услуги – у нас това е КРС, който обаче няма да прави преценка на съдържанието, поясни тя.
"Падна правителството. Не можаха да минат промените в Закона за електронните съобщения. Този регламент влезе в сила на 17 февруари, съответно законопроектът, с който щяха да се въведат тези промени, остава на ниво обществено обсъждане."
Според Велева трябва да има достатъчно гаранции срещу упражняване на цензура, но попита "ще бъде ли ефективно възможно" да се случва предвиденото, давайки пример със статия, съдържаща реч на омразата.
"Няма съмнение, че това е налично, обаче трябва да има орган, който да я установи, след това има съдебен контрол. Ако няма бързо производство или не се предвиди някакво особено производство, моментът, в който ще се махне тази статия може да бъде след 2 години, когато тя ще е изпълнила много ефективно своята цел. Но този законопроект въобще не е на дневен ред в момента."
Във връзка с проведеното по инициатива на СЕМ социологическо проучване за медийните навици на децата Симона Велева подчерта, че инициативата не цели да размаха пръст на родителите. Целта е била чрез тази моментна картина държавата да е наясно къде се намират децата и какво могат да направят институциите, за да подобрят качеството на медийно потребление.
Целим да създадем "мек" инструмент – държавата да се ангажира с политика, а не със задължителни правила, заяви Велева в предаването "Хоризонт до обед".
Тя е била изненадана от това, че близо 80% от децата продължават да гледат линейна телевизия, а децата от 0 до 2 години прекарват близо 2 часа и половина пред екран – било малко устройство или телевизор. Децата между 3 и 5-годишна възраст пък са близо 3 часа дневно пред екран.
Близо 5 часа и половина на ден в домакинствата в България телевизорът е пуснат на заден фон. Въпросът е какво се случва във всички останали социални мрежи и приложения, до които децата имат достъп, изтъкна Симона Велева.
Членът на СЕМ отбелязва и родителската заблуда, че с днешните модерни електронни устройства детето може да се ориентира интуитивно и да се предпазва от опасностите онлайн. Предстои СЕМ да проведе срещи в конкретни столични училища за повишаването на медийната грамотност.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..
Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..
В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..
Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..
Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..
На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..
В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция. Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..